Przy okazji tegorocznej gali Popkillerów polecieliśmy na Bronx, by wręczyć statuetkę Złotego Popkillera jednemu z hip-hopowych pionierów Grandmasterowi Cazowi. W specjalnym video Caz dziękował fanom w Polsce za wsparcie i mówił, że nie może doczekać się spotkania z nimi. Zastanawiało nas dlaczego mimo ciągłego wigoru nie widać go na europejskich trasach - jak się okazuje wszystkiemu winne były kwestie prawne.
Grandmaster Caz
Grandmaster Caz
Przy okazji tegorocznych Popkillerów wręczyliśmy Złotego Popkillera w podziękowaniu za stworzenie kultury hip-hop, którego otrzymał od nas Grandmaster Caz - jeden z ojców hip-hopu i pierwszy liryczny raper w historii, współautor tekstu do pierwszego hip-hopowego singla w historii "Rapper's Delight" a także kluczowa inspiracja Jaya-Z, Rakima czy Big Daddy Kane'a. Statuetkę przekazaliśmy mu pod budynkiem na 1520 Sedgwick Avenue na Bronksie, czyli w miejscu narodzin całej kultury, gdzie 11 sierpnia 1973 odbyła się założycielska impreza DJ-a Kool Herca.
Caz entuzjastycznie i emocjonalnie przyjął wyróżnienie, przyznając, że zaczynali tworzyć kulturę hip-hop właśnie dla takich środowiskowych odznaczeń i uznania. Powiedział też, że z dumą dołoży ją do swojej kolekcji - i jak można zaobserwować faktycznie ulokował Popkillera na honorowym miejscu.
11 sierpnia 1973 18-letni jamajsko-amerykański DJ Kool Herc wyprawił imprezę na 1520 Sedgwick Avenue na Bronksie. W jej trakcie zamiast puszczać pełne numery postanowił pobawić się nimi i serwować jedynie partie instrumentalne, nazwane breakami. W trakcie tychże breaków jego przyjaciel Coke La Rock chwytał mikrofon i podkręcał publikę do lepszej zabawy. Panie i panowie, tak oto narodził się hip-hop.
Co to jest hip-hop? Co jest prawdziwym hip-hopem? Dyskusje na ten temat są tak stare jak... sam hip-hop - a pierwsze podobne głosy pojawiły się już gdy w 1979 roku powstał pierwszy rapowy singiel ("Rapper's Delight"), bo wg części osób "hip-hop mógł być tylko na żywo" a zapisanie go w studiu było już "nie-hip-hopem".
Po odpowiedź postanowiliśmy udać się do samego źródła - i wypytać o to legend z Nowego Jorku, hip-hopowej kolebki. Wszystko przy okazji tripu "Popkiller sam w NY", a jako że gorące dyskusje z ostatnich miesięcy podsycił dodatkowo singiel "Hip-Hop" Młodych Wilków 7 to wydaje nam się to idealny moment na publikację tego materiału. Zamiast przerzucać się argumentami co nie jest hip-hopem, albo ustalać kto może się na ten temat wypowiadać... posłuchajcie więc co stanowi jego esencję wg pionierów, legend oraz młodych wychowanków prosto z osiedli, na których narodziła się cała ta kultura.
Singiel "Downtown" uczynił w 2015 roku ogrom zamieszania - oto Macklemore do swojego imponującego teatralnym rozmachem klipu postanowił zaprosić pionierów kultury hip-hop, Grandmastera Caza, Grandmastera Melle Mella oraz Kool Moe Dee. Część raperów czy słuchaczy oskarżała go, że to ruch pod publiczkę, ale fakty nie kłamały - jako pierwszy uznał, że pionierom należy się taki ukłon, a Grandmaster Caz po 40 latach aktywności na rzecz hip-hopu doczekał się dzięki temu pierwszej Platynowej Płyty oraz pierwszej nagrody MTV. Przy okazji wizyty w domu Caza wypytaliśmy go o kulisy zaskakującej współpracy, której efekty zdobią dziś jego mieszkanie...
W ubiegłym tygodniu obejrzeliście pierwszą połowę wywiadu z Grandmaster Cazem, przeprowadzonego w jego mieszkaniu na Bronksie. Dziś pora na drugą połowę, a w niej mocną i szczerą rozmowę o tym, jaki wpływ na pierwotne ideały hip-hopu miał przemysł muzyczny...
Caz szczerze wytłumaczył jak wyglądało rozbijanie jedności grup przez wytwórnie, dlaczego dziś większość artystów występuje solo, a wiele składów rozbił osiągnięty przez nie sukces. Opowiedział też o tym, jak doszło do zmiany podejścia w opowiadaniu o narkotykach i dilerce w rapie, a także jak zmieniała się moda i dlaczego dzisiejsi artyści mają sporo wspólnego z tymi z lat '70...
Tydzień temu zabraliśmy Was do mieszkania jednego z hip-hopowych pionierów, legendarnego Grandmastera Caza. Dziś mamy dla Was pierwszą połowę wywiadu z chodzącą ikoną hip-hopowej kultury!
Jedna z najbardziej bezcennych rzeczy, które mogliśmy zrobić w Nowym Jorku to wycieczka na owiane legendą projekty na Boogie Down Bronx, do hip-hopowej kolebki i do mieszkania jednego z autentycznych pionierów całej kultury. Grandmaster Caz zaprosił nas do miejsca, które okazało się ukrytym wśród ceglanych bloków istnym muzeum hip-hopu (niesamowita ilość zebranych pamiątek i odznaczeń!) a wywiad z nim to swoista godzinna lekcja korzeni.
57-letni dziś Caz to chodzący hip-hop - jeden z pierwszych MC w historii, aktywny od 1974 roku, pierwszy raper-DJ, uznawany za pierwszego 'rapowego poetę' i kluczowa inspiracja dla takich artystów jak Rakim, Big Daddy Kane czy Jay-Z, ostatnio uwieczniony w serialu The Get Down (jako ówczesny numer 1 w grze) oraz obecny w platynowym singlu 'Downtown' Macklemore'a...
To była najważniejsza awaria prądu w dziejach hip-hopu. Równo 40 lat temu Nowy Jork stał na skraju bankructwa, mierzył się z rekordowym bezrobociem i z grasującym seryjnym zabójcą. W biednych dzielnicach kiełkowała artystyczna ekspresja w postaci hip-hopu, mająca stanowić przeciwwagę dla wszechobecnych dragów i gangsterki - brakowało im jednak pieniędzy czy sprzętu, by rozwinąć swój talent i pokazać "jasną stronę mocy". Na porządku dziennym były rozboje, napady czy pożary. Wtedy 13 lipca 1977 roku na 2 dni w Wielkim Jabłku padł prąd...
Dlaczego o tym piszę? Powód jest prosty. Fokis zaprosił do prac nad tym albumem wiele ważnych osobistości związanych mocno z rozwojem kultury hip-hop. Kogo?