Powiedzmy szczerze - mało kto zderzył się z taką falą ataków ze strony świata hip-hopu jak Mezo. Coraz częściej publicznie pojawiają się głosy, że raperzy "powinni go przeprosić", a jego dawne hity wciąż wywołują dyskusje. Uznaliśmy, że czas dać mu możliwość do podzielenia się własną perspektywą na wszystko, co działo się 20 lat temu... i później. O czasach i łatce hip-hopolo, o kulisach dalszych muzycznych kroków – ta rozmowa to szczere rozliczenie i spojrzenie na to oczami Mezo. Wszystko w formule pogłębionej godzinnej rozmowy 1 na 1, którą przeprowadził Kamil Migoń – doświadczony rapowy dziennikarz, który nie gryzie się w język i nie boi trudnych pytań.
Polska
Polska
„Polepione bletki łzami” to singiel, który odsłania wrażliwą i emocjonalną stronę Turskiego. Artysta odchodzi tu od surowej energii znanej z ostatniego „Krzyku” na rzecz romantycznego, lekko smutnego love songu, pełnego szczerości i intymnych emocji.
Turski pokazał się do tej pory szerzej za sprawą programu Rap Generation, a także działalności medialnej (w Hypetalku czy Turtle Hype), a teraz pokazuje swoją kolejną muzyczną twarz.
Internet jest oceanem, w którym wszystko dostępne jest w zasięgu ręki – jak w nim pływać i jak wśród miliona informacji znajdować realną, wartościową wiedzę? Perspektywami wymieniły się dwa pokolenia, które swoją muzyczną edukację odbywały w zupełnie innych czasach. W dyskusji "How to Dig?" spotkali się gospodarz Akademii Popkillerów Hirek Wrona oraz młodzi, głodni wiedzy Ambasadorzy Akademii - Kosa (ZWTZR) i Szymon Fuchs.
Bęsiu, Jakub Liszko, Alicja Wałęka z Internaziomale oraz Ania Misiewicz z ZAiKS opowiedzieli o tym, jak wygląda dogadywanie numeru z Wizem Khalifą, Usherem czy The Game'em. Polska scena już dawno wyszła poza granice kraju i zaczęła współpracować z topką światowych raperów czy producentów Podczas rozmowy przybliżyliśmy kulisy tych współprac oraz zerknęliśmy na stronę prawną takiego przedsięwzięcia.
W ostatnich latach światy rapu i influencerów coraz częściej się przenikają, a kolejni internetowi twórcy postanawiają nagrywać i wydawać swoją muzykę. Jak na to patrzeć? Jak rzetelnie wymierzyć granicę, przy której ktoś powinien być postrzegany także jako pełnoprawny raper? Kto z nich powinien być rozpatrywany w nominacjach do Popkillerów, a kto niekoniecznie? Jak uzyskać uznanie branży i przełamać lody w postrzeganiu przez środowisko rapowe? O tym rozmawiała czwórka osób, które doskonale znają oba światy i ich perspektywy.
Ta dyskusja musiała się wydarzyć. Po ubiegłorocznej prelekcji Tomba dotyczącej ghostwritingu na sali wywiązała się niespodziewana i bardzo treściwa wymiana refleksji między nim a Kafarem Dix37. Uznaliśmy, że trzeba dać pole do tego, by ta rozmowa się rozwinęła. W ostatnich miesiącach temat ghostwritingu budził wiele emocji, więc czas, by porozmawiali o nim sami raperzy, mający na to różne spojrzenia. Oprócz Tomba i Kafara zaprosiliśmy do dyskusji Floral Bugsa, który reprezentuje młode pokolenie, jednak z dużą hip-hopową świadomością.
Ostatni tydzień przyniósł nam 5 nowych albumów - "Arrogant Radio 1.5" Kosiora, "Nie nagrywam hitów" Skumaja i Gmenia, ".God Dam" LJ Karwel i Soulpete'a, "Tabu" Naty i Tailora Cuta oraz "Pod sklepieniem niebieskim" Pluta.
Wśród singli możemy posłuchać nowości m.in. od Sentina i Diha, OG Olgierda i Oskara83, Tax Free, Fisz Emade Tworzywo, Bonusa RPK, Asstera i Zali, Vkiego czy Dedisa. To tylko zajawka, ponieważ ostatni tydzień przyniósł nam blisko 45 nowych singli. Zapraszamy do słuchania!
Choina nie zwalnia z promocją nadchodzącej płyty „STATERA” i prezentuje kolejny utwór, „JBĆ”, w którym gościnnie pojawia się Bonson. Więcej informacji o wspomniany krążku już niebawem.
Konflikt na linii Bonus RPK - Grande Connection nie zwalnia. Niedawno za sprawą portalu Hip Hop Nigdy Stop otrzymaliśmy video, w którym detektyw Miklaszewski informuje, że na zlecenie od klienta namierzył Grande i odwiedził go w Lublinie. Pojawia się wiele związanych z tym oskarżeń, m.in. o współpracę youtubera ze służbami, a ten odniósł się do tego póki co w formie oświadczeń na swoich kanałach. Teraz Bonus znów wrócił do tematu, ponownie wchodząc do studia, a także ruszając w Polskę.
Oliwka Brazil nie zwalnia tempa i prezentuje nowy singiel stworzony w duecie z 730 Huncho - utwór opisuje współczesne realia randkowania i relacji międzyludzkich.
Malik Montana pierwszym polskim raperem w amerykańskiej serii On The Radar! To jeden z najpopularniejszych cykli polegających na surowych wykonaniach live - gościli tam choćby Wiz Khalifa, Fivio Foreign, Ice Spice czy Drake i Central Cee, którzy przygotowali specjalny duet.
Ostatni tydzień przyniósł nam 10 nowych albumów, w tym m.in. "FF" Młodego Westa, "Kręci mnie vinyl 5" DJ'a Soiny, "Serie A" Kronkel Doma i Jonni Hermana, czy wersję deluxe "Versus" Aleshena i MłodegoKamila.
Wśród singli możemy posłuchać nowości m.in. od Chivasa, Polskiej Wersji, Kiza i Faustyny Maciejczak, Kalego, Modelek, Opała czy Oliwki Brazil i 730 Huncho. Swojej premiery cyfrowej doczekał się także numer "Nie ucieknę" od Quebonafide, Zali i Favsta. To tylko zajawka, ponieważ ostatni tydzień przyniosł nam ponad 45 nowych singli. Zapraszamy do słuchania!
Eldo wrócił z nowymi numerami po ponad 9 latach od ostatniego solowego albumu - jego utwory na bitach O.S.T.R.'a ukazują się póki co niestandardowo, wpadając na kanał YT bez żadnej promocji czy komentarza ani nawet publikacji w social-mediach, jednak dostajemy je dość regularnie (na ten moment dostępne jest 6 numerów).
Pozostaje czekać na to, w co wyklaruje się ten projekt a jeśli równocześnie wrócił Wam głód na rap Eldoki to oczekiwaniu na to wydawnictwo przybliżamy lub przypominamy 12 mniej znanych nagrań, w których udzielił się współtwórca Grammatika. Część ukazała się podziemnie lub przeszła bokiem, a część to kooperacje z głośnymi ksywkami, które mogły jednak umknąć fanom Eldo, jako że są to artyści z innych stron rapowej sceny.
Marszand dede SzymS i Spinache w kolejnym singlu promującym ich wspólny album nagrany w formule MC/producent. "Drogi, ścieżki, wybory" to leniwy klimat i refleksyjna treść opakowane w korzenne i organiczne brzmienie.
W styczniu Sentino wrócił do Polski z koncertami, które budzą dużo emocji i zbierają sporo fanów. Po kilku pierwszych występach okazało się, że raper faktycznie przyjechał i gra bez problemów, czego obawiało się część słuchaczy. Pamiętamy, że kilka lat temu za sprawą konfliktu na linii Sentino-TPS odwołano m.in. występ w Radomiu. Teraz wiemy, że ten także dojdzie do skutku.






































