Świadomy Słuchacz

Świadomy Słuchacz

dodano: 2021-09-13 16:03 przez: Paweł Miedzielec (komentarze: 6)

Dzisiaj mija dokładnie 25 lat od śmierci legendarnego Tupaca Shakura, którego zgon w wyniku ran postrzałowych nastąpił dokładnie o godzinie 16:03 w dniu 13 września 1996 roku. 2Pac odcisnął swoją twórczością bez wątpienia niezatarte piętno na kulturze hip-hopu, przecierając również szlaki przyszłym raperom na pole kinematografii... Dla wielu pozostaje jednym z najmocniejszych kandydatów do miana #GOAT rap gry - dla mnie personalnie dzierży niezagrożony tytuł "The Most Influential Rapper Of All Time", mając nadal silny wpływ na całą współczesną popkulturę.

dodano: 2014-04-02 16:45 przez: Świadomy Słuchacz (komentarze: 9)

Świadomy słuchacz - odbiorca idealny.

Nie łudźmy się, ideałów nie ma. Dlatego świadomy słuchacz to niekoniecznie osoba stuprocentowo spełniająca poniższe wymagania". Nie będziemy klasyfikować nikogo ze względu na znajomość historii, koncertową frekwencję, czy ilość przesłuchanych płyt- nie w tym rzecz. Na ową świadomość wpływa tak wiele czynników, że byłoby to nawet ciężkie do zrealizowania. Przedstawimy Wam zbiór wytycznych i wskazówek, które, mamy nadzieję, pomogą niektórym stać się lepszymi słuchaczami i wartościowymi członkami kultury hip hopu. Dobry odbiorca to, według nas, osoba myśląca, która wykazuje chęć rozwoju i zdobywania wiedzy potrzebnej do pełnego zrozumienia ulubionej muzyki. To ktoś, kto posiadając podstawy pozwalające na odpowiedni odbiór, ma świadomość własnych braków, wykazuje aktywną chęć do ich uzupełniania, samodoskonalenia się lub dysponuje już zadowalającą wiedzą. Dodatkowo zdaje sobie sprawę z tego, że rap jest ściśle związany z innymi gatunkami muzycznymi, a przede wszystkim z całą hiphopową kulturą.
 
dodano: 2014-03-19 16:00 przez: Świadomy Słuchacz (komentarze: 0)

Wszystkich, którzy trafią na ten tekst bez wątpienia łączy jedna wspólna przypadłość: słuchanie muzyki. Częste i, mamy nadzieję, świadome. Ale czy tak samo ją słyszymy?

Dzisiejszy artykuł poświęciliśmy wstępowi do fundamentalnej kwestii związanej z odbieraniem przez Was muzyki, choć pewnie kilka osób zaskoczymy poszerzeniem w tę stronę tematyki dotychczasowych tekstów. Nie będzie to typowy poradnik technologiczny, referat z fizyki czy medycyny ani przewodnik audiofilski, tylko mocniejszy sygnał dla niektórych z Was, że opisywane przez nas elementy, związane bezpośrednio z odsłuchem muzyki mają kolosalne znaczenie w jej odbiorze i warto zwrócić na nie większą niż dotychczas uwagę. Poznacie też parę faktów i ciekawostek, które, mamy nadzieję, zachęcą Was do poszerzenia swojej wiedzy na ten temat.

"Znam rap na słuchawki i rap na kolumny..."

dodano: 2014-03-12 16:00 przez: Świadomy Słuchacz (komentarze: 8)

Włączając pierwszy lepszy polski numer rapowy, chyba najczęściej spotykamy się z komentarzami typu: "chujowe, nie sprawdzałem". Czasem jest to nawet śmieszne, ale takie wynurzenia są słabym tematem. Kolejną, liczną grupę użytkowników internetu stanowią błyskotliwi znawcy, którzy pod każdym wideo zauważają, że raper z klipu podrobił barwę głosu innego rapera.

Czy można podrobić czyjąś barwę głosu?
 
dodano: 2014-03-06 16:00 przez: Świadomy Słuchacz (komentarze: 5)

"Dzięki tej akcji poznacie pewne tajniki tego gatunku, otwierając się na zupełnie nowe doznania; bo dobry rap to znacznie więcej niż "zajebista nawijka na tłustym bicie" czy też "kozak nuta". Projekt Świadomy Słuchacz to rzecz niezwykle potrzebna w naszym środowisku - przede wszystkim nieoceniona dla nowych słuchaczy, ale docenią ją także osoby, które siedzą w rapie od lat. Dowodem na to jest długa lista raperów z pierwszej ligi, którzy propsują tę akcję." - w ten sposób pisaliśmy o akcji Świadomy Słuchacz w momencie jej startu. Teraz mamy przyjemność poinformować, że ekipa projektu na dobre zadomowi się na Popkillerze a Wy jej artykuły, dbające o poziom wiedzy dotyczącej hip-hopu, regularnie i cyklicznie czytać będziecie mogli już bezpośrednio na Popkillerze!

Fala popularności rapu sprawia, że słuchaczy jest coraz więcej i choć nie każdy zainteresowany jest tym, by hip-hopowe aspekty zgłębić trochę bardziej to ci którzy chcą dowiedzieć się skąd co się wzięło i co naprawdę oznaczają dane terminy (nie wiem czy np. jeden promil używających terminu 'trueschool' używa go w poprawnym znaczeniu) często nie wiedzą skąd owe informacje brać. My o "edukację" dbamy od dawna, choćby poprzez zagraniczne wywiady, profile, felietony czy Klasyki Na Weekend, teraz wesprze nas w tym ekipa Świadomego Słuchacza, którym poniżej oddajemy głos...

dodano: 2013-04-06 16:00 przez: Piotr Zdziarstek (komentarze: 6)

Niezwykle nam miło objąć patronatem tak szczytne akcje jak ta. Jak mówią autorzy projektu Świadomy Słuchacz: Naszym celem jest w przemyślany sposób zorientować słuchaczy na świadomy odbiór rapu. Chcemy, aby ten projekt dotarł do ludzi w jakikolwiek sposób związanych z hip hopem, niezależnie od ich wieku, stanu wiedzy, czy wykształcenia."  Rap to muzyka piękna i wcale nie tak banalna jakby to mogło się wydawać.

Dzięki tej akcji poznacie pewne tajniki tego gatunku, otwierając się na zupełnie nowe doznania; bo dobry rap to znacznie więcej niż "zajebista nawijka na tłustym bicie" czy też "kozak nuta". Projekt Świadomy Słuchacz to rzecz niezwykle potrzebna w naszym środowisku - przede wszystkim nieoceniona dla nowych słuchaczy, ale docenią ją także osoby, które siedzą w rapie od lat. Dowodem na to jest długa lista raperów z pierwszej ligi, którzy propsują tę akcję. Więcej informacji znajdziecie w rozwinięciu newsa.