Rok temu podaliśmy Wam listę 20 raperów, których straciliśmy w poprzedzających 12 miesiącach. W tym roku... jest ona jeszcze dłuższa. Odeszły od nas legendy, gwiazdy, ale także młodzi artyści mający przed sobą całą karierę. Jednych pokonywały choroby, innych - przerażająca coraz bardziej przestępczość w USA. Poniżej wymieniamy ich w kolejności chronologicznej, najpierw polskich a potem zagranicznych... Pod linkami w ksywkach znajdziecie newsy dotyczące ich śmierci. Oprócz raperów uwzględniamy tu także producentów i muzyków z rapowych bandów.
Pjus
Pjus
Pjus był wielkim fanem kalifornijskiego rapu, co pokazywał zarówno jako słuchacz jak i artysta. Teraz doczekał się pięknego hołdu właśnie w ojczyźnie g-funku.
Do tegorocznych Tribute'ów na gali Popkillery zaprosiliśmy osoby blisko związane z Pjusem i Bezczelem. W specjalnych nagraniach wykonali oni teksty napisane przez zmarłych przyjaciół, by pokazać, że ich muzyka będzie żyła wiecznie. Tribute dla Pjusa, w którym udział wzięli KAFAR DIX37, Eldo, Stasiak oraz Pezet pojawił się dziś na kanale Alkopoligamii. Toujours Vif...
"Dzisiaj Karol obchodziłby czterdzieste urodziny. Pewnie byśmy coś wypili, pogadali, albo w gorszej opcji, tak jak rok temu, złożylibyśmy mu życzenia stojąc pod szpitalem z odpalonymi racami. Niestety nie mamy już takiej możliwości, dlatego robimy co w naszej mocy, by Jego muzyka, Jego dziedzictwo, zostało z nami na zawsze i by nikt o Nim nie zapomniał. Dziś udostępniamy Wam „Cały czas Mixtape by Dj Black Belt Greg” czyli kompilację, która pokazuje przekrój działalności muzycznej 2cztery7, czyli też Karola. Posłuchajcie i powspominajcie Pjusa, bo jak sam nawinął „Chce być tam gdzie bit gra” - dla nas byłeś, jesteś i będziesz na zawsze. Toujours vif." - pisze Alkopoligamia.com
Śmierć Karola Pjusa Nowakowskiego poruszyła praktycznie całe środowisko hiphopowe. Artysta współtworzący grupę 2cztery7 i związany z wytwórnią Alkopoligamia.com zmarł na początku roku w wyniku zatrzymania akcji serca podczas kolejnej z serii operacji. Wyrazy hołdu dla twórcy płynęły z wielu stron, a na bardzo oryginalny wyraz upamiętnienia zdecydował się Wigor Mor W.A., który podobnie jak Pjus pochodzi z warszawskiego Ursynowa.
Ostatnio doszły mnie słuchy o Snach z betonu, czyli książce Przemysława Kacy - wiceprezesa Fundacji Latorośl i organizatora warsztatów edukacyjno-profilaktycznych dla młodych ludzi z pieczy zastępczej oraz osób niepełnosprawnych Hip-hop Druga Szansa.
Książka powstała w czasach pandemii koronawirusa, która bardzo ograniczyła możliwość organizacji warsztatów zajęciowych. Autor - zaniepokojony rosnącą podczas kolejnych lockdownów liczbą zachorowań na depresję właśnie wśród dzieci i młodzieży - postanowił porozmawiać z psychologami, pedagogami, ale również osobistościami ze świata hip-hopu, a wszystkie zebrane wywiady połączyć, tworząc książkę. Te dziesiątki wywiadów z hip-hopowymi artystami - od raperów, przez producentów, tancerzy, aż po grafficiarzy - oraz specjalistami do pracy z wykluczonymi społecznie młodymi ludźmi ma za zadanie zainspirować tę młodzież do rozwoju. Hip-hopowi twórcy zostali poproszeni o współpracę przy zbieraniu informacji do dzieła dlatego, że sami są przykładem na to, jak muzyka potrafi odmienić los człowieka. Za dowód wystarczy podać zawarte w Snach z betonu słowa Opała, głoszące: "Zajawka to jedyne lekarstwo na smutek i nostalgię życia codziennego - a to prędzej czy później dopada każdego".
Mogę odnieść te słowa do sytuacji osób z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami, rozwój podopiecznych poprzez podsuwanie im różnych pasji jest bowiem istotnym elementem warsztatów terapii zajęciowej aktywizujących osoby obarczone poważnymi problemami zdrowotnymi. Ważną rolę pełni tu muzykoterapia - wpływanie muzyką na poprawę funkcjonowania fizycznego i emocjonalnego uczestników zajęć. Osobiście nigdy nie wziąłem udziału w warsztatach terapii zajęciowej - choć prawdopodobnie mógłbym ze względu na moją przepuklinę oponowo-rdzeniową - mimo tego wielokrotnie odczułem zbawienne działanie słuchania muzyki na zdrowie - zwłaszcza psychiczne. Konkretnie mam tu na myśli rap, gdyż, odkąd pamiętam, spośród wszystkich gatunków muzycznych to jego słucham najczęściej.
W tym tygodniu pożegnaliśmy Pjusa. Rapera wspominał już Ten Typ Mes w ramach specjalnej audycji, teraz Stasiak postanowił opublikować na swoich profilach emocjonalny i osobisty wpis, oddający hołd Karolowi.
Dziś w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Pjusa, który został pochowany na Powązkach Wojskowych. Na pogrzebie stawiły się tłumy - przyjaciele, raperzy, kibice, także fani. Nie inaczej na ursynowskiej Kopie Cwila, gdzie wieczorem Alkopoligamia zorganizowała nieoficjalne pożegnanie.
W poniedziałek odbędzie się pogrzeb Pjusa. Alkopoligamia.com postanowiła tego samego dnia zorganizować wieczorem specjalne pożegnanie, na które przyjść mogą wszyscy fani i znajomi Karola.
Poznaliśmy datę i miejsce pogrzebu Pjusa. Raper spocznie na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Mało kto może powiedzieć o Pjusie tyle, co Mes. Wieloletni kompan muzyki, dyskusji i życia. Ten Typ prowadzi obecnie swoją audycję "Messin Around" w Radiu Kampus, a ostatni jej odcinek wypadł dzień po fatalnych wiadomościach o śmierci Karola. Całe 75 minut Mes poświęcił właśnie Pjusowi.
Odejście Pjusa spotkało się z ogromnym odzewem w środowisku rapowym, kibicowskim, ale również nie umknęło medykom. Dłuższy wpis wspominający Karola wystosowało Światowe Centrum Słuchu IFPS, na czele z profesorem Henrykiem Skarżyńskim.
Śmierć Pjusa wstrząsnęła środowiskiem hip-hopowym. Raperzy z różnych pokoleń, zarówno bliscy współpracownicy czy znajomi Karola, jak osoby obserwujące go z dystansu oddają hołd na swoich social-mediach.
Wczoraj środowiskiem hip-hopowym wstrząsnęła informacja o śmierci Pjusa, największego wojownika polskiego rapu, który od blisko 20 lat walczył z poważną chorobą.
Fatalne wieści z Warszawy. Nie żyje prawdziwy wojownik, walczący od wielu lat z ciężką chorobą Pjus. Informację przekazali Stasiak, Kafar Dix37 czy DJ Hubson.