CLOUT Festival z oświadczeniem w temacie barierek, ochrony i wody

W weekend na Torze Służewiec w Warszawie odbyła już trzecia edycja CLOUT Festivalu - wydarzenia, które przyciąga najpopularniejszych raperów na świecie. Chociażby w tym roku wystąpili Playboi Carti, Gucci Mane czy Offset. Niestety tegoroczne wydarzenie zmierzyło się także z kilkoma kontrowersjami, na które organizatorzy postanowili odpowiedzieć.

Z relacji uczestników CLOUT Festivalu można dowiedzieć się o nieprofesjonalnym zachowaniu firmy, która zabezpieczała teren. Ochroniarze mieli być agresywni w stosunku do uczestników, a także podchodzić do nich bez jakiegokolwiek szacunku. 

Spór wywołały również sytuacje z wodą pitną. Organizatorzy zapewniali, że na teren festiwalu będzie można wejść z oryginalnie zakorkowaną wodą. Z relacji uczestników można się dowiedzieć, że i tutaj ochrona nie przestrzegała zasad, i już na bramkach kazała odkręcać korki i je wyrzucać. Organizatorzy obiecywali również darmową wodę, która miała wystarczyć na cały festiwal, a której według relacji uczestników miało zabraknąć już w trakcie pierwszego dnia. 

Na niejasności i kontrowersje w specjalnym oświadczeniu odpowiedzieli organizatorzy CLOUT Festivalu, który zamieścili w mediach społecznościowych:

"OŚWIADCZENIE

CLOUT to dla nas więcej niż festiwal - to istotna część naszego życia. Od początku wkładamy w ten projekt całe serce i zaangażowanie. Wspólnie tworzymy w Polsce wyjątkowy międzynarodowy rap festiwal, a artyści doceniają polską gościnność i najlepszy crowd w Europie. Dziękujemy za Waszą obecność, opinie i feedback. Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Wam najlepsze doświadczenia, dbając o każdy aspekt festiwalu i jakość organizacji. Zatrudniamy najlepszych specjalistów w branży, którzy od lat odpowiadają za największe polskie wydarzenia muzyczne. 

BARIERKI

Na festiwalu zastosowano wytyczne właściwych służb, w tym Policji, dotyczące ustawienia płotów policyjnych oraz organizacji stref A i B, w tym buforów i dróg ewakuacyjnych. Takie same rozwiązania stosuje się na podobnych festiwalach na całym świecie, na których uczestnicy wchodzą w większą interakcję z artystami. W strefie A przed sceną ochrona utrzymywała specjalny bufor na kilkaset osób (tzw. wave breaker), w trosce o Wasze bezpieczeństwo podczas moshpitów. Gdy liczba osób osiągała limit, ochrona czasowo wyłączała strefę ze względów bezpieczeństwa, co mogło być niezrozumiałe dla chcących przedostać się do środka za wszelką cenę. Sytuacja powodowała utrudnienia, a w niektórych przypadkach niewłaściwe zachowanie pracowników ochrony. Podczas festiwalu odbyła się niezapowiedziana wizyta Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, które sprawdziło zgodność dokumentacji imprezy masowej. Kontrola potwierdziła, że impreza była zabezpieczona prawidłowo.

OCHRONA

Bezpieczeństwo wszystkich uczestników CLOUT Festival jest dla nas priorytetem. Agencja ochrony FOSA od wielu lat zabezpiecza największe festiwale i wydarzenia muzyczne w Polsce, w tym ostatnio głośny koncert Travisa Scotta w Krakowie. Zleciliśmy agencji FOSA ochronę, ufając ich wieloletniemu doświadczeniu. Podczas festiwalu dochodziło do trudnych sytuacji, w których niektórzy uczestnicy w przypływie "rage'u" próbowali taranować barierki i przeskakiwać do stref buforowych, powodując zagrożenie dla innych uczestników. Pracownicy ochrony nie zawsze reagowali na te zachowania prawidłowo. Wszelkie przejawy agresji wobec uczestników festiwalu były, są i będą potępiane, a osoby, które się ich dopuściły, poniosą odpowiedzialność. Przepraszamy i pragniemy zapewnić, że traktujemy te doniesienia niezwykle poważnie. Podjęliśmy natychmiastowe kroki w celu wyjaśnienia całej sytuacji oraz wyciągnięcia konsekwencji wobec pracowników ochrony, którzy przekroczyli swoje uprawnienia. Jeśli spotkałeś/aś się z agresywną postawą i nadużyciem ze strony pracowników ochrony - zgłoś i opisz tę sytuację w naszym formularzu ->www.clout.pl/feedback Na terenie całego festiwalu był monitoring. Zapewniamy, że wspólnie z odpowiednimi służbami i zespołem prawników sprawdzimy każde zgłoszenie oraz okoliczności.

WODA

W trosce o naszych uczestników, zakupiliśmy pięciokrotnie większą ilość wody niż na poprzedniej edycji, którą wolontariusze rozdawali za darmo pod sceną podczas koncertów, a zapasy wystarczyły do końca wydarzenia. Przerwy między koncertami były celowo zaplanowane, abyście mogli odpocząć i dodatkowo nawodnić się przed kolejnymi występami artystów. Woda i napoje bezalkoholowe były cały czas dostępne do kupienia w strefach gastronomicznych na terenie festiwalu. Nasz największy multibar znajdował się w bliskim sąsiedztwie sceny. Ponadto Wodociągi Warszawskie (MPWiK Warszawa) zapewniły punkt z darmową wodą pitną zlokalizowany przy wejściu głównym. Umożliwiliśmy również wniesienie oryginalnie zamkniętych butelek z wodą. Jeśli pracownicy ochrony nie pozwolili Wam wnieść wody, prosimy o zgłoszenie tego w formularzu: www.clout.pl/feedback Tworzymy CLOUT Festival wspólnie już od ponad trzech lat i mamy ambitne plany na kolejne edycje. Wielu z Was było z nami po raz trzeci - dokładamy wszelkich starań abyście zawsze bawili się dobrze i bezpiecznie. Wierzymy, że pomimo incydentów, nad rozwiązaniem których nasz team intensywnie pracuje, koncerty podczas CLOUT 3.0 dostarczyły Wam ogromnej dawki energii i niezapomnianych wrażeń. Do zobaczenia za rok!".

[Ciąg dalszy artykułu poniżej]

Na Instastories profilu CLOUT Festivalu pojawił się jeszcze jeden komunikat skierowany do mieszkańców Służewca oraz uczestników festiwalu:

"Szanowni Mieszkańcy Służewca i Uczestnicy Festiwalu, dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie podczas tegorocznej edycji CLOUT Festival, która odbyła się w dniach 13-14 lipca na Torze Służewiec. Pragniemy wyjaśnić kilka kwestii związanych z hałasem podczas wydarzenia, aby lepiej zrozumieć naszą sytuację i wspólnie podjąć kroki w celu minimalizacji niedogodności w przyszłości. Termin festiwalu został wybrany ze względu na dostępność zagranicznych artystów podczas ich europejskich tras koncertowych. Równocześnie w Europie odbywały się trzy inne festiwale w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz Rumunii. Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób poniedziałek jest dniem pracującym, i staraliśmy się, aby program był jak najbardziej dostosowany do potrzeb wszystkich uczestników. Rozumiemy, że dla osób mieszkających w okolicy Toru Służewiec dźwięk festiwalu mógł być słyszalny w codziennym życiu. Dlatego przed festiwalem zadbaliśmy o poinformowanie okolicznych mieszkańców o możliwych utrudnieniach związanych z jego produkcją. Bardzo przepraszamy za wszelkie niedogodności, które Państwo napotkali w związku z tym wydarzeniem. Pragniemy również poinformować, ze byliśmy w stałym kontakcie ze wszystkimi służbami, które wraz z nami dołożyły wszelkich starań, aby zminimalizować skalę utrudnień. Koncerty na scenie głównej były zaplanowane do godziny 1:30 w nocy. W niedzielę, z uwagi na wydłużone przerwy między koncertami w trosce o bezpieczeństwo uczestników, program opóźnił się o 20 minut. Ponadto na ostatnie dwa koncerty obniżyliśmy poziom dźwięku o ponad 20%. Festiwal rapowy to wydarzenie, które cechuje się intensywną muzyką i żywiołową publicznością. Dla fanów, którzy chcieli kontynuować zabawę po zakończeniu koncertów na scenie głównej, przygotowaliśmy silent disco w strefach partnerskich oraz zorganizowaliśmy dodatkowe występy na Club Stage - zamkniętej przestrzeni, nie powodując zakłóceń ciszy nocnej. Umożliwiło to uczestnikom dalsze korzystanie z festiwalowej atmosfery w kontrolowanych warunkach. W umowie zawartej z dzierżawcą terenu zobowiązaliśmy się do zapewnienia ochrony dźwiękowej wszystkim znajdującym się na terenie wyścigów koniom. W trosce o ich dobrostan dołożyliśmy wszelkich starań aby w jak największym możliwym zakresie wyizolować akustycznie teren festiwalu od terenu stajennego, przy użyciu barier dźwiękochłonnych. Jako organizatorzy pomyślnie przeszliśmy całą procedurę dostarczenia wymaganych przepisami dokumentów i otrzymaliśmy pozytywne opinie Policji Państwowej Straży Pożarnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego oraz Inspektora Sanitarnego. Jeszcze raz dziękujemy za zrozumienie i wsparcie. Pragniemy, aby nasz festiwal był źródłem radości i pozytywnych wspomnień, jednocześnie dbając o komfort wszystkich mieszkańców. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i uwagi, które pomogą nam poprawić organizację przyszłych wydarzeń.".

Tagi: 

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>