20 raperów, których straciliśmy w ostatnim roku - za szybko, za dużo...

To był bardzo ciężki rok dla rapu. Żegnaliśmy pionierów, żegnaliśmy jednych z najbardziej błyskotliwych przedstawicieli niezależnej sceny, żegnaliśmy młodych, którzy dopiero budowali swoją pozycję...

W tym wyjątkowym dniu przypomnijmy sobie wszystkie straty sceny hip-hopowej w ciągu minionych 12 miesięcy. Jeżeli kogoś pominęliśmy to dajcie znać w komentarzu. Na dole listy dołączamy nasze materiały video związane z częścią zmarłych osób.

Legendy muzyki, będące inspiracją dla raperów:

Krzysztof Krawczyk (04.2021) - legendarny wokalista, jedna z ikon polskiej sceny muzycznej, postać ponadpokoleniowa i wydawałoby się niezniszczalna

Wojciech Karolak (06.2021) - jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów,  kompozytor, pianista i saksofonista, najbardziej znany polski wirtuoz organów Hammonda. Miał 82 lata.

Lee "Scratch" Perry (08.2021) - jeden z filarów muzyki reggae, twórca dubu. Miał 85 lat.

Polska:

Radoskór (05.2021) - jeden z pionierów kieleckiej sceny rapowej. Był członkiem formacji Wzgórze Ya-Pa 3 w latach 1993-1995. Potem raper założył z Pękiem duet V.E.T.O, który działał do 2004 roku, a potem wznowił działalność w 2013 roku. Przyczyna śmierci nieznana. Miał 45 lat.

Ten Preston (05.2021) - 25-letni wrocławski raper był w przededniu podpisania kontraktu z chillwagonem, miał też gotowy debiutancki album. Sceną wstrząsnęła informacja najpierw o jego zaginięciu, a potem - o znalezieniu ciała przez policję.

Bezczel (09.2021) - charyzmatyczny i niepokorny reprezentant białostockiej Fabuły opuścił nas w wieku 37 lat. Przyczyną było zatrzymanie akcji serca.

Europa:

Mad Clip (09.2021) - gwiazda greckiego rapu, gdzie zdobył 8 platyn. Zginął w wypadku samochodowym. Miał 34 lata.

Einar (10.2021) - jedna z największych gwiazd szwedzkiej sceny, która do mainstreamu weszła już w wieku 16 lat. Był ofiarą porwania i gwałtu w 2020 roku, został zastrzelony w przeddzień sprawy sądowej, gdzie miał zeznawać w tej kwestii.

USA:

MF DOOM (10.2020) - Legenda sceny niezależnej, jeden z najbardziej wpływowych producentów i "ulubiony raper twojego ulubionego rapera". Zmarł w Halloween, ale informacja podana została w Sylwestra. Przyczyn śmierci nie znamy. Miał 49 lat.

King Von (11.2020) - reprezentant chicagowskiego drillu, którego popularność w ostatnim czasie błyskawicznie rosła, wyróżniał się talentem do obrazowych storytellingów. Zginął w strzelaninie pod klubem, miał 26 lat.

MO3 (11.2020) - raper z Dallas znany ze współpracy z Boosiem czy Kevinem Gatesem. Zginął w strzelaninie na autostradzie, gdzie został napadnięty z sąsiedniego samochodu. Miał 28 lat.

Lil Yase (11.2020) - reprezentant ulicznego rapu z Bay Area, został zastrzelony po wyjściu ze studia w San Francisco. Miał 25 lat.

Ecstasy (12.2020) - członek założonej w 1983 roku grupy Whodini, będącej prekursorami new jack swingu. W ciągu swojej kariery grupa wydała 6 albumów, z czego 4 pokryły się platynami. Przyczyny śmierci nie zostały podane. Miał 56 lat.

Duke Bootee (01.2021) - jeden z hip-hopowych pionierów, który współtworzył i pojawił się w legendarnym "The Message" Grandmaster Flasha & The Furious Five. Powodem zgonu była niewydolność serca. Miał 69 lat.

6 Dogs (01.2021) - 21-letni raper z Atlanty, który popularność zdobył za sprawą SoundClouda, co dało mu kontrakt z Interscope. Zmagał się z poważną depresją, o której mówił publicznie. Popełnił samobójstwo.

Double K (02.2021) - członek kultowej kalifornijskiej ekipy People Under The Stairs, raper, producent i DJ. Przez 20 lat kariery dostarczał w szeregach PUTS masę słonecznych, pozytywnych wibracji w klasycznym trueschoolowym stylu. Zmarł we śnie w wieku 43 lat.

Prince Markie Dee (02.2021) - członek pionierskiej, nowojorskiej grupy The Fat Boys, która działała na przestrzeni lat 80. Znakiem rozpoznawczym zespołu był beatbox, a na swoim koncie miał 7 krążków, z czego 4 pokryte złotem. Zmarł przez niewydolność serca. Miał 52 lata.

DMX (04.2021) - jedna z największych gwiazd w historii rapu, ikona Nowego Jorku, niepodrabialny styl i wokal. Członek Ruff Ryders sprzedał 75 000 000 albumów na całym świecie (średnio 10 000 000 na płytę!), z czego 17 000 000 w samych Stanach, co sprawia, że jest do dziś w 5 najlepiej sprzedających się raperów w historii... A w okresie między 1998 a 1999 rokiem jego płyty pokryły się w USA, bagatela, 12-krotną Platyną! Powodem śmierci był atak serca spowodowany przedawkowaniem narkotyków. Po tygodniu podłączenia do aparatury podtrzymującej życie aktywność mózgu DMX-a nie wróciła do normy. Miał 50 lat.

Black Rob (04.2021) - były członek Bad Boy Records, nakładem którego wydał platynowy album "Life Story". Przyczyną śmierci była niewydolność nerek. O zgonie rapera poinformował jego wieloletni przyjaciel DJ Self, który przyznał, że Black Rob od paru lat zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi oraz, że w ostatnim czasie również nie miał gdzie mieszkać. Miał 52 lata.

Shock G (04.2021) - jedna z największych gwiazd przełomu lat '80 i '90, człowiek, który wprowadził do ówczesnego rapu ogrom kolorytu i zabawy - stworzył też alter-ego Humpty Humpa, który zaczął żyć własnym życiem. To pod jego skrzydłami 2Pac z tancerza Digital Underground stał się raperem. Zmarł na skutek przypadkowego przedawkowania fałszywych narkotyków z fentanylem, zmieszanych z alkoholem. Miał 57 lat.

Lil Loaded (05.2021) - 20-latek z Dallas, który szumu narobił w 2019 roku singlem "6locc 6a6y", zdążył wydać jeden oficjalny album. Popełnił samobójstwo.

Chi Modu (05.2021) - legendarny rapowy fotograf. Okładka "The Infamous" Mobb Deep, zdjęcie Biggiego na tle World Trade Center, uliczne foto Gang Starr - to tylko niektóre z jego prac.

Gift of Gab (06.2021) - członek Blackalicious, jeden z najbardziej uzdolnionych technicznie raperów w historii, ikona niezależnej sceny kalifornijskiej. Od lat walczył z poważnymi problemami zdrowotnymi, w 2014 roku stwierdzono mu niewydolność nerki a po latach dializ doczekał się przeszczepu nerki w 2020 roku. Dziękował wtedy fanom za finansowe wsparcie, nagrywając specjalne EP dla osób, które pomogły mu poprzez zbiórkę w GoFundMe. Blackalicious planowało na 2020 rok trasę, która została przesunięta... jak się okazuje na zawsze. Miał 50 lat.

Biz Markie (07.2021) - legenda Nowego Jorku, "pierwszy komik rapu", członek ekipy Juice Crew. Miał poważne problemy ze zdrowiem związane z cukrzycą, sytuację pogorszył jeszcze udar. Miał 57 lat.

Chucky Thompson (08.2021) - producent odpowiedzialny m.in. za "One Mic" Nasa czy "Big Poppa" Notoriousa B.I.G. Zmarł wskutek powikłań po zarażeniu COVID-19. Miał 53 lata.

Edai 600 (08.2021) - reprezentant chicagowskiego drillu, założyciel Team 600 Ent. Został zastrzelony, miał 32 lata.

Zumbi (Zion I) (08.2021) - weteran kalifornijskiej sceny niezależnej. Zumbi reprezentował tę odsłonę kalifornijskiego brzmienia, którą kochali fani takich ekip jak Dilated Peoples, Jurassic 5 czy Blackalicious - odsłonę pełną melodii, ciepła, pozytywnych wibracji, a także tekstowej błyskotliwości. Był hospitalizowany po zarażeniu COVID-19, w szpitalu dostał natomiast śmiertelnego ataku astmy, po którym stanęło mu serce a lekarze nie byli w stanie go uratować. Miał 49 lat.

Radoskór x Ten Preston R.I.P. - Tribute (Falcon1 & DJ Kebs) [Popkillery 2021]

DMX nie żyje - wspominamy legendę hip-hopu (Magazyn Popkillera Podcast Live)

MF DOOM R.I.P. - wspominamy postać i twórczość (podcast specjalny LIVE)

Shock G R.I.P. - incredible unreleased freestyle jam session (live in Santa Monica, 2016)

Shock G (Digital Underground) drops crazy freestyle in an alley in Santa Monica (Popkiller.pl)

DMX - interview / wywiad (Warsaw Challenge 2014) [Popkiller.pl]

Krzysztof Krawczyk - wywiad cz.1, o Hip Hop Kempie i "Chciałem być" (Popkiller.pl)

Bez jaj
Krawczyk co to za legenda? Czy ten Preston. Materiał robiony na siłę.
Anonim
W polsce na pewno był legendą, poza pl był trochę znany. Może go tam namiętnie nie słuchali ale kojarzył się z polską na pewno.
Yikes
Jak Krawczyk to nie legenda to Ty chyba spod kamienia wypełzłeś a co do Prestona to trzeba umieć czytać ze zrozumieniem.
Noreaga
Jaki kraj, taka legenda.Zwykły disco polowiec.
polski rap gówno
krawczyk to legenda bezapelacyjnie. bardzo dobrze, że wspominają o 6 dogs, tak jak amerykańskie portale. szanuje
Yakuza
Stary ale jeśli nie znasz ich to się nie wypowiadaj. Krawczyk nie był mi obcy ale nie przepadałem za jego twórczością. Bardziej słuchali to ludzie w moich rodziców wieku. Ten preston był młodym artystą. Miał podpisany kontrakt na 1 album z chillwagonem.
Miami stick drill
Jeszcze Ketchy the Great z LA zmarł w wypadku w tym roku, z Chicago Lil Duke i kilku innych znanych tylko lokalnie, ale dużo z nich to byli w pierwsze kolejności bandyci w drugiej raperzy... R.I.P. dla wszystkich.
Miami stick drill
No i widzę że z USA jest nie tylko rok 2021 ale też 2020 więc FBG Duck jeszcze. Dziwne że nie ma skoro jest Edai ale cóż.
Xzy
Według mnie brakuje guzika(flap jack) ale csii on nic nie zrobił dla polskiej muzyki, „dużo więcej zrobił ten preston”…
90'S
Na całym świecie zmarło dużo muzyków z różnej gałęzi czarnej muzyki: Dr. Lonnie Smith, Sarah Dash(założycielka grupy Labelle), Deezer D, Jonas Gwangwa, Mary Wilson(założycielka The Supremes), Chick Corea, Bunny Wailer(Obok Boba Marleya i Petera Tosha jeden z założycieli zespołu reggae The Wailers.), Chucky Trill, Morris "B.B." Dickerson(współzałożyciel grupy War), Lloyd Price, John Davis, Clarence McDonald, Johnny Ventura, Paul Johnson, Kelli Hand, Dennis "Dee Tee" Thomas był założycielem grupy Kool & The Gang, Adelberto Alvarez.
Clear
Preston legenda
092
material to wy chyba na kolanie pisaliscie ze wspomnielisice o lil loaded ale o pop smoke juz nie xD dno
JerryGrowl
Nie no śmiech po prostu.. A Gdzie info o Gonzoe (Kausion) - zastrzelony 12 O Clock i Murdoc (Brooklyn Zu) - Zastrzeleni Jak już coś piszecie to weźcie się porządnie za opracowywany temat a nie bawcie się w pisanie na kolanie.
90'S
No jak widzisz człowieku na tym portalu jak i na innym Glamrap nie piszą o takich wydarzeniach jakich ty tutaj ww a to dlaczego bo oni wolą pisać to co jest na czasie wątpię w to czy ktokolwiek wie tutaj kto to był Gonzoe z Kausion no wyjątkiem stanowi Paweł Miedzielec bo ten zna rap z zachodniego wybrzeża albo 12 O Clock i Murdoc z Brooklyn Zoo ja kiedyś też tutaj dawałem pytania czy zna się takich raperów czy grupy ale niestety brak odp było lub niewystarczająca była odp dla mnie ale nie każdy a przynajmniej w większości nie zna wszystkich raperów i grup a tutaj od ciebie się dowiaduje że nie żyją ci raperzy przypominam sobie sytuację taką nie tak dawno o tym napisałem tutaj na popkillerze o tym że nie żyje raper z Compton Tweedy Bird Loc a teraz też się dowiedziałem że 30 listopada odszedł po długiej walce z rakiem jego przyjaciel O.Y.G Redrum 781 i też o tym tutaj nie wspomniano bo co że był gangsta raperem z krwi i kości reprezentował gang Bloods lepiej pisać o tym co jest na czasie tzn trap trap pop pop itp no prawie zawsze są takie momenty że zaskoczą ale to rzadko piszą tylko o tych znanych na czasie (rzadko pisze się o tych którzy nie są tak znani albo zapomniani bo po co kogo to interesuje w dzisiejszym świecie) R.I.P. 12 O Clock Gonzoe Tweedy Bird Loc and O.Y.G Redrum 781.
Hary
Chwila moment zapomnieliście o Chadzie

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>