Eskaubei

Eskaubei

wydarzenie
kategorie: Jazz, News, Premiery
dodano: 2018-09-17 12:00 przez: Aleksandra Orłowska (komentarze: 0)

Już we wtorek 18 września w warszawskim klubie Hideout rozpocznie się kolejna trasa koncertowa jazzowo rapowej formacji Eskaubei & Tomek Nowak Quartet. Na większości koncertów tej jesieni i zimy zespołowi będzie towarzyszył Mr Krime - nieformalny 6 członek EiTNQ. Większość koncertów odbędzie się w ramach akcji "Polski Jazz 360 Stopni" organizowanej przez Fundację Polski Jazz. Muzycy wystąpią również w ramach festiwali: Żywiec Miasto ZmySŁÓW, Jazz z Wami czy Podkarpacka Jesień Jazzowa. Zwieńczeniem trasy będzie wspólny występ z Michałem Urbaniakiem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie!

kategorie: Jazz, Klasyka, Komentarze, News, R.I.P.
dodano: 2018-07-30 13:45 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Miniony tydzień przyniósł nam czarny weekend dla polskiej muzyki - najpierw w sobotę odeszła Kora, legendarna wokalistka Maanamu i ikona polskiego rocka, a dzień później Tomasz Stańko, światowej sławy jazzman i jeden z najważniejszych jazzowych twórców znad Wisły. Wczoraj pokazywaliśmy Wam na naszym fanpage'u krótki tribute dla Kory, który wykonał Tede na swoich urodzinach w Mielnie, a dziś specjalnie dla nas Tomasza Stańkę wspomina Eskaubei - raper z Rzeszowa (rodzinnego miasta Stańki), od kilku lat intensywnie łączący rap z jazzem. To także Eskaubei był inicjatorem nadania Tomaszowi Stańko tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa a ich drogi niejednokrotnie miały okazję się przeciąć...

dodano: 2017-02-20 13:28 przez: Wojciech Wiktor (komentarze: 0)

Jazzowo-rapowy zespół ogłosił daty wiosennych koncertów promujących wydaną w listopadzie płytę "Tego Chciałem", która głosami czytelników JazzPress-u i słuchaczy RadioJAZZ.FM zwyciężyła w plebiscycie JAZZ 2016 w kategorii "Polski jazzowy album roku". Zespół po raz drugi z rzędu został również uznany "polskim jazzowym zespołem roku". Wiosenna trasa koncertowa rozpocznie i zakończy się w Rzeszowie, a na przestrzeni 3 miesięcy muzycy odwiedzą m.in. Kraków, Nowy Sącz, Kędzierzyn Koźle, Wałbrzych i Warszawę.

recenzja
kategorie: Hip-Hop/Rap, Jazz, Recenzje
dodano: 2016-11-11 17:43 przez: Maciej Sulima (komentarze: 0)

Ponad rok temu, pisząc recenzję znakomitego "Będzie Dobrze", w kończącym ją akapicie użyłem sformułowania "Wierzę, że "Będzie Dobrze" zostanie docenione przez słuchaczy i przed wszystkim do nich dotrze, bowiem taki projekt nie zdarza się zbyt często (...)." Miałem rację, ponieważ od tamtej pory Eskaubei z kwartetem pod dowództwem Tomka Nowaka zjechali Polskę wzdłuż i wszerz, zahaczając przy tym o przynajmniej kilka jazzowych eventów jak i festiwali (Hip Hop Kemp chociażby, gdzie zachwycili publiczność), będących zapewnie dla samego rzeszowskiego rapera onegdaj w sferze marzeń. Grali dla różnych wiekowo odbiorców, za każdym razem zbierając przy tym same pochlebne opinie. Zatem, jeżeli przyjmiemy, że "Będzie Dobrze" było niejako przepowiednią ich muzycznej drogi, "Tego Chciałem" staje się z miejsca potwierdzeniem, że ci muzycy wciąż mają się świetnie i jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa i, co za tym idzie, nie jeden projekt ich autorstwa pojawi się w rękach słuchaczy. Fuzja jazzu i rapu to studnia bez dna, z której można czerpać nieskończenie wiele razy, żonglując dźwiękami i wersami, mając rzecz jasna odpowiednie predyspozycje. Skubi i Tomek Nowak Quartet są tego najlepszym dowodem.

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, Jazz, News
dodano: 2016-10-26 16:30 przez: Wojciech Wiktor (komentarze: 0)

Coraz bliżej premiera drugiego albumu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet pt. "Tego Chciałem". Po zeszłotygodniowej prezentacji teasera, zespół muzyków łączących jazz z rapowanymi tekstami prezentuje promomix albumu. Premiera płyty planowana jest na 4 listopada.

video
dodano: 2016-06-23 09:48 przez: Wojciech Wiktor (komentarze: 1)

Prezentujemy klip promujący tegoroczną edycję koncertu Art Celebration: History of the Rhythm, odbywającego się w Rzeszowie w ramach festiwalu Wschód Kultury. Wzorem pierwszej edycji koncertu (Jazz & Hip Hop – 2013) produkcją, cutami, miksem i masteringiem zajął się DJ Eprom. W utworze pojawili się wykonawcy biorący udział w koncercie Art Celebration - raperzy: Te-Tris i Eskaubei oraz muzycy: Zbigniew Jakubek, Damian Kurasz i Tomasz Nowak. Jako wprowadzenie posłużyły słowa o rytmie autorstwa Wojciecha Karolaka.

wydarzenie
dodano: 2016-06-18 15:58 przez: Wojciech Wiktor (komentarze: 0)

Na tegorocznej edycji „Festiwalu z Atmosferą” pojawi się liveband Eskaubei i Tomek Nowak Quartet oraz DJ DBT. W tej ekipie każdy jest specjalistą w swojej dziedzinie, a poszczególni członkowie Tomek Nowak Quartet mają na koncie współpracę m.in. z Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim, Stanisławem Soyką, czy zespołem Agressiva 69. Z kolei Eskaubei, czyli rapowy weteran podkarpackiej sceny, to autor wielu EP-ek, mikstejpów i winylowej płyty "Co by się nie działo", wychowany na The Roots i ruchu Native Tongues.

video
kategorie: Hip-Hop/Rap, Jazz, Koncerty, Video
dodano: 2016-04-27 19:00 przez: Krystian Krupiński (komentarze: 1)

Acid jazzowa formacja kontynuuje trasę koncertową promującą album „Będzie Dobrze”, prezentując jednocześnie premierowe utwory, które znajdą się na drugim krążku zespołu planowanego na jesień bieżącego roku. Najbliższe koncerty zespołu Eskaubei i Tomek Nowak Quartet w ramach „Spring Tour” odbędą się w Rzeszowie, Wrocławiu, Koninie i Wetlinie. 

video
dodano: 2016-03-21 21:24 przez: Krystian Krupiński (komentarze: 0)

Jazzowo-hip-hopowy zespół Eskaubei & Tomek Nowak Quartet prezentuje drugi premierowy utwór wraz z video w ramach projektu Ostoya Live Sessions, podczas którego muzycy zarejestrowali utwory w formie „live” w Bieszczadach, w Zagrodzie Magija Twórcze Bieszczady w Orelcu. Nowy utwór „Tego Chciałem”, podobnie jak poprzedni w tej serii „Egocentryzm”, zwiastunem drugiej płyty rzeszowsko-krakowskiego zespołu, która ukaże się jesienią tego roku nakładem wydawnictwa For Tune. Muzycy podali również uaktualnione daty najbliższych koncertów.

video
dodano: 2016-02-19 12:56 przez: Krystian Krupiński (komentarze: 0)

Po świetnych recenzjach płyty „Będzie Dobrze” i jej obecności w wielu rocznych podsumowaniach, jazzowo rapowy band Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, w ramach projektu Ostoya Live Sessions prezentuje premierowy utwór pt. „Egocentryzm” nagrany live w pełnym twórczej aury miejscu – Zagroda Magija Twórcze Bieszczady. Utwór jest pierwszym zwiastunem drugiej płyty zespołu, która ukaże się jesienią nakładem wydawnictwa For Tune. Eskaubei & Tomek Nowak Quartet to zwycięzcy plebiscytu miesięcznika JazzPRESS na najlepszego polskiego wykonawcę jazzowego oraz najlepszy polski album jazzowy 2015 roku.

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2015-12-08 12:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

Gdy tylko Lilu ujawniła tracklistę swojej najnowszej płyty "Outro" wiadomo było, który numer skupi największą uwagę. Mowa o "Jadę dalej" czyli mocarnym collabo z udziałem dawno niesłyszanego Wankeja z formacji Dinal. Teraz album jest już dostępny (kupicie go tutaj), a w Sieci odsłuchać można już także ów numer. Sprawdźcie jak brzmi nieaktywny już Pan Wankz po dłuższej przerwie i to w tak doborowym towarzystwie!

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News, Premiery
dodano: 2015-11-24 18:25 przez: Krystian Krupiński (komentarze: 0)

W sieci pojawiła się epka duetu Eskaubei / Denz. Jest to koncepcyjny materiał, który powstawał w latach 2010-2011 i który miał nigdy nie ujrzeć światła dziennego. Koncepcją współpracy Eskaubei i Denza (znanego wcześniej jako Dena) była swoista podróż w czasie do lat 2000-2005, kiedy Denz produkował klasyczne pozycje z kanonu polskiego hip hopu (Elemer, Echo, Eldo, Deobe/Dena) - w tym celu producent po latach odpalił ten sam sprzęt i to samo oprogramowanie, na którym powstawały owe klasyczne płyty i postanowił jednorazowo zrobić to znowu, w oparciu o tę samą bazę sampli. Eskaubei zaś położył klasyczne zwrotki chcąc możliwie jak najlepiej wpasować się w klimat, czerpiąc z doświadczeń wcześniejszej współpracy z Denzem i wzbudzając w sobie na nowo fascynację dokonaniami ekipy Obrońców Tytułu. Postanowiliśmy, szanując słuchaczy i prace zaangażowanych w materiał osób, udostępnić po kilku latach wstępnie zmiksowane wersje najlepszych wg. nas utworów – mówią autorzy.

Tagi:
dodano: 2015-06-20 17:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 15)

To już druga połowa naszych symulacji. 2006 to dalszy ciąg "wygnania" rapu z dużych mediów, jak i dalszy ciąg kształtowania się sceny podziemnej. Mamy więc przelot od rozbujanego westcoastu poprzez trueschool czystej wody i projekty, które nie odbiły się mainstreamowym echem, lecz dla środowiska stanowią kanon.

Wcześniejsze roczniki: - 2001, 2002, 2003, 2004, 2005.

video
dodano: 2015-05-04 15:03 przez: Krystian Krupiński (komentarze: 11)

W sieci pojawił się klip do tytułowego utworu z płyty „Będzie Dobrze” jazzowo-rapowego bandu: Eskaubei & Tomek Nowak Quartet. Autorem teledysku jest Patryk Kaflowski, a w utworze zespołowi towarzyszy legenda polskiego dj-ingu - Mr Krime.

kategorie:
dodano: 2015-04-30 22:06 przez: Maciej Sulima (komentarze: 0)

Płyta „Będzie Dobrze”, to realizacja autorskiej koncepcji trębacza Tomka Nowaka, który zaprosił do współpracy topowych krakowskich muzyków, oraz rzeszowskiego rapera znanego z łączenia rapu z graniem na żywo. Zespół tworzy pięć odmiennych osobowości: dwie wielkie nadzieje polskiego jazzu – Kuba Płużek i Alan Wykpisz, charyzmatyczny i doświadczony Filip Mozul, zasłużony undergroundowy raper Eskaubei i czuwający nad wszystkim, ceniony sideman Tomek Nowak.

Strony