Mateusz Natali
video
dodano: 2023-11-26 17:45 przez: Mateusz Natali (komentarze: 3)

Nneka to błyskotliwa i porywająca nigeryjska wokalistka, raperka i poetka porównywana do Ms. Lauryn Hill i Erykah Badu. W ubiegłym roku powróciła na scenę po 7 latach ciszy, a w tym roku - powróciła do Polski, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć jej fenomenalny koncert w warszawskiej Pradze Centrum.

wydarzenie
kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2023-11-24 07:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

Jeden z najważniejszych klasyków lat '90, album, który pociągnął zbudowany przez "The Chronic" buzz na g-funk a zarazem przedstawił światu jednego z najbardziej melodyjnych i wszechstronnych graczy w historii. Album rozbujany do granic, a przy tym surowy i niepokorny, którego teksty do dziś mogą szokować. "Doggystyle", kultowy debiut Snoop Dogga obchodził wczoraj 30-lecie premiery!

video
dodano: 2023-11-13 21:49 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

W sobotę miało miejsce 30-lecie Peji i Slums Attack w Poznaniu - gdzie oczywiście byliśmy obecni. Rychu zagrał 3,5-godzinny koncert z przekrojem materiału z całych 3 dekad obecności na scenie, a w trakcie nie brakowało wyjątkowych momentów.

Tagi:
kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2023-11-06 14:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

15 lat temu ukazał się album Reksa "Grey Hairs", który namieszał wtedy mocno w środowisku niezależnego hip-hopu, szczególnie za sprawą świetnego singla "Say Goodnight" wyprodukowanego przez DJ-a Premiera. Mimo że taki rap zawsze trafiał do oddanego słuchacza-kolekcjonera to płyta nigdy nie pojawiła się na winylu. W tym roku zmieni się to i to za sprawą polskiej wytwórni.

Tagi:
dodano: 2023-11-05 14:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 44)

Poziom dyskusji o rapie w internecie szoruje po bruku - to wiadomo nie od dziś. Mało jest merytorycznej rozmowy o niuansach, wymieniania się rekomendacjami i opowieści o tym, co kogo zachwyciło - wiele jadu, frustracji i agresji spowodowanej tym, że ktoś śmie słuchać czegoś innego. Oraz mnóstwo ignorantów, którzy od 10 lat nie sprawdzili żadnej płyty, ale doskonale wiedzą, że od 10 lat nie wyszła żadna dobra płyta (i dzielą się tą "wiedzą" w każdym możliwym miejscu) a tak naprawdę to jakich 10 skoro polski rap skończył się na "Kinematografii" i powinno się codziennie pisać tylko o niej. Nie odkrywam tu Ameryki. Jednak gdy już myślę, że nic mnie zdziwi... to mogę zawołać za Łoną "ach, to doprawdy niezwykłe!"

Tagi:
kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2023-11-02 17:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Na ostatnim koncercie z trwającej trasy "??? Tour" miała miejsce piękna sytuacja - swoje urodziny tego dnia obchodziła mama Zeamsone, a raper postanowił wykorzystać fakt jej obecności na koncercie w Warszawie.

Tagi:
kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Koncerty, News, Trap
dodano: 2023-10-30 14:58 przez: Mateusz Natali (komentarze: 11)

Fat Nick nie kryje się z tym, że dzięki koncertom zakochał się w Polsce. Rok temu najbliższy współpracownik Pouyi po CLOUT Festivalu zapowiadał, że musi się do nas przeprowadzić na stałe, a przed dzisiejszym występem... od kilku dni pisze na fanpage'u po polsku.

Tagi:
dodano: 2023-10-28 18:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

Fatalne wieści tuż przed Dniem Wszystkich Świętych - w wieku 65 lat zmarł Piotr Nagłowski, legenda branży muzycznej w Polsce. Odkrywca, pierwszy wydawca oraz manager Liroya, który umożliwił wydanie "Alboomu", co było pierwszym wielkim sukcesem w polskim rapie (500 000 sprzedanych płyt). Od lat '80 Piotr Nagłowski niezmiennie działał w branży muzycznej, kreując, promując i współtworząc różne projekty.

dodano: 2023-10-12 19:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

Ostatni rok był ciężkim okresem dla członków Migos, którzy wraz z fanami opłakiwali śmierć Takeoffa. W tym roku solowy album przygotował Quavo, a teraz ze swoim materiałem nadciąga Offset. Płyta "Set It Off" o północy trafi na serwisy streamingowe, a my dostaliśmy w tym miesiącu okazję usłyszeć ją przedpremierowo - miałem przyjemność znaleźć się wśród kilku osób z Polski i kilkudziesięciu ze świata, którym ekipa 31-letniego rapera puściła materiał na specjalnym spotkaniu online. Co czeka nas na płycie?

Tagi:
wydarzenie
kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2023-10-12 08:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 7)

Przy okazji tegorocznej gali Popkillerów polecieliśmy na Bronx, by wręczyć statuetkę Złotego Popkillera jednemu z hip-hopowych pionierów Grandmasterowi Cazowi. W specjalnym video Caz dziękował fanom w Polsce za wsparcie i mówił, że nie może doczekać się spotkania z nimi. Zastanawiało nas dlaczego mimo ciągłego wigoru nie widać go na europejskich trasach - jak się okazuje wszystkiemu winne były kwestie prawne.

video
dodano: 2023-10-04 14:16 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

Połączenie na linii Poznań-Detroit w singlu z płyty producenckiej Aliasa Blekaut "Projekt: Wdzięczność". Peja skrzyżował mikrofony z wychowankiem J Dilli i jednym z najlepszych leniwych flow w grze, Guilty Simpsonem!

dodano: 2023-09-29 07:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 2)

"Świeży Materiał" to jeden z najlepszych albumów producenckich w polskim rapie i wielka szkoda, że do dziś nie doczekaliśmy się kontynuacji. Muzyka jednak powstawała. Waco w ostatnim czasie postanowił sięgnąć do archiwów i wrzucić szkice numerów, które przygotowywał w 2005/2006 roku z przeznaczeniem na drugi album. Gościnnie usłyszymy tu WNB, JWP/BC, Flexxip i Ziperę. Nie są to finalne utwory, ale "lost tapes", które na pewno ucieszą wielu fanów rapu z tamtych lat.

kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News, Video
dodano: 2023-09-27 07:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Pisaliśmy Wam ostatnio o świetnej płycie Kota The Frienda "Protea", której wystawiłem w recenzji 6/6 - Kota to zdecydowanie raper, który w tym roku obok Larry'ego June'a najczęściej gości na naszym redakcyjnym odsłuchu.

video
dodano: 2023-09-24 17:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 7)

Nowoczesny banger i wartościowy tradycyjny przekaz? Zarówno Anatom jak Cukier pokazali wielokrotnie, że umieją łączyć te dwa światy, a teraz dwójka Młodych Wilków połączyła siły we wspólnym singlu "Nie mamy czasu na sen". To energiczny numer, w którym nie brak jednak ważnych treści i motywacyjnego przesłania.

Tagi:
video
dodano: 2023-09-15 18:59 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Już jutro Jimek przejmie Stadion Śląski, by wspólnie z gośćmi i orkiestrą zabrać nas w podróż przez Historię Polskiego Hip-Hopu. Drugi epizod tej wielkiej produkcji ma w zamierzeniu jeszcze przebić koncert na Bemowie, a na scenie pojawią się tacy artyści jak Molesta, Kaliber 44, O.S.T.R., Grammatik, Fenomen, Pezet, Onar, Paktofonika, Wzgórze Ya-Pa 3, ale też Otsochodzi, Young Leosia z Bambi czy Szczyl. Komplet szczegółów znajdziecie na wydarzeniu.

My porozmawialiśmy z Jimkiem o kulisach całego projektu, o jego "Historii Hip-Hopu", która stała się viralem w USA, a także o koncercie na Bemowie i przygotowaniach do show na Stadionie Śląskim.

Strony