Popkillery

Popkillery

wydarzenie
dodano: 2023-08-29 22:05 przez: Mateusz Natali (komentarze: 8)

Przy okazji tegorocznych Popkillerów wręczyliśmy Złotego Popkillera w podziękowaniu za stworzenie kultury hip-hop, którego otrzymał od nas Grandmaster Caz - jeden z ojców hip-hopu i pierwszy liryczny raper w historii, współautor tekstu do pierwszego hip-hopowego singla w historii "Rapper's Delight" a także kluczowa inspiracja Jaya-Z, Rakima czy Big Daddy Kane'a. Statuetkę przekazaliśmy mu pod budynkiem na 1520 Sedgwick Avenue na Bronksie, czyli w miejscu narodzin całej kultury, gdzie 11 sierpnia 1973 odbyła się założycielska impreza DJ-a Kool Herca.

Caz entuzjastycznie i emocjonalnie przyjął wyróżnienie, przyznając, że zaczynali tworzyć kulturę hip-hop właśnie dla takich środowiskowych odznaczeń i uznania. Powiedział też, że z dumą dołoży ją do swojej kolekcji - i jak można zaobserwować faktycznie ulokował Popkillera na honorowym miejscu.

dodano: 2023-04-12 14:00 przez: Redakcja (komentarze: 7)

Dziś wieczorem materiały i relacje z Popkillerów pojawiać będą się na kanałach Rapnews, Yurkosky'ego, Rap Kontener oraz na profilach Przekosy i Natalii Sisik. Oprócz tego oczywiście na bieżąco publikować będziemy wyniki na profilach Popkillera, najważniejsze momenty na naszym kanale, a do tego bieżącą relację na instastory. Poniżej zbieramy dla Was wydarzenia i materiały!

dodano: 2023-04-11 20:00 przez: Redakcja (komentarze: 0)

W tym roku postanowiliśmy nie robić tranmisji. W poniższym filmie tłumaczymy powody oraz opisujemy co szykujemy w zamian. Bo mimo celowego braku 3-godzinnego livestreamu mamy poczucie, że będziecie mogli jutro uczestniczyć w gali w jeszcze pełniejszy i bardziej wielowymiarowy sposób. Wraz ze współpracującymi mediami (rapnews.pl, Yurkosky, Rap Kontener oraz Natalia Sisik i nadający w social-mediach Przekosa) szykujemy obszerną relację, która pokaże to, co najważniejsze i zabierze Was za kulisy. Będziemy też na bieżąco publikować na naszych storiesach.

dodano: 2023-04-06 07:30 przez: Redakcja (komentarze: 3)

Z roku na rok staramy się rozwijać ideę Popkillerów i angażować w nią coraz więcej osób z branży, tak by głosy i wyniki były możliwie najbardziej obiektywne i merytoryczne. Wiecie już, że publiczność oddała w tym roku 620 000 głosów, które decydowały w nagrodach publiczności oraz wspólnie z głosami gremium wyznaczały zwycięzców nagród łączonych.

Pora przedstawić pełne gremium - bo nie działa to tak, że "Popkiller sobie wybrał". W tym roku swoje głosy oddawało 168 osób zebranych w 7 różnych gremiach. Zarówno ogólnych, decydujących w kategoriach polskich lub zagranicznych - jak gremiach specjalistycznych głosujących jedynie w jednej wybranej kategorii. Takich było aż 5 - Gremium Śląskie, Poznańskie, DJ-skie, Graficzne i Video.

Poznajcie pełną listę członków kolejnych gremiów wraz z linkami do ich profili, gdzie możecie lepiej zapoznać się z ich działalnością.

dodano: 2023-04-04 14:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)
fot. Young Sandi

Wokół jubileuszowych kategorii wywiązują się duże dyskusje, więc pomyśleliśmy, że dobrze doprecyzować znaczenie tej kategorii i samej nagrody.

dodano: 2023-03-18 16:00 przez: Redakcja (komentarze: 0)

Równo 5 lat temu, 18.03.2018 opuścił nas Tomasz Chada, legenda ulicznej sceny i raper, który bezkompromisowo ukazywał słuchaczowi świat, do którego na co dzień nie ma się wstępu.

Z tej okazji ze wsparciem Step Records oraz rodziny Tomka postanowiliśmy wprowadzić pierwszą imienną nagrodę w historii Popkillerów, którą ogłaszamy właśnie dzisiaj, w 5 rocznicę jego śmierci.

dodano: 2023-03-16 12:44 przez: Redakcja (komentarze: 0)

Głosowanie dobiegło końca - dziękujemy za każdy z 627 214 oddanych głosów! Wyniki już 12 kwietnia na V gali Popkillerów - a niedługo stopniowo odsłonimy Wam kolejne informacje i szczegóły, na czele z listami top 5!

dodano: 2023-03-15 07:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 5)

Powiedzmy sobie wprost - to był prześwietny rok jeśli chodzi o amerykański rap. Ogrom mocnych wydawnictw był tak duży, że łatwo było przegapić wartościowe pozycje, a jeśli ktoś narzekał na poziom... to zapewne przegapił większość. W tym roku swoje albumy wydawali prawie wszyscy najwyżej oceniani przez dziennikarzy raperzy - od Kendricka Lamara przez Pushę T po Nasa. Od Freddiego Gibbsa przez Denzela Curry'ego po Earla Sweatshirta. Głośne projekty dostarczali nam młodzi, ale też weterani, zbierający się nawet w supergrupy (Mount Westmore). Dostawaliśmy wiele eksperymentów łamiących gatunkowe granice, ale też wiele korzennych płyt sięgających po brzmienie lat '90. Działo się multum świetnych rzeczy w każdym możliwym nurcie.

Na początku głosowań w tegorocznych Popkillerach planowałem podrzucić Wam wykaz perełek z amerykańskiego rapu, których dużo słuchałem w 2022, a które mogły umknąć w natłoku głośnych wydawnictw, jednak lawina pracy przy gali sprawiła, że robię to ostatniego dnia głosowań. Ale... lepiej późno niż wcale. Jeśli jeszcze nie głosowaliście to może coś z tych pozycji porwie Was na tyle, że głos na nie wpadnie? Dajcie znać w komentarzach, która płyta z tej listy siadła Wam najmocniej! A ankietę do głosowania załączam na dole artykułu.

wydarzenie
dodano: 2023-03-04 17:00 przez: Redakcja (komentarze: 25)

Po raz piąty wręczamy statuetki Popkillerów - w tym roku głosować możecie w 26 kategoriach (20 polskich i 6 zagranicznych) -24 z nich dotyczą roku 2022, a dwie to wyjątkowe jubileuszowe statuetki Śląskiego Rapera 30-lecia i Poznańskiego Rapera 30-lecia.

dodano: 2023-03-01 17:00 przez: Redakcja (komentarze: 0)

Popkillery mają być świętem całej branży, dlatego też działamy przy ich okazji wspólnie z wieloma polskimi mediami rapowymi - dziś rozpoczynamy serię podcastów w Rapnews Studio!

kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, News, Popkillery
dodano: 2023-02-26 17:12 przez: Redakcja (komentarze: 2)

Dziś o 22:00 zapraszamy Was do słuchania Rap Sesji w Radiu Kampus gdzie redakcyjne trio Marcin Natali (gospodarz audycji), Mateusz Natali i Bartek Skolasiński (goście) porozmawia o tym co w ubiegłym roku działo się w amerykańskim rapie. Puścimy też parę perełek i wspomnimy płyty, które mogły Wam umknąć a warto je sprawdzić przed oddaniem głosu w Popkillerach!

wydarzenie
dodano: 2023-02-23 12:08 przez: Redakcja (komentarze: 15)

W 1993 roku zaczął się rap w Poznaniu... ale także na Śląsku, co kilka lat temu odnotowało nawet Muzeum Śląskie poprzez specjalną wystawę. I myśląc o początkach polskiego hip-hopu nie da się pominąć znaczenia tego regionu i rzeczy, które w latach '90 tworzył Kaliber 44 czy 3xKlan. Jednak śląski rap hity dostarczał nam nieustannie przez lata - od Paktofoniki, przez GrubSona i Miuosha, po obecną twórczość Gibbsa i Dopehouse. Czas więc poświęcić mu więcej uwagi i wybrać Śląskiego Rapera 30-lecia!

wydarzenie
dodano: 2023-02-22 19:55 przez: Redakcja (komentarze: 12)

Rok temu wręczyliśmy specjalną nagrodę Warszawskiego Rapera 30-lecia, którą otrzymał Sokół. W tym roku podobnie ważny jubileusz obchodzi za to Poznań - dokładnie 30 lat temu powstał tam jeden z najważniejszych składów w historii polskiego rapu, Slums Attack. Przez te 3 dekady scena ze stolicy Wielkopolski dostarczyła nam też niezliczone klasyki, ukazując różne odcienie hip-hopu, inspirując i przecierając szlaki. Pora więc by z tej okazji oczy całej Polski skupiły się na Poznaniu - oto głosowanie na wyjątkową statuetkę Poznańskiego Rapera 30-lecia!

wydarzenie
dodano: 2023-02-22 14:05 przez: Redakcja (komentarze: 1)

Około 300 wydanych płyt, dominacja na listach sprzedaży i popularności oraz liczne złote, platynowe i diamentowe wyróżnienia. Rok 2022 był dla polskiego rapu naprawdę intensywny i różnorodny. Po trzech nowych albumowych podkategoriach pora wybrać Album Roku!

wydarzenie
dodano: 2023-02-22 12:00 przez: Redakcja (komentarze: 4)

Rapowych singli w ciągu roku dostajemy tysiące - dominują one notowania Spotify, karty na czasie YouTube'a a także coraz częściej stacje radiowe. Wśród wielu hitów pora wybrać jednak jeden Singiel Roku. Co nim zostanie? Czas na Wasze głosy! Nominacje w tej kategorii tradycyjnie zostały ograniczone do jednego wybranego utworu na artystę/projekt.

Strony