Wychowani na błędach - o sile i dorobku SBM Label słów kilka

SBM Label

Duet Solar/Białas na stałe wpisał się w historię polskiego hip-hopu. Od bitew freestyle'owych przez wspólne albumy, skupienie wokół siebie wielu obiecujących artystów, aż po zbudowanie marki, jaką jest SBM Label. W ciągu ostatniej dekady SB Maffija ugruntowała swoją pozycję kreując trendy i dominując w rankingach. Warto przyjrzeć się tej drodze tuż po ogłoszeniu przekroczenia kolejnych 2 granic - 2 milionów subskrypcji i 2 miliardów wyświetleń.

SB Maffija zaczęła figurować w świadomości słuchaczy u schyłku lat '00. Wokół Solara i Białasa skupiła się grupa niezwykle charakterystycznych i zadziornych twórców. Choć najstarszym stażem Maffijczykiem, oprócz ojców założycieli, jest Beteo, w ekipie działali TomB, Quebonafide, Żabson czy Bonson. Rozstrzał stylistyczny był ogromny. Już w 2015 grupa znana z beefów i swojej charakterności planowała pokaz sił będący protoplastą Hotelu Maffija.

Jak coś się opłacało, no to właśnie kontrowersje

Kontrowersji wokół stołecznej ekipy nie brakowało. Remix JBMNT z jednoznaczną deklaracją Poziemskiego oraz wyrzucenie Deysa z grupy za pojawienie się na koncercie w sukience budziły mieszane uczucia wobec Maffijczyków. Konflikt między Deysem, a byłą ekipą zwrócił uwagę ogólnopolskiej sceny. Podobnie zresztą jak utarczki Solara z Laikike1'em czy późniejsze wymiany dissów między Białasem i TPSem, czy ekipą Dixon37.

W jednej rzeczy z JBMNT trzeba zgodzić się z Solarem. Wymyślił Polakom bardzo fajną zabawę na fali #IceBucketChallenge. #Hot16Challenge zrzeszało całą scenę, dzięki czemu niektóre zwrotki zostały z nami do dziś. Ogromny wpływ na środowisko, już nie rodzime, ale co najmniej europejskie, ma druga odsłona wyzwania. Oprócz uzbierania ponad 3. milionów złotych na walkę z epidemią, w akcji udział wzięli dawno nieobecni na scenie artyści. Doczekaliśmy się również wielu nieoczywistych i niespodziewanych zwrotek, a Czesi pokochali #Hot16Challenge2, które zawładnęło tamtejszą kartą na czasie.

Czarny koń

Zawirowania z przemianowaniem SB Maffiji na SB Maffija Label spowodowały, że zamiast kompletnego mixtape'u SB Maffija Zabija, pojawiła się PersEPktywa Solara i Białasa. EP-ka oficjalnie zakończyła współpracę raperów z Prosto. Niemniej jednak, otworzyło to nowy rozdział w historii polskiego rapu. Choć to opinia kontrowersyjna, zwłaszcza dla bardziej konserwatywnych odbiorców, SB Maffija zmieniła oblicze rodzimego rynku.

Od momentu powstania SB Maffija Label i QueQuality, dominujące do tej pory Step Records oraz Prosto musiały liczyć się z drastycznym przekazaniem schedy. Obronną ręką z sytuacji wyszła opolska wytwórnia, która zajęła się głównie dystrybucją. Solar z Białasem z marszu zajęli się budowaniem marki, stawiając na Bedoesa i Beteo jako pierwszych zakontraktowanych artystów nowopowstałego labelu. O raperze z Bydgoszczy rozpisywałem się w listopadzie zeszłego roku na łamach Popkillera określając go raperem (r)ewolucyjnym. Podobnego określenia mógłbym użyć w stosunku do SBM, jednak chciałbym uniknąć zarzutów o stronniczość.

Nie mogę jednak przemilczeć tego, jak ważnym momentem była premiera Aby Śmierć Miała Znaczenie. W 2017 roku album Bedoesa i Kubiego Producenta szokował. Dziś z łatwością można znaleźć w Internecie gros undergroundowych raperów, którzy nawiązują brzmieniem do stylistyki ówczesnego Bedoesa.

Stronger By Movement

O sile SBM Label mówią liczby. Wyprzedane trasy koncertowe, czy stale rozrastający się SB FFestival, 2 miliony subskrypcji oraz 2 miliardy wyświetleń na serwisie YouTube to nie wszystko. Notowania streamingowe budzą podziw, gdy patrzymy na dominację Bedoesa przy premierze Opowieści z Doliny Smoków. Od 26 sierpnia 2016 roku, wraz z pojawieniem się H8M4 na rynku, artyści SBM uzyskali 4 złote, 4 platynowe i 2 podwójnie platynowe wyróżnienia. Pod uwagę nie wziąłem singli, gdzie ostatnio White dorzucił diamentową płytę za Californię. Dużo o potencjale, jaki stale drzemie w warszawskiej wytwórni, mówi coraz większa różnorodność artystyczna. Ostatni transfer Adiego Nowaka z Asfaltu do SBM to ruch niespodziewany i niezwykle dobry. Bracia Kacperczyk nadają alternatywnego vibe'u, White włada sezonem letnim, a Mata uciera nosa purystom gatunku i konsekwentnie buduje nazwisko.

Solar z Białasem przedstawili polskim słuchaczom wiele obecnie topowych ksywek. Jako propagatorzy newschoolu ukształtowali gust przynajmniej jednego pokolenia odbiorców. Co więcej - stale szukają nowych talentów. Akcja SBM Starter wyłoniła Jana-rapowanie, White'a, Matę, Janusza Walczuka, który coraz mocniej zaznacza swoją obecność.

SBM Label właściwie już zajęło pewne miejsce w historii polskiego hip-hopu. Patrząc na ambicje artystów stołecznej wytwórni, z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzam, że ślad, który odbili na polskiej mapie rozrywkowej również nabierze wyrazistości i głębi. Quebonafide o swojej twórczości mówił to już movement, a nie muzyka. SB Maffija sprawia wrażenie jakby ich punktem honoru było podpisanie się dłonią każdego zakontraktowanego artysty pod tą deklaracją.

reklama
Paweł
Niesamowita jest droga chłopaków na scenie rapowej. Zaczynając od freestyle przez wiele płyt w podziemiu cały czas konsekwentnie szli po swoje. Krzyczeli o uwagę („labele obudźcie sie najwyższa pora!”) i wrzucali na wielu dookoła (np. Niewspomniana akcja z Eldo)ale jak widać taka forma walki o miejsce na scenie im się opłaciła. Słuchając ich od blisko 10 lat to naprawdę serce się raduje jak widzę co teraz osiągają.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>