Barwa głosu... [cz.1]

dodano: 2014-03-12 16:00 przez: Świadomy Słuchacz (komentarze: 8)

Włączając pierwszy lepszy polski numer rapowy, chyba najczęściej spotykamy się z komentarzami typu: "chujowe, nie sprawdzałem". Czasem jest to nawet śmieszne, ale takie wynurzenia są słabym tematem. Kolejną, liczną grupę użytkowników internetu stanowią błyskotliwi znawcy, którzy pod każdym wideo zauważają, że raper z klipu podrobił barwę głosu innego rapera.

Czy można podrobić czyjąś barwę głosu?
 

W sieci roi się od sprzecznych komentarzy na ten temat. Opozycja (zazwyczaj znajomi rapera lub banda groupies) wspomnianych wyżej internautów, najczęściej równie bezmyślnie, kwituje to w ten lub podobny sposób: "ale jesteś kretynem. czy można zmienić barwę głosu? lol". Odpowiedź jest prosta, można. Podrobić, upodobnić własną do czyjejś, ale nie idealnie odwzorować lub skserować, gdyż jest to zagadnienie, na które wpływają takie czynniki, jak na przykład unikalna budowa aparatu głosowego, czy złożoność samego dźwięku. Dodatkowo, jest to dość trudna sztuka, taki stopień kontroli własnego głosu można uzyskać tylko przez ogrom pracy i ćwiczeń. Tylko po co takie podrabianie? Każdemu świadomemu artyście, dla którego głos jest narzędziem do tworzenia muzyki, zależy raczej na tym, żeby jego prace były unikalne. Założenie, że twórca, nie w celach groteskowych czy naśladowniczych, gdy jest to uzasadnione treścią, zmienił barwę głosu tak, aby się do kogoś upodobnić, jest lekkomyślnym zarzutem. Takim zabiegiem muzyk nie zyskuje przecież nic. Co więcej, dzieło może ze względu na to podobieństwo, zostać przypisane komuś innemu. To tak, jakby rzeźbiarz sygnował własne prace podpisem innego rzeźbiarza, czy stosował charakterystyczną dla niego technikę. Jednakowoż często zdarza się, że barwy dźwięków wydawanych przez dwóch lub więcej ludzi, czy to w mowie, czy w śpiewie, są po prostu naturalnie podobne. Bez modulacji, bez świadomego zastosowania techniki emisji głosu. Nie możemy wymagać, aby ktoś cały czas, celowo i na siłę, zmieniał barwę głosu do nagrań, tylko dlatego, że ktoś inny brzmi podobnie. To normalne, tak się zdarza. Ponadto, sama nie tworzy przecież całościowego brzmienia rapowanego tekstu. Jest szereg innych czynników, jak rytm i sposób nawijania, które nadają mu indywidualizmu.

Wróćmy jeszcze na chwilę do zagadnienia emisji głosu. Jest to bardzo ważna dziedzina, o istnieniu której wielu raperów nawet nie ma pojęcia. Dynamiczny głos zdolny do zmiany barwy, nośny, o szerokiej skali i świadomej kontroli brzmienia, to ogromny atut, wymagający ciężkiej pracy. Daje on możliwość lepszego wyrażania emocji i zdolność działania nawet w trudnych warunkach, bez niepotrzebnego nadwerężania. Odpowiednia intonacja i ekspresja to, często równorzędne z tekstem, narzędzia do przekazywania uczuć a także podkreślania przekazu numeru. Są to dwa z wielu elementów, których umiejętne stosowanie świadczy o wysokiej klasie rapera. Często spotykamy się z wręcz wykrzykiwanym tekstem, a wszelkie modulacje, mające uwydatnić tekstową warstwę utworu, wykonywane są przez zwiększanie wysokości i głośności tych krzyków. Głos ludzki to też instrument! Nieumiejętne wydobywanie z siebie głosu może prowadzić do uszkodzenia wiązadeł głosowych, które dla każdego z nas są narzędziem komunikacji werbalnej. Wymagajmy od artystów podstawowego pojęcia na temat tych zagadnień, świadomego wydawania z siebie dźwięków, wtedy przyjemniej będzie nam się chodziło na koncerty i słuchało kawałków, nie tylko tekstów, a sami raperzy długo będą się cieszyli 'zdrowym głosem'.

W kolejnej części tego cyklu przedstawimy zagadnienie emisji głosu przy współpracy ze studyjnym realizatorem dźwięku!

Pozdrawiamy, 
Ekipa Świadomego Słuchacza

nieswiadomy_sluchacz
Chyba nie chcecie mi powiedzieć, że teraz po prostu na popkillera będą kopiowane artykuły ze strony świadomych słuchaczy? Tak ma się zacząć ta wielka współpraca?
Świadomy Słuchacz

Oczywiście, że nie. Tekst jest autoryzowany, a zabieg ten będzie pojawiał się raz na 2-3 tygodnie, by wszystkie artykuły i punkty zaczepenie przenieść w jedno miejsce.

nieswiadomy_sluchacz
Ok, trzymam za słowo. ;)
elo
Tyle czekania na takie coś? Myślałem, ze będzie naprawdę wielki boom, a tu na razie tylko przeniesienie się na Popkillera i kopiowanie starych artykułów. Co Wam niby zajęło tyle czasu?
Accipiter
a czy można podrobić lub kopiować czyjeś myśli ? kto wie to ??
lil weezy
moglibyscie napisac artykuł na temat kserowania sylówek i na warsztat propnowałbym wziąsc kaena ;p
duży weezy
Proponowałbym WZIĄĆ słownik do ręki przed wyrażaniem opinii w internetach, bo takich (jak Twój) komentarzy nie bierze się potem na serio.
Accipiter
moglibyscie napisac artykuł na temat kserowania sylówek i na warsztat propnowałbym wziąsc kaena ;p i sitka

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>