Fenomen wspomina powstanie "Sensacji": "Dzień po Rowerze Błażeja"

fot. Michał Wyszyński

Zbliża się 20-lecie premiery "Efektu" Fenomenu, jednego z najlepszych i najważniejszych debiutów w historii polskiego rapu. Z tej okazji warszawska grupa publikuje na swoim fanpage'u kulisy powstania poszczególnych utworów z albumu. Teraz poznaliśmy garść ciekawostek dotyczących "Sensacji", singlowego klasyka.

"Numer który powstał chyba najszybciej. Już następnego dnia po emisji programu „Rower Błażeja” Ekonom zjawił się w studiu z gotową zwrotką i pomysłem na numer. Dzień wcześniej Mazsa zrobił nowy „Beat”, do którego Ekonom dograł zwrotkę i  w zasadzie był już szkic numeru. Ziaja i Żółf bardzo szybko napisali i dograli swoje zwrotki a refren był wspólną pracą, kilka wersji które też w ciągu godziny wyklarowały refren.
Był pomysł aby na wstęp dać jakąś zapowiedz, wprowadzenie o czym jest numer itd… Miało to iść z głowy, bez pisania na kartce aby wyszło jak najbardziej naturalnie. Każdy z chłopaków miał po dwa wejścia i „coś tam mówił”. Uznano że najlepiej wypadła wersja Żółwia „ty posłuchaj…” i tak zostało.
Na pewno dużą popularność temu utworowi dało wyświetlanie listy przebojów Viva Polska na antenie TVN w soboty ok g.12. Sensacja przez wiele tygodni utrzymywała się na pierwszym lub innych czołowych miejscach, przez co była emitowana w całości.
Link to programu „Rower Błażeja” który był inspiracją zamieszczamy w komentarzu, sami oceńcie jakie to były czerstwe rozmowy o hip-hopie ;). Pytanie o to „jak się żegnacie lub witacie?” jest w części nr 2 na samym końcu, Eldo odpowiada: "Nie róbmy z tego sensacji" ;)" - czytamy na fanpage'u grupy.

Przypomnijmy również, że specjalny tribute dla Fenomenu miał miejsce na gali Popkillery 2021 - "Sensację" wykonali reprezentanci kolejnego pokolenia warszawskiej sceny, ekipa WCK, a Ekonom, Żółf i Mazsa od razu po występie podeszli pod scenę, by zbić z nimi piątki. Video z tego wykonania znajdziecie poniżej, a pod nim sam kultowy oryginał oraz... odcinek "Roweru Błażeja", o którym mowa i utwór, z którego Mazsa wyciągnął sampel.

Fenomen - Sensacja (WCK Tribute Cover) [Popkillery 2021]

Fenomen - Sensacja (Efekt / track04 - teledysk)

Fragment programu Rower Błażeja o hip hopie cz.2

24 smutki

Tagi: 

efekt <3
miałem efekt na płytce CD elegancko :) ale sprzedałem na cele charytatywne :) poszło za konkretną sumkę więc nie żałuje, że już nie mam :) ale płyta kultowa pozostanie
jack
Także miałem płytę.To był dobry czas i dobry rap.Feno czy MorWa - podziękował,nie zapomnimy.
00:20 29
STARE czasy

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>