10 mało znanych numerów z udziałem Łony, które warto usłyszeć

Wiekszość kojarzy szczecińskiego rapera z jego albumów nagrywanych w duecie z Webberem, a ostatnio ze świetnego krążka nagranego z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą. Niewielu zaś kojarzy jego liczne featuringi czy silnie zakurzone numery. Przybliżamy dziesięć niszowych nagrań, w których udzielił się Łona.

1. Jesz & Man Of Few Words feat. Łona, Rymek, Dj Twister - Inteligentna K**wa, prod. Man Of Few Words, 2011

Pierwszy kawałek w zestawieniu to przewrotna opowieść o prawdopodobnie najpopularniejszym polskim słowie "przecinku". Duet Jesz (raper ze Szczecina) i Man Of Few Words (producent ze Szczecinka) akurat wracają po nastu latach z nowym materiałem, więc tym bardziej warto przypomnieć ten inteligentny numer.

2. Bryndal/Eklektik feat. Łona - Kiedy Mało Śpisz (7" special remix), prod. Eklektik, 2021

Specjalna wersja numeru z debiutanckiego albumu "Ile Trzeba Było Tęsknić Mixtape vol.1". Kawałek oparty na minimalistycznym podkładzie z przewodnim motywem pianina wyróżnia śpiewany fałszującymi wokalami refren, co kontrastuje z jak zwykle precyzyjną zwrotką Łony.

3. PMM feat. Łona, Bonson - Pewnego razu w Szczecinie, prod. O.S.T.R., Killing Skills, 2013

Kawałek z wydanego w Prosto czwartego albumu Polskiego Mistrzowskiego Manewru pt. "Zatrzymać gniew" zasialają wersy silnie odnoszące się do małej ojczyzny całej czwórki raperów, niemniej wbrew tytułowi nie spotka się tu konkretnego storytellingu.

4. Afrojax feat. Łona - Rzuć to, prod. Webber, 2007

Wspólny numer dwóch mistrzów słowa polskiego pochodzi z edycji winylowej albumu "Absurd i Nonsens" i jak nie trudno się domyślić traktuje o rzucaniu fajek.

5. Lilu feat. Łona - Telefon  skr. DJ Bambus, Dj Twister, prod. Reno, 2008

Słabość Łony do damskich raperek i neo-soulowych wokalistek jest powszechnie znana, dlatego ta gościnnka u ówczesnej reprezentantki Max Flo nie powinna dziwić. Numer ironicznie traktujący o problemach w komunikacji damsko-męskiej. Na bicie Reno, a nie jak można by sądzić będący wówczas na topie Timberland.

6. O$ka feat. Łona - Złota Rybka, prod. O$ka, 2001

To chyba najbardziej znany z mało znanych numerów rapera/prawnika. Pochwała "work live balans" ubrana w zabawny storytelling ewidentnie pachnie tutaj debiutem Łony i pomimo, że na produkcji nie Webber, a członek duetu OMP. Utwór zasilił drugą odsłonę bardzo udanej kompilacji wypuszczonej przez Asfalt.

7. Bla Bla feat. Łona - Mam Telewizor, prod. Mahyn, 2006

Sześcioosobowy koszaliński skład reperezentowany przez raperów Mroka, Burzę, Jajca, Em i Wonza dorzucił old-shoolową nutę do winylowej składanki JuNouDet wydanej przez JuNouMi Records, wspomagając się przy tym zwrotką Łony przyznającego się do uzależnienia od telewizora.

 

8. Catz'n'Dogz feat. Łona - Nic, prod. Catz'n'Dogz, 2022

Tym razem Łonson gościnnie u szczecińskich ziomków, ale kojarzonych na codzień z dj-ingiem i produkcją tanecznej elektroniki. Tutaj bit jednak wyraźnie hip-hopowy na samplach z rozmytych klawiszy i jazzującej gitary. Każdemu kto zna nieodżałowane Electrik Rudeboys serduszko bije mocniej na refrenie.

  

9. Mihaszi feat. Łona - Blurb, prod. Foxs, 2022

Gościnnka u białostoczczanina kojarzonego z Asfaltem, a ostatnio z Yurkosky'im, w bardzo popowo-przestrzennym numerze o płapce pochopnych osądów. 

10. Wiele C.T. - Kawa, prod. Webber, 1999

Najstarsza propozycja w zestawie, bo już prawie sprzed ćwierć wieku i jeszcze sprzed solowej kariery Łony, a już dobitnie pokazująca nietuzinkowość fana Trabantów. Dość napisać, że kilka lat później powstanie podobny pean, tylko na cześć herbaty ("Reż te herbę").

Gal Amonit
Same klasyczki, Łona powinien dostać popkillera za całoksztalt twórczości
oi teze
są w sieci słowniki interpunkcji i ortografii. Warto tam zajrzeć, zanim wrzuci się tekst. Krótkie, a naszpikowane błędami, aż oczy bolą.
xd jan
Dzięki za przypomnienie o tych numerach, dawno ich nie słyszałem
Tru tru
Dorzucam od siebie. Co prawda nie kawałek, ale gościnna zwrotka u Vienia w kawałku "Różnice" (razem z Fiskusem).
3am
W pamięci utkwiła mi zwrotka Łony, gdzie gościnnie nawinął z Numerem Raz u Mesa w kawałku "nie ten sam ziom"

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>