40 lat temu ukazał się pierwszy rapowy hit o Świętach!

Temat Kolęd i piosenek świątecznych średnio pasuje Wam do rapu? No to spieszymy z informacją, że jeden z pierwszych hip-hopowych hitów w historii był właśnie numerem o tematyce świątecznej.

Praktycznie wszystkie pierwsze rapowe single mówiły po prostu o... rapowaniu. Oraz integracji, dobrej zabawie i pozytywnej energii. I nie inaczej jest z "Christmas Rappin", wydanym 20.12.1979. Skoczny, energiczny bit i 8-minutowa opowieść Kurtisa Blow, który nakręca wszystkich do zabawy, wspólnego świętowania i poczucia klimatu Świąt. Co ciekawe - był to pierwszy rapowy singiel wypuszczony pod skrzydłami majorsa (Mercury Records). Kurtis podpisał wówczas kontrakt na 2 single, jego powodzenie miało skutkować kontraktem na pełen album. Pierwszym wypuszczonym utworem było właśnie "Christmas Rappin" a drugim - kultowe ze wszech miar "The Breaks", pierwszy rapowy Złoty Singiel. Kontrakt oczywiście dostał i w ten sposób stał się pierwszym raperem, który wydał solowy album w erze zdominowanej przez grupy. Samo "Christmas Rappin" natomiast z roku na rok kręciło większe zainteresowanie, by Złotem pokryć się po 8 latach.

Jeśli więc ktoś powie Wam kiedyś, że nie wypada łapać w rapowych numerach atmosfery Bożego Narodzenia to przypomnijcie mu, że działo się to już od samego zarania. I odpalcie Kurtisa żeby uszy odpoczęły od Wham i Mariah Carey.

Kurtis Blow - Christmas Rappin' (Mercury Records 1979)

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>