Ekonom wspomina nagrywanie "Efektu" Fenomenu

video
kategorie: Polska, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2022-09-17 09:00 przez: Mateusz Natali (komentarze: 1)
fot. Michał Wyszyński / Popkillery 2021

21 lat temu ukazał się "Efekt" Fenomenu, który wciąż znajduje się w głośnikach wielu fanów i na dobre wszedł do kanonu polskiego rapu. Dawno nie widziany przed kamerą Ekonom pojawił się w podcaście Marcina Flinta i Kajetana Szewczyka, gdzie opowiedział o kulisach powstawania tego albumu.

Członek Fenomenu przyznał, że nie kalkulowali wówczas, nie planowali nic odgórnie ani nie cenzurowali się - nie było tam żadnej polityki, a realia branżowe poznali na dobre dopiero po premierze. Pełną wypowiedź znajdziecie na video poniżej.

A tak o całej serii podcastów mówi Marcin Flint:

"Dzięki współpracy Audioteki i CGM, której rezultatem jest podcast „Od Kimona do Maty: historia polskiego rapu” jest szansa nadrobić stracony czas, pokleić to, co do siebie pozornie nie pasuje. Nie mamy obrazu, mamy dźwięk, ale muzyki się przecież słucha, rap kręci się wokół słowa. Mamy motywację, by zanurzyć się w muzyce schyłkowego PRL-u i spróbować zastanowić się nad tym, czy ten rap początku lat 90. był przeszczepiony, czy może jednak miał z czego wykiełkować albo przynajmniej dostał glebę, w której prosto było mu się ukorzenić. Mamy szansę prześledzić ile z Numera, członka Warszafskiego Deszczu, funkującego lekkoducha najntisów i lat zerowych, do którego nie bez kozery przylepiła się dewiza „zawsze spoko”, znalazło się u jego spadkobierców – debiutującego w latach 10. Kuby Knapa, a potem u Szczyla, jednego z najciekawszych debiutów 2021 roku. Bez eksperymentów Kazika nie byłoby Ostrego, bez Ostrego nie byłoby Maty. To znaczy tworzyliby, jednak z pewnością nie tak samo. „Od Kimona do Maty” to nie jest historia judo, to spacer od szemranych dyskotek Franka Kimono do pełnych dymu balang na wiślanych schodkach z tekstów młodego Matczaka"

Pod filmem przypominamy też rocznicowy tribute dla Fenomenu, który na gali Popkillery 2021 wykonał zespół WCK.

Fenomen - Sensacja (WCK Tribute Cover) [Popkillery 2021]

Tagi: 

Anonim
Daje lajka fajne wspomnienia dzięki popkiller

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>