Zion I

Zion I

dodano: 2021-08-21 18:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Tydzień temu hip-hop stracił kolejną legendę, kolejny już po Shocku G i Gift of Gabie filar sceny z Bay Area... W wieku 49 lat odszedł od nas Steve Gaines znany lepiej jako Zumbi, Baba Zumbi czy po prostu Zion. Frontman kultowej ekipy Zion I, a dla mnie osobiście jeden z ulubionych raperów z Zachodniego Wybrzeża - i nie tylko. Przyznam, że ten smutny news, który napłynął do nas w sobotę rano z Oakland, przeżyłem wyjątkowo mocno - przecież raptem 3 tygodnie wcześniej oglądałem 40-minutowy live stream premiery nowego singla Zion I "Back To Life", podczas którego przesympatyczny MC opowiadał o życiu, medytacji, muzyce oraz odpowiadał na pytania fanów zadawane na czacie. Cieszyłem się, że mogłem wysłać kilka ciepłych słów bezpośrednio do Ziona, oraz już cieszyłem się na myśl, że czeka nas nowy album, a po premierze odezwę się podobnie jak wcześniej na Instagramie i porozmawiamy w 4 oczy, zrobimy wywiad... 

Stało się jednak inaczej, a Zumbiego już z nami nie ma - pozostawił po sobie trójkę dzieci oraz przeogromny katalog muzyki. Nie często zdarza się, że w kolekcji mam aż 12 płyt jednego artysty - a to wciąż przecież nie wszystko, bo nie uwzględnia mixtape'ów i projektów puszczonych w ostatnich latach tylko w wersji cyfrowej. Gdy jednak przyszła pora poprowadzenia mi niedzielnej audycji Rap Sesja w Radiu Kampus solowo (wyjątkowo pod nieobecność Puocia) od razu, wiedziałem, co zrobię... Często przy okazji takich sytuacji mówimy, że w hip-hopie nie smucimy się, a oddajemy hołd. Tak też postanowiłem zrobić, poświęcając całą godzinę twórczości i postaci Zumbiego, prezentując chronologicznie album po albumie ważne utwory w dorobku Zion I i dzieląc się anegdotami oraz opowieściami o ikonie Oakland.

Tagi:
kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, Wywiady
dodano: 2021-08-14 14:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

W nocy uderzyła w nas wieść o śmierci jednej z najbardziej pozytywnych i błyskotliwych postaci na mapie kalifornijskiego rapu - ikony niezależnej sceny, autora takich klasycznych albumów jak "Mind over Matter" czy "True & Livin", aktywnego od 25 lat rapera Zumbiego, frontmana Zion I.

Ta smutna okazja przypomniała mi spotkanie z Zumbim na Hip Hop Kempie 2008, gdzie jako jeszcze nieopierzony dziennikarz po raz pierwszy pojawiłem się z mikrofonem (dyktafonem) i akredytacją z ramienia Spinnera - udało mi się wtedy odbyć krótką rozmowę z Zionem, a jej zapis nie jest już dostępny w Internecie. Postanowiłem go odgrzebać, mogę więc na chwilę zabrać Was z powrotem do roku 2008, część pytań już się zestarzała, część wątków jednak jest ponadczasowa.

dodano: 2021-08-14 03:41 przez: Mateusz Natali (komentarze: 3)

Fatalna seria wciąż trwa... Niedawno informowaliśmy Was o śmierci Gift of Gaba i Shocka G, a teraz odszedł od nas kolejny weteran kalifornijskiej sceny niezależnej, błyskotliwy, utalentowany, przez 20 lat dostarczający muzykę najwyższej jakości. Frontman duetu Zion I, Zumbi...

Tagi:
dodano: 2019-03-14 20:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Jakoś począwszy od startu tego cyklu, "Przesyłka Polecana" wyzwala we mnie wzmożoną chęć dzielenia się opowieśćmi i wspominkami - pora więc na kolejny "Story time"... Był rok 2008 i po raz pierwszy wybrałem się na słynny Hip Hop Kemp w Czechach. Rok wcześniej kempowy debiut jako jeszcze zwykły festiwalowicz zaliczył mój brat, przywożąc mi z powrotem m.in. koszulkę Kidz In The Hall i podpisy Naledge'a oraz Double O na uwielbianej przeze mnie płycie duetu z 2006 roku "School Was My Hustle". Płycie promowanej zresztą kapitalnym singlem "Wheelz Fall Off (06 Til)", nawiązującym bezbłędnie do klasycznego "93 Til Infinity" Souls of Mischief... Kidz In The Hall - Souls of Mischief - poprzednia "Przesyłka Polecona" i swoiste "05 til Infinity" - ależ pięknie mi się wszystko tu łączy i przeplata...

Ale wracając do tematu - jadąc po raz pierwszy na Kemp jako 18-letni, zajarany na maxa amerykańskim rapem chłopak, nie szykowałem się do szalonych melanży na polu namiotowym ani nie planowałem korzystać z innych czeskich używek. Najważniejszym celem i jedynym nałogiem dla mnie była muzyka: koncerty, koncerty i jeszcze raz koncerty - a przy ich okazji płyty CD! Z paroma przerwami dziennie na jedzenie, całe dni spędzałem na chodzeniu na występy live - jak wiele się dało, na ogół nie znając dobrze artystów, którzy przyfrunęli na czeskie ziemie na tamten sierpniowy weekend. Jednym z koncertów, na które wybrałem się "w ciemno" było show Zion I - ależ to była dobra decyzja!

Tagi:
video
dodano: 2018-12-24 12:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Trochę ponad rok temu amerykańskie serwisy rapowe obiegła szokująca wiadomość, że ekipa Zion I - lokalne legendy rapu z Bay Area - została obrabowana w zachodnim Oakland podczas kręcenia teledysku. Napastnicy podjechali samochodem na plan zdjęciowy, przystawili kamerzyście pistolet do skroni i ulotnili się ze sprzętem wartym 90 tysięcy (!) dolarów..

Po tym przykrym wydarzeniu MC Zumbi uruchomił zbiórkę funduszy od fanów na ukończenie projektu, no i finalnie udało się - a zaczęty wtedy klip, jak i nowy album "Ritual Mystik", właśnie trafiły do Sieci! Czy warto było czekać? Jeszcze jak! Sprawdzajcie co tam się dzieje!

Tagi:
kategorie:
dodano: 2018-12-19 15:14 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Najnowszy krążek Zion I - teraz już działającego w składzie jednoosobowym, bez producenta Amp Live'a. Niezmiennie jednak ten sam wokal - aktywny na scenie Zachodniego Wybrzeża już blisko dwie dekady MC Zumbi atakuje drugim w tym roku longplayem, a rezultaty są jak zwykle świeże, pomysłowe i trzymają poziom.

Tracklista:

Tagi:
dodano: 2017-08-10 20:02 przez: Anonim (komentarze: 4)

Linkin Park to zespół, który na początku XXI wieku zdefiniował brzmienie nu-metalu, czyli szalejącej wówczas mieszanki rocka i rapu. Świetny warsztat rapowy Mike'a i anielski głos Chestera z umiejętnością do melodyjnego grunge'owania zapisały się na przełomie millenium na kartach popkultury, będąc głosem dojrzewającego pokolenia. Na przestrzeni lat zahaczyli o wiele gatunków muzycznych, niejednokrotnie kooperując z absolutnymi legendami sceny hip-hopowej i nie chodzi tylko o Jaya-Z. Poniżej zebraliśmy dla Was krótki przelot przez numery z różnych okresów działalności zespołu, gdzie do współpracy zostały zaproszone rapowe tuzy.

dodano: 2015-04-11 13:00 przez: Paweł Miedzielec (komentarze: 3)

Wczoraj prezentowaliśmy wam sam numer, dziś mamy już do sprawdzenia teledysk. Jak wspominałem, singiel promuje nadchodzący projekt który pojawi się na rynku jeszcze w tym roku oraz trwającą aktualnie trasę Rapture World Tour, w której uczestniczą Zion !, Locksmith i Los Raskas.

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2015-04-09 12:00 przez: Paweł Miedzielec (komentarze: 1)

Weterani sceny Bay Area - ekipa Zion I, oraz jeden z najciekawszych zawodników Oakland ostatniego dziesięciolecia - Locksmith, biorąc udział we wspólnej trasie Rapture Tour jaka trwa obecnie po Stanach postanowili nawiązać bliższą współpracę, której efektem jest singiel "Culture Freedom" wyprodukowany przez Aagee. Kawałek zapowiada wspólny projekt mający się ukazać jeszcze w tym roku… numer można sprawdzić w rozwinięciu.

kategorie:
dodano: 2014-01-17 01:26 przez: Mateusz Natali (komentarze: 0)

Legenda kalifornijskiej sceny niezależnej zaczyna rok najnowszą EP-ką pod dumnym szyldem "mistrzów ceremonii".

Tracklista:
01 – Supreme
02 – The Masters of Ceremony
03 – Fresh
04 – Thin Ice
05 – Danger Zone ft. 1-O.A.K.

Tagi:
dodano: 2013-03-01 15:30 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 0)

Każdy kto obserwuje przebogatą karierę zespołu Zion I reprezentującego Bay Area, ale zarazem stanowiącego główną przeciwwagę dla stereotypowej muzyki z tego okręgu, wie, że Amp Live to jest gość. To jest wielki mózg, który pracuje napędzany muzyką, ma wyczucie, umiejętności i pomysły, które sprawiają wrażenie nigdy się nie kończących. Kolejne albumy Zion I napakowane były coraz to nowymi wizjami brzmienia zespołu, każda kolejna była nowym etapem drogi. Tym razem kolejny etap to solowy materiał Amp Live'a zatytułowany "Kaleidoscope Theory EP". Możecie go posłuchać w rozwinięciu.

Tagi:
recenzja
kategorie: Hip-Hop/Rap, Recenzje
dodano: 2012-11-06 15:00 przez: Tomasz Modrzyński (komentarze: 2)

O istnieniu tej płyty dowiedziałem się za sprawą teledysku do utworu „Human Being”. Muszę przyznać, że jest to niemałą wpadką. Ten fakt pokazuje jednak, że do „Shadowboxing” podszedłem ze sporą rezerwą, nie spodziewając się niczego wielkiego. Czy słusznie? Już teraz mogę powiedzieć, że nie.

video
dodano: 2012-10-06 16:00 przez: Tomasz Modrzyński (komentarze: 1)

2 października dobrze znani - choćby z Hip Hop Kempu - reprezentanci Oakland wydali swój dziewiąty album. "ShadowBoxing", bo tak zatytułowana jest płyta, składa się z 13 numerów (w tym jeden remix). Gościnnie udzielili się między innymi Collie Buddz oraz D.U.S.T. W rozwinięciu znajdziecie odsłuch całości oraz najnowszy teledysk, nakręcony do numeru "Human Being".

kategorie: Hip-Hop/Rap, News, Teledyski
dodano: 2011-05-17 16:30 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 6)


Kolejny klip promujący zeszłoroczne "Atomic Clock" jednej z legend undergroundu z Oakland. Osobiście znalazłbym na tej płycie lepszy materiał na singiel na tym albumie. Jak wam się podoba?

recenzja
kategorie: Hip-Hop/Rap, Recenzje
dodano: 2010-12-08 18:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 2)
Próba podjęcia kompetentnej dyskusji na temat kalifornijskiego podziemia w XXI w. bez uwzględnienia Zion I, byłaby moim zdaniem jak próba dyskusji o polskim podziemiu bez uwzględnienia Dinali czy Jimsona. Zumbi i DJ AmpLive od roku 2000 (który notabene należy do zeszłego stulecia, jakby ktoś chciał mnie łapać za słowa) zrobili siedem albumów, podróżując po tak różnych muzycznych inspiracjach, że czasem ciężko uwierzyć, że "Bird's Eye View" i np. "The Sealing" z nowego albumu zrobili Ci sami ludzie.

"Atomic Clock", siódmy pełny album zespołu jest dodajmy też drugim krążkiem Zumbiego w tym roku. Pamiętają to wszyscy Ci, którzy czytali naszą recenzję udanego "The Burnerz" z The ARE (klik). Jak "Atomic Clock" wypada w porównaniu z dotychczasowym dorobkiem zespołu i tegorocznym albumem frontmana składu z producetem K-Otix?