A$AP Yams: "Mistrz Yoda z zakonu A$AP Mob" - profil

kategorie: Hip-Hop/Rap, Profile
dodano: 2015-01-18 19:11 przez: Mateusz Kołodzi... (komentarze: 21)

Kiedy większość osób słyszy nazwę A$AP ich myśli kierują się na raperów, głównie A$AP Rocky'ego lub A$AP Ferga. Mało kto jako pierwszego wymieni głównego wizjonera i współwłaściciela całego ruchu Always Strive And Prosper, zmarłego dziś A$AP Yamsa. Nagła śmierć 26-letniego Stevena Rodrigueza hukiem obiegła świat muzyki, swoje wsparcie dla rodziny i przyjaciół wyrazili m. in. Drake, M.I.A., Cormega, Mac Miller czy Young Guru i Clams Casino co pokazuje tylko małą część różnorodnych postaci, na które wizja A$AP ukształtowana właśnie przez Yamsa miała wpływ.

Już 11-letni Rodriguez miał obsesję na punkcie hip-hopu, cały swój wolny czas przeznaczał na słuchanie radia, przeszukiwanie Sieci i dyskusje na internetowych forach na temat najnowszych mixtape'ów czy albumów. Jako 16-latek zaczął staż w Diplomats Records, domu Cam’Rona i Juelz Santany. A&R tej wytwórni, Duke Da God zapytany o Yamsa odpowiedział: „od zawsze miał w głowie swój plan”. Jakby na potwierdzenie tych słów w wieku 17 lat Steven wytatuował sobie praktycznie wszystkim fanom rapu znany już skrót A$AP na ramieniu.

W 2008 roku poprzez wspólnych znajomych poznał się z Rockym, który od razu opisał go jako „chodzącą encyklopedię” i „reżysera”, który miał poprowadzić karierę młodego rapera na właściwe tory oraz pomóc mu wykreować własny styl. Udało się to na tyle, że jakiś czas później zaczęto mówić, że jeśli porównywać A$AP Mob do Zakonu Jedi to Rocky jest Luke'iem Skywalkerem, a Yams - Mistrzem Yodą. Dzięki swojemu wyrobionemu gustowi poprzez wiele lat sprawdzania nieznanych nikomu artystów i swojej olbrzymiej wiedzy mógł bez problemu nakierować młodego Rakima na najbardziej pasującą do niego ścieżkę. Efektem kilkuletniej pracy były pierwsze tracki na "Live.Love.A$AP". Yams wybrał niespotykaną formę promocji, od 2010 roku prowadził Tumblr na który wrzucał zdjęcia lub muzykę, budującą jego pozycję jako osoby z unikalnym gustem muzycznym. W 2011 roku pojawił się tam teledysk do "Purple Swag" A$AP Rocky'ego, którego odbiór okazał się tak wielkim sukcesem, że po kilku miesiącach Steven Rodriguez dostał to, o co walczył od samego początku – kontrakt w wielkiej wytwórni i powstanie A$AP Worldwide.

Po sukcesie debiutanckiego mixtape'u "Live.Love.A$AP" (nasza recenzja) Yams zabrał się za pilnowanie, aby debiut Rocky'ego nie odszedł od swoich pierwotnych inspiracji w stronę większego mainstreamu (co patrząc na najnowszy singiel "Multiply" z gościnnym udziałem Juicy J udało się Rodriguezowi w stu procentach) oraz promowanie i "szlifowanie" kolejnego rapera z grupy – A$AP Ferga. Działał również jako łącznik między raperami - to on wykonywał wszystkie telefony czy to do innych artystów, czy na przykład do wdowy po zmarłej legendzie południowego rapu Pimp C, który stanowił ogromną inspirację dla stylu reszty MC's z ekipy A$AP Mob.

Brak Yamsa „w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie” przekreśliłby szansę nie tylko reprezentujących Always Strive And Prosper artystów, ale także odbudowującej się sceny w Nowym Jorku. Przedwczesna śmierć współzałożyciela całego ruchu, osoby która była inspiracją dla każdego jej członka jest wielkim ciosem nie tylko dla A$AP, ale całego hip-hopu.

reklama
Kolins
(y)
yams
wiadomo wgl jak umarł, choroba? cokolwiek?
jvnkx
zaćpał się na śmierć.
assap
Wiadomo, że jego wczorajszy tweet brzmiał "BODEINE BRAZY" więc można podejrzewać, że za bardzo poleciał z kodeiną, ale nic oficjalnego.
WAS
Dobrze wiedzieć. Rozumiem jego miejsce w szeregu. Ze swoją wiedzą wskazywał Rocky'emu co do poprawy, co jest sztampą, w co może iść. Z takim "nauczycielem" miał zwyczajnie łatwiej.
TypekTypeczek
I ain't saying shit, widziałem jedynie wypowiedzi w internecie (czyli bardzo możliwe, że zero w tym prawdy) ale ogólnie krążą słuchy o przedawkowaniu.
erytrocytyszmato
"Działał również jako łącznik między raperami - to on wykonywał wszystkie telefony czy to do innych raperów, czy na przykład do wdowy po zmarłym raperze Pimp C który służył jako inspiracja do stylu reszty raperów z A$AP Mob." Co ja właśnie przeczytałem. Wdowa po Pimp C użyczała ciała Pimpa, by służyło jako inspiracja? Odprawiali nad nim msze, czy jak?
biacz
o kurwa, ale zjeb : D
wojtazzzzz
Podobno przećpał
Lucky
zabil go chujowy rap z polski...
PL
R. I. P.
vincentvega
"młodego Rakima" to jakiś mało śmieszny dowcip
Mateusz Kołodziejczyk
Twoja ignorancja to mało śmieszy dowcip. A$AP Rocky ma na imię Rakim.
Rahim
chodzi o mnie, stulejarze
Toz
Teraz zostaje zadać 2 pytania: Co dalej będzie z ASAP Mob? Jak potoczą się kariery poszczególnych raperów?
d u c h
Ktoś wtajemniczony przejmie stery.
opio
Koda weszla ^^ nawet mi nie zal. Pytanie ktory z nich jako nastepny poleci za wysoko?
elmade
Kurt Cobain
nic
Mi też Cb kurwo nie żal...
vincentvega
mój błąd . Chyba że tak, już myślałem że to porównanie do Rakima, a to już by był dowcip
Elej
Tede go zajebał

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>