Tupac

Tupac

kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2024-04-23 07:00 przez: Bartosz Skolasiński (komentarze: 3)

Mamy dla Was update tego, co się dzieje w najgorętszym od lat hip-hopowym beefie (wcześniejsze streszczenie tutaj). Drake 19 kwietnia zamieścił "Push Ups" na serwisach streamingowych, ale jeszcze tego samego tygodnia, wstawił do Sieci kolejny diss. Na "Taylor Made Freestyle" wspierają go... wygenerowani przez A.I. 2Pac i Snoop Dogg. Poza tym do konfliktu znów próbuje się włączyć Kanye West.

kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News, R.I.P.
dodano: 2023-09-30 17:19 przez: Bartosz Skolasiński (komentarze: 3)

Policja Las Vegas zatrzymała podejrzanego w sprawie strzelaniny, w której 7 września 1996 roku zginął Tupac Shakur.

Tagi:
video
dodano: 2019-06-16 16:30 przez: Anonim (komentarze: 1)

June 16th, 1971. Mama gave birth to a hell-raisin' heavenly son... - nawijał 2Pac otwierając numer "Cradle to the Grave" swojej grupy Thug Life. Dzisiaj Tupac Amaru Shakur skończyłby równo 48 lat. Niecałe dwa tygodnie temu minęła natomiast kolejna rocznica urodzin jednego z najwspanialszych wokalistów w historii muzyki soul, Curtisa Mayfielda. Z okazji urodzin Paca warszawski producent i nasz redakcyjny kolega Marcin (Tuelv) opublikował specjalny tribute dla obu artystów - "Looking 2 The Sky" to instrumentalny numer oparty na samplu z twórczości Curtisa i The Impressions, wykorzystujący również klasyczny, motywacyjny cytat z Tupaca.

dodano: 2016-09-18 20:30 przez: Paweł Miedzielec (komentarze: 8)

Ciężko uwierzyć, że od śmierci Tupaca Shakura minęło już 20 lat. 2Pac zginął przedwcześnie i nie zdążył w pełni wykorzystać swojego niewiarygodnego talentu... Był nie tylko raperem i aktorem, ale również jedną z najważniejszych muzycznych ikon współczesności. Czarni widzieli w nim kolejne wcielenie Lutera Kinga i Malcolma X - zatroskanego o losy swojej społeczności głosu własnego pokolenia. Co dzisiaj robił by 'Pac gdyby przeżył zamach w Las Vegas? Jak potoczyłaby się dalej jego kariera? Przeszedłby podobną transformację co Ice Cube, który z popularnego rapera stał się jeszcze bardziej popularnym aktorem? Czy może przepadłby w zalewie nowej fali artystów, zdeklasowany przez 50 Centa i następnych, którzy przyszli po nim? Na te pytania nigdy nie poznamy odpowiedzi - jedno jest jednak pewne, wpływ jaki 'Pac wywarł na hip-hop podczas zaledwie pięciu lat swojej błyskotliwej kariery jest nieporównywalny z niczym innym, a piętno jakie odcisnął na tej kulturze nie ma sobie równych wśród innych artystów, którzy odeszli przed nim i po nim...

dodano: 2016-09-16 15:00 przez: Paweł Miedzielec (komentarze: 10)

Tupac Shakur był bez wątpienia jednym z najbardziej płodnych artystów wszech czasów, a ogromem nagranego przez niego materiału można by spokojnie obdarować co najmniej kilku raperów. Wśród tony kawałków z oficjalnie wydanych albumów i zalewu niepublikowanych utworów, wyciekających jeden po drugim do sieci, numery do których Shakur dogrywał się gościnnie pozostały jakby z boku i są często pomijane nawet przez najzagorzalszych sympatyków talentu Makaveliego. Dwudziesta, okrągła rocznica śmierci 2Paca to dobra okazja, aby przyjrzeć się uważniej "ficzuringom", które mogły umknąć uwadze większości. Żeby była jasność - chodzi mi jedynie o występy "oficjalne", w których Shakur brał fizycznie udział, a nie klejone już po jego śmierci remixy i zwrotki dorzucane do numerów osób, których nigdy nie widział na oczy. Przed wami zatem moja osobista lista dwudziestu niezapomnianych gościnek Tupaca Shakura - let's get it on!

dodano: 2016-09-13 18:20 przez: Marcin Natali (komentarze: 25)

Trzynastego września 1996 roku miałem 6 lat – w tym wieku powoli już zaczyna się coś tam zapamiętywać na trwałe oraz poznawać rzeczy, do których po latach będziemy wracać z ogromnym sentymentem. W czasie, gdy Tupac Amaru Shakur walczył w szpitalu o życie, kolejny raz w ciągu zaledwie dwóch lat balansując na granicy życia i śmierci, nie miałem oczywiście pojęcia, kim był, o co walczył, co reprezentował, ani nie przewidywałem, że jego twórczość już niedługo okaże się dla mnie aż tak istotna

Jakimś cudem w tyle głowy zapisał mi się jednak obraz wiadomości w telewizji, gdzie z medialną mieszanką sensacji i chłodnego opanowania podawano informację o tym, że gdzieś w odległym USA w wyniku przemocy zginął młody, utalentowany raper. Wszystko kojarzę jak przez mgłę i nie potrafię wytłumaczyć, czemu tak utknęło mi to w pamięci. Kilka lat później, gdzieś około roku 2001, wątek ‘Paca przewinął się ponownie, gdy na urodziny, idąc za radą brata, który gdzieś tam zasłyszał „California Love”, zażyczyłem sobie dwupłytową składankę „Greatest Hits” 2Paca… The rest is history.

dodano: 2016-09-10 21:00 przez: Paweł Miedzielec (komentarze: 15)

Choć wydaje się, że o życiu oraz twórczości Tupaca Shakura powiedziano już wszystko, praktycznie w każdym roku od czasu śmierci artysty pojawiają się na jego temat kolejne rewelacje i opowieści snute przez tych, którym dane było mieć styczność ze zmarłą ikoną. W przeciągu ostatnich 20 lat historii związanych z 'Paciem namnożyło się tak dużo, że naprawdę można się pogubić w zalewie coraz to nowych informacji z nim związanych.

dodano: 2016-09-08 20:00 przez: Paweł Miedzielec (komentarze: 10)

Mówi się, że naśladownictwo jest najszczerszą formą pochlebstwa, ale w hip-hopie działa ono jak miecz obosieczny - może z pozoru okazać się wielkim handicapem przy przedzieraniu się z głębokiego undergroundu do mainstreamu, lub zakończyć karierę zanim na dobre się rozpoczęła. Trudno bowiem podążać śladami słynnego artysty, a co dopiero wyjść z cienia takiej legendy i zacząć działać na własny rachunek...
Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze słuchacze, dzielący się na fanów i antyfanów - jedni z sentymentem śledzą poczynania kogoś, kto przypomina im ulubionego wykonawcę, drudzy wręcz przeciwnie: są od początku ukierunkowani na silne przejawy antypatii dla każdego, kto ich zdaniem próbuje wspinać się na szczyt po cudzych plecach zamiast wykreować swój własny styl i wizerunek.

dodano: 2016-09-07 20:30 przez: Paweł Miedzielec (komentarze: 13)

Dzisiaj mija dokładnie 20 lat od feralnego wieczoru, kiedy tuż po walce Mike'a Tysona w MGM Grand, Tupac Shakur został postrzelony 4-krotnie przez nieznanych sprawców na skrzyżowaniu ulic Flamingo i Koval Lane w Las Vegas. 2Pac walczył o życie całe 7 dni i zmarł finalnie 13 września w szpitalu University Medical Center. Z okazji okrągłej 20 rocznicy śmierci jednej z największych ikon współczesnej muzyki, przez najbliższy tydzień weźmiemy na warsztat twórczość Makaveliego, próbując zaprezentować ją na nowo w najmniej oklepany sposób z możliwych. Przygotujcie się zatem na sporą dawkę informacji, które mogły umknąć nawet tym bardziej ogarniętym fanom Shakura. This Ones 4 'Pac!

video
dodano: 2016-03-08 21:08 przez: Marcin Natali (komentarze: 0)

Dzień Kobiet to idealny moment, żeby przypomnieć sobie najpiękniejsze utwory rapowe dedykowane płci pięknej. Jednym z nich bez wątpienia jest ponadczasowy, genialny singiel z drugiej płyty Tupaca Amaru Shakura "Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z." z 1993 roku. Odsłaniające wrażliwe, poetyckie oblicze urodzonego w Nowym Jorku rapera "Keep Ya Head Up" to hołd dla silnych kobiet, podnoszący na duchu i niosący ogromny ładunek emocjonalny.

Uniwersalność i przesłanie nagranego prawie 23 lata temu utworu wciąż robią wielkie wrażenie, a my korzystając z okazji, pragniemy złożyć całej Płci Pięknej najszczersze życzenia

Tagi:
kategorie: Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2015-09-14 18:00 przez: Michał Zdrojewski (komentarze: 6)

Kendrick Lamar nigdy nie ukrywał tego, że jedną z jego największych inspiracji była muzyka 2Paca. Często określał go mianem najlepszego rapera wszechczasów, a na ostatnim albumie "To Pimp A Butterfly" umieścił zmontowany wywiad z legendarnym artystą. Drugi studyjny album członka TDE pierwotnie miał nazywać się "To Pimp A Caterpillar", którego akronimem byłoby oczywiście imię Tupac. Teraz z okazji 19 rocznicy śmierci Shakura Kendrick Lamar oddał częśc swojemu idolowi w oficjalnym liście.

dodano: 2015-06-16 23:30 przez: Marcin Natali (komentarze: 6)

Dzisiaj 44 urodziny obchodziłby prawododobnie najbardziej charyzmatyczny artysta w historii hip-hopu, legendarny Tupac Amaru Shakur. Stanowiący wciąż niemającą dna studnię inspiracji dla kolejnych pokoleń i MC's nowej generacji takich jak Kendrick Lamar czy Dizzy Wright Pac stał się największą ikoną tej muzyki, a jego wywiady, niepublikowane numery czy filmy cały czas żyją własnym życiem i nie grozi im zapomnienie.

Z okazji okrągłej rocznicy postanowiłem przypomnieć wam jeden z mniej znanych numerów Paca - "Resist The Temptation", nagrane podczas sesji do debiutanckiego krążka urodzonego w Nowym Jorku rapera "2Pacalypse Now" i zremixowane przy okazji wydanej w 2007 roku kompilacji "Best of 2Pac".

Tagi:
kategorie: Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2015-02-06 15:00 przez: Paweł Miedzielec (komentarze: 8)

W tym tygodniu w Los Angeles rozpoczęła się specjalna wystawa, upamiętniająca postać Tupaca Shakura. Na terenie Muzeum Grammy zaczęli się pojawiać nie tylko fani zmarłego artysty i osoby z którymi współpracował w trakcie swojej kariery, ale również nowi artyści na których twórczość Tupaca miała szczególny wpływ.

Tagi: