Zumbi

Zumbi

dodano: 2021-11-01 09:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 15)

To był bardzo ciężki rok dla rapu. Żegnaliśmy pionierów, żegnaliśmy jednych z najbardziej błyskotliwych przedstawicieli niezależnej sceny, żegnaliśmy młodych, którzy dopiero budowali swoją pozycję...

W tym wyjątkowym dniu przypomnijmy sobie wszystkie straty sceny hip-hopowej w ciągu minionych 12 miesięcy. Jeżeli kogoś pominęliśmy to dajcie znać w komentarzu. Na dole listy dołączamy nasze materiały video związane z częścią zmarłych osób.

dodano: 2021-08-21 18:00 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Tydzień temu hip-hop stracił kolejną legendę, kolejny już po Shocku G i Gift of Gabie filar sceny z Bay Area... W wieku 49 lat odszedł od nas Steve Gaines znany lepiej jako Zumbi, Baba Zumbi czy po prostu Zion. Frontman kultowej ekipy Zion I, a dla mnie osobiście jeden z ulubionych raperów z Zachodniego Wybrzeża - i nie tylko. Przyznam, że ten smutny news, który napłynął do nas w sobotę rano z Oakland, przeżyłem wyjątkowo mocno - przecież raptem 3 tygodnie wcześniej oglądałem 40-minutowy live stream premiery nowego singla Zion I "Back To Life", podczas którego przesympatyczny MC opowiadał o życiu, medytacji, muzyce oraz odpowiadał na pytania fanów zadawane na czacie. Cieszyłem się, że mogłem wysłać kilka ciepłych słów bezpośrednio do Ziona, oraz już cieszyłem się na myśl, że czeka nas nowy album, a po premierze odezwę się podobnie jak wcześniej na Instagramie i porozmawiamy w 4 oczy, zrobimy wywiad... 

Stało się jednak inaczej, a Zumbiego już z nami nie ma - pozostawił po sobie trójkę dzieci oraz przeogromny katalog muzyki. Nie często zdarza się, że w kolekcji mam aż 12 płyt jednego artysty - a to wciąż przecież nie wszystko, bo nie uwzględnia mixtape'ów i projektów puszczonych w ostatnich latach tylko w wersji cyfrowej. Gdy jednak przyszła pora poprowadzenia mi niedzielnej audycji Rap Sesja w Radiu Kampus solowo (wyjątkowo pod nieobecność Puocia) od razu, wiedziałem, co zrobię... Często przy okazji takich sytuacji mówimy, że w hip-hopie nie smucimy się, a oddajemy hołd. Tak też postanowiłem zrobić, poświęcając całą godzinę twórczości i postaci Zumbiego, prezentując chronologicznie album po albumie ważne utwory w dorobku Zion I i dzieląc się anegdotami oraz opowieściami o ikonie Oakland.

Tagi:
kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, Wywiady
dodano: 2021-08-14 14:30 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)

W nocy uderzyła w nas wieść o śmierci jednej z najbardziej pozytywnych i błyskotliwych postaci na mapie kalifornijskiego rapu - ikony niezależnej sceny, autora takich klasycznych albumów jak "Mind over Matter" czy "True & Livin", aktywnego od 25 lat rapera Zumbiego, frontmana Zion I.

Ta smutna okazja przypomniała mi spotkanie z Zumbim na Hip Hop Kempie 2008, gdzie jako jeszcze nieopierzony dziennikarz po raz pierwszy pojawiłem się z mikrofonem (dyktafonem) i akredytacją z ramienia Spinnera - udało mi się wtedy odbyć krótką rozmowę z Zionem, a jej zapis nie jest już dostępny w Internecie. Postanowiłem go odgrzebać, mogę więc na chwilę zabrać Was z powrotem do roku 2008, część pytań już się zestarzała, część wątków jednak jest ponadczasowa.

dodano: 2021-08-14 03:41 przez: Mateusz Natali (komentarze: 3)

Fatalna seria wciąż trwa... Niedawno informowaliśmy Was o śmierci Gift of Gaba i Shocka G, a teraz odszedł od nas kolejny weteran kalifornijskiej sceny niezależnej, błyskotliwy, utalentowany, przez 20 lat dostarczający muzykę najwyższej jakości. Frontman duetu Zion I, Zumbi...

Tagi:
kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2014-03-14 16:00 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 1)

Nie wiem, jak Wy, ale dla mnie najgorętszą rapową premierą 2014 roku będzie bezapelacyjnie "Strange Journey Volume Three" - trzecia odsłona świetnej sagi trzech wymiataczy z Południa. Poprzednie woluminy "Strange Journey" po brzegi były wypełnione kozackimi trackami (jak zawsze z fenomenalną produkcją courtesy of Kno), zawierały także moc zacnych gościnnych zwrotek - m.in. od Looptroop Rockers, Hilltop Hoods, E-40, aż po Macklemore'a.

kategorie: Audio, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2013-04-22 14:00 przez: Daniel Wardziński (komentarze: 1)

Podobnie jak w zeszłym roku Zion I na 4/20 przygotowali darmową produkcję w typie "weed inspired". Fajnie, że ktoś nadal pokazuje, że w zielonych chmurach można znaleźć nie tylko inspiracja na trochę głupszym poziomie i dziwne żarty, ale zrobić z tego coś znacznie więcej. W tym roku od grupy z Oakland otrzymujemy nie tylko darmową epkę składającą się z trzech numerów, ale też klimatyczny klip do jednego z nich - tytułowego.

Na eprócz Zumbiego za mikrofonem usłyszymy m.in. Fashawna, D.U.S.T., Nump i Povi Tamu. Produkcją oprócz niezawodnego AmpLive'a zajęli się MkSmith, Neon Brown i Knowitall. Uwierzcie, chcecie to usłyszeć. Ta epka ocieka kozackościa, jak zresztą wiekszość materiałów sygnowanych przez Zion I.

Tagi:
recenzja
kategorie: Hip-Hop/Rap, Recenzje
dodano: 2012-11-06 15:00 przez: Tomasz Modrzyński (komentarze: 2)

O istnieniu tej płyty dowiedziałem się za sprawą teledysku do utworu „Human Being”. Muszę przyznać, że jest to niemałą wpadką. Ten fakt pokazuje jednak, że do „Shadowboxing” podszedłem ze sporą rezerwą, nie spodziewając się niczego wielkiego. Czy słusznie? Już teraz mogę powiedzieć, że nie.

dodano: 2011-09-18 13:00 przez: Rafał Poros (komentarze: 0)
Ostatni album duetu znanego wszystkim jako Zion I ukazał się w ubiegłym roku ("Atomic Clock"). Jego członkowie, czyli Amp Live oraz Zumbi, jednak nie próżnują.

W przeciągu kilku dni ukazały się solowe pozycje zarówno tego pierwszego jak i drugiego. Na dodatek, obydwie są dostępne do pobrania zupełnie za darmo!