Czy w dobie rosnącego zaawansowania technologicznego umiejętności DJ-a, takie jak turntablism, podtrzymanie energii publiczności czy miksowanie numerów są jeszcze potrzebne? I czy DJ-ing to wciąż sztuka, której trzeba się uczyć? O tym, oraz o pracy z ekipą JWP i Waimą rozmawiali Falcon1, Finger i Yarski. Panel dyskusyjny "Kiedyś fundament, a dziś? Rola DJ-a w hip-hopie 2025" odbył się w ramach Akademii Popkillerów 2025.
Video
Video
Jakie patenty w studiu ma Janusz Walczuk, czym inspiruje się obecnie Sir Mich, a czym Czarny HIFI i co na to Albert Markiewicz z Saska Studio? Poza tym podczas panelu "Jak to powinno brzmieć? Mix & Mastering" zaproszeni goście porozmawiali także o tym, jak zmienia się sposób odbioru muzyki i trendy w miksie i masteringu oraz, czy Polacy mają wysublimowany gust muzyczny? Dyskusja odbyła się w ramach Akademii Popkillerów 2025.
Okładka, sesja zdjęciowa, oprawa graficzna albumu – te elementy często są przez słuchaczy pomijane, a okazuje się, że są one często nie tylko ważną, integralną częścią płyty, ale wręcz mają kluczowe znaczenie w sklepie, w pierwszym kontakcie ze słuchaczem. Okładki potrafią być małymi dziełami sztuki. Czas więc o nich porozmawiać. Z tego powodu podczas Akademii Popkillerów odbył się panel "Obraz mówi więcej niż 1000 słów? Znaczenie zdjęć i okładek", w którym wzięli udział Nghtlou, Forin i Mr. Osom, a więc artyści odpowiedzialni za oprawę graficzną wielu hip-hopowych projektów dla czołowych, polskich artystów.
Co powinno wydarzyć się w Polsce, aby media rapowe sprofesjonalizowały się tak, jak wielkie mainstreamowe serwisy i portale? I czy to jest konieczne na naszym, rapowym rynku? Zapraszamy do sprawdzenia panelu dyskusyjnego na ten temat. "Media rapowe – czy to czas na pełen profesjonalizm?". W rozmowie wzięli udział Mih Michalski (Newonce), Andrzej Cała, Siwydym i (Rap News) i Bart Stochmal (RapRiver).
Jaka jest różnica między klipem robionym dla Maty a dla Belmondo? Dlaczego twórcy klipów powinni dostawać tantiemy od YouTube i, czy rapowe klipy pomagają w promocji muzyki? O tym i wielu innych kwestiach związanych z teledyskami rozmawiano podczas panelu "Ile znaczy rapowy teledysk? Rola i trendy" na Akademii Popkillerów. Gośćmi byli Maciej Buchwald (reżyser m.in. klipów Maty, a także serialu Netfliksa "1670"), Błażej Jankowiak (m.in. film "Diabeł"), Yungssebv (teledyski m.in. da Malika Montany, Otsochodzi, Young Igiego) oraz Piotr Zajączkowski (m.in. klipy Aviego, Louisa Villaina, Margaret, Smolastego czy Dody).
Co takiego jest w rapowych festiwalach, że ludzie je kochają? Czy faktycznie festiwale muzyczne, w tym te hip-hopowe to żyła złota? Panel dyskusyjny "Festiwal – łatwy zarobek czy ryzykowny biznes?" odbył się podczas Akademii Popkillerów 2025. Gośćmi dyskusji byli Anna-Maria Żurek (Quilla), Marcin Kania (Śląski Rap Festiwal) i Waldi Nowacki (Rapstacja Festiwal).
Gdzie najlepiej promować swoją muzykę? Czy granie rapu w radiu pomaga w dotarciu do nowego odbiorcy i przynosi odpowiedni dochód? A może najlepiej promocję skierować na social media i do swojego fana? O tym wszystkim, podczas panelu "Gdzie się opłaca promować? Media zewnętrzne czy siła fanbase'u?" rozmawiali AdMa, Dawid Bartkowski (goodkid.pl) oraz Mati Fuczyło (Radio Eska, Mixtape TV).
Merch i ciuchy hiphopowe od zawsze były częścią kultury. Raperzy, tancerze, dj-e itd. zawsze dbali o swój wyrazisty styl, również w ubiorze. O historii ciuchów hiphopowych, ich związkami z odzieżą skaterską podczas panelu "Kupujcie polskie rap ciuchy – produkcja odzieży jako odnoga muzyki" rozmawiali Mazsa (Outside Wear) i Tomek Grande (Diamante Wear).
W miniony piątek ukazał się nowy singiel The Pharcyde "Timeless", co oznacza, że wreszcie możemy powiedzieć - nasi kalifornijscy ulubieńcy wrócili! Po wielu zawirowaniach, zmianach nazw zespołu i przetasowaniach, Panowie znów tworzą razem pod legendarnym szyldem, który dobrze znają wszyscy fani klasycznego rapu i złotej ery lat 90.
W zeszłym roku Imani, Slimkid3 i Fatlip (niestety wciąż bez Bootie Browna) odwiedzili również Polskę na swojej europejskiej trasie, a nam udało się porozmawiać z charyzmatyczną reprezentacją zespołu w składzie Imani i Slimkid3 przed popkillerową kamerą. Zapraszamy na tę bizarre przejażdżkę pełną anegdot, humoru i niespotykanej nigdzie indziej energii.
Na jakich działaniach najwięcej zarabia Pezet? Jakie filary tworzą obecnie zarobki raperów czy artystów? O portfelu artysty i biznesowej stronie działań artystycznych rozmawiali: Anna Plaskota (Ekipa, niegdyś m.in. PROSTO), Jakub Krok związany m.in. ze Step Records oraz Zbyszek Niedziałek z agencji Starship, a także manager Pezeta. Wszyscy oni spotkali się podczas Akademii Popkillerów i porozmawiali w temacie "Portfel artysty – na czym zarabiać i kto wychodzi na swoje".
W sobotę w krakowskiej TAURON Arenie odbyła się gala Fryderyki 2025. Wśród zwycięzców znaleźli się O.S.T.R., Quebonafide, Webber oraz Andrzej Dragan.
Rap podziemie to bardzo nieokreślony rewir w rodzimym hip-hopie. Czym jest podziemie, kto jest obecnie w podziemiu? Czy Pezet, Sokół, Tede to rapowy underground? O tym rozmawiali Mada z WCK, Saburrakap z Natura 2000, dziennikarze Jakub Wojakowicz i Krystian Krupiński.
Before Festival szybko rozrósł się do dwudniowego muzycznego święta, gromadząc topowych artystów z rodzimej sceny rapowej, wraz z którymi otwiera wakacyjny sezon. Tegoroczna edycja również nie zawodzi - będzie intensywnie, różnorodnie i przede wszystkim jakościowo. A kto wystąpi w dniach 21–22 czerwca w Siedlcach?
Czy hip-hop jest wszędzie i nie ma już dziedziny naszego życia, która nie czerpałaby z hip-hopu? Trudne pytanie, ale goście panelu "Przyszłość popkultury – hip-hop jako nośnik trendów" próbowali znaleźć na nie odpowiedź. Nad zagadnieniem, jaki wpływ ma hip-hop na całą popkulturę dywagowali: raper i strateg marketingowy Emil Blef, Maks Kabara z Clout Festiwalu, Karol Słuszniak z ICED Stuff i Emil Młodak z Agencji Big Idea i Clout Festiwalu.
Za raperami stoją rzesze słuchaczy, którzy bardzo poważnie biorą wiele hip-hopowych tekstów i rozkmin. Jak postępować z młodzieżą, aby wyciągnęli z rapu to, co najlepsze? O czym artyści powinni pamiętać zwracając się do swoich, często młodych, słuchaczy? O tym wszystkim porozmawiali: psycholożka Joanna Pruban, Michał Adelt-Jóźwiak, kierownik działu programowego DK Kadr, i Przemek Kaca z Fundacji Latorośl, prowadzący projekt "Hip-hop druga szansa".