Krakowskie radio zamiast dziennikarzy zatrudniło... A.I.
Rozwój sztucznej inteligencji w ostatnich miesiącach znacząco przyśpieszył. Wydawało się nam, że w ciągu najbliższych latach A.I. może zastąpić człowieka w różnych zawodach, ale no właśnie, wydawało się, bo dzieje się to już teraz. Przyszłość nadeszła.
Na Facebooku Mateusza Demskiego, dziennikarza i krytyka, pojawił się długi wpis dotyczący krakowskiego OFF Radio. Demski informuje w nim, że kilkanaście osób z redakcji zostanie zastąpionych przez troje nowych prowadzących - 20-letnią Emilię "Emi" Nowę, studentkę dziennikarstwa, ekspertkę od popkultury; 22-letniego Jakuba "Kubę" Zielińskiego, specjalistę od technologii i muzyki oraz 23-letniego, zaangażowanego społecznie Alexa – poruszającego tematy związane z tożsamością i kulturą queer. Problem w tym, że... żadna z tych osób nie istnieje. Zostali oni wygenerowani przez sztuczną inteligencję.
Poniżej dołączamy pełen wpis Mateusza Demskiego:
[Ciąg dalszy artykułu poniżej]
Do całego zamieszania odniósł się Redaktor Naczelny Radia Kraków Marcin Pulit. Informuje, że żaden prawcownik OFF Radia nie został zwolniony ze względu na chęć zastąpienia ich sztuczną inteligencją, a umowy z współpracownikami zostały rozwiązane z powodu słabych wyników radia już z końcem sierpnia. Dodaj, iż "nowe" OFF Radio ma być eksperymentem dotyczącym tego, jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą AI:
" Odnosząc się do komentarzy publikowanych po uruchomieniu OFF Radia Kraków w nowej formule (kanał tematyczny nadawany w Internecie oraz w technologii DAB+) informuję, że żaden pracownik OFF Radia Kraków nie został zwolniony. Od rozpoczęcia emisji w 2015 roku OFF Radio Kraków było głównie stacją muzyczną programowaną w sposób zautomatyzowany, uzupełnianą o dwugodzinne pasmo prowadzone na żywo i autorskie programy muzyczne. Programy te, po jednym w tygodniu, prowadzili głównie zewnętrzni współpracownicy i to z nimi (z końcem sierpnia 2024) rozwiązane zostały umowy o współpracę. Przyczyną nie było wprowadzenie narzędzi sztucznej inteligencji. Po 9 latach istnienia, na początku tego roku, została dokonana analiza słuchalności i zawartości merytorycznej programu. Większość programu anteny OFF Radia Kraków pokrywała się z drugim kanałem tematycznym Radiem Kraków Kultura oraz główną anteną Radia Kraków, a zasięgi słuchalności OFF Radia Kraków były bliskie zeru. To było podstawą do decyzji o dokonaniu zmiany. Nowe OFF Radio Kraków ma być kierowane do młodszego słuchacza w wieku 18 – 26 lat, pod tym kątem konstruowana jest już playlista. Pomysł, by w okresie przejściowym przeprowadzić eksperyment radiowy z użyciem narzędzi sztucznej inteligencji zrodził się przy okazji. To element naszego udziału w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój AI. Założyliśmy, że po 3 miesiącach zostanie przeprowadzona ewaluacja eksperymentu. Eksperyment nie będzie prowadzony na antenach Radia Kraków i Radia Kraków Kultura. Warto jeszcze raz podkreślić, że narzędzia AI są właśnie tym - narzędziami. Swoją funkcję w tym przypadku spełniają tylko dlatego, że posługują się nimi doświadczeni dziennikarze. Testujemy możliwości i ograniczenia tej technologii na obecnym etapie jej rozwoju."