ks. Jakub Bartczak "Idę!" - teledysk
Po dwóch pierwszych płytach księdza Jakub Bartczaka, które odbiły się bardzo szerokim echem wykraczającym poza środowiska muzyki chrześcijańskiej czy hiphopowej, ksiądz-raper prezentuje trzecią płytę „Bóg jest działa”.
Płyta zawiera 13 utworów autorstwa ks. Jakuba Bartczaka oraz zaproszonych gości. Celem płyty jest przypomnienie o Bogu tym wszystkim, którzy odeszli od niego z jakichkolwiek ludzkich powodów, bądź się zniechęcili do Kościoła. Jest również zaproszeniem, by do Boga wrócić, by mu uwierzyć, a co za tym idzie, zacząć lepiej żyć. Może być również umocnieniem dla tych, którzy już idą drogą wiary.
Mocną stroną płyty są: charakterystyczna charyzma w głosie autora, szczerość w przekazie, szeroki warsztat rapowy, nowoczesne brzmienia najlepszych producentów hiphopowych w Polsce, wpadające w ucho proste refreny oraz różnorodność stylistyczna. Jest to hip-hop bardzo przystępny i melodyjny, najbliższy ludziom młodym, ale odpowiedni również dla ludzi w bardziej zaawansowanym wieku.
Płyta jest składową dwóch pozornie wykluczających się pasji: kapłaństwa i rapu. W związku z tym, że autorem płyty jest osoba duchowna, czyli trochę z poza tego świata, treść dotyczy przede wszystkim kwestii wiary, Boga i relacji z nim. Bóg jest właściwie uczestnikiem każdej sfery życia, więc teksty są bardzo uniwersalne i tematyka bardzo szeroka. Ksiądz Jakub to raper, który został księdzem, więc mówi do słuchacza językiem ulicy o sprawach wiary.
Wiara to prosta deklaracja dotycząca sprawy bardzo złożonej i skomplikowanej, jaką jest Bóg. Stąd piosenki bardzo wymowne i proste w przekazie: „Bóg jest działa”, „Jeśli nie on”, „Po co to wszystko”. Płyta jest apelem do młodego człowieka, aby poszukiwać tego, co mądre i wartościowe. Płyta zawiera historię wiary, opowiedzianą rapowym językiem, przypomnienie znanych fragmentów biblijnych: „Przypowieść o celniku i Faryzeuszu” czy historia Zacheusza. W tekstach pojawiają się również wątki osobistego świadectwa wiary autora oraz wpływu, jaki ma wiara na życie codzienne i sposób postrzegania świata.