Kali użył bez zgody refrenu z 1992 - komentarz rapera i zespołu

Końcówka października wokół Kaliego to nie tylko nowy album, ale też kontrowersje związane z jednym z utworów. Po niedawnej premierze nowego projektu pt. "K4lion" reprezentanta Ganja Mafii, na jaw wyszła pewna informacja, która może zaszkodzić znanemu raperowi. Wedle niej, muzyk miał dokonać plagiatu, wykorzystując w jednym ze swoich numerów pełen refren zespołu Jauntix.

Internetowe media hip-hopowe obiegła wiadomość, o użyciu przez Kaliego praktycznie słowo w słowo refrenu pochodzącego z utworu "Atlantyda" zespołu Jauntix z 1992 roku. Na najnowszym albumie właściciela Ganja Mafii widnieje kawałek o tej samej nazwie, z identycznym refrenem.

Zespół opublikował na swoim profilu taki wpis:

"Taka dostaliśmy informację, że pewien raper Kali (sąsiad z Krakowa ) postanowił użyć na swojej nowej płycie (premiera dziś) znaczną część tekstu refrenu Atlantydy no i sam tytuł.
Nie wiemy jak brzmi utwór ;) czy jest jeszcze jakieś nawiązanie do naszego utworu jak kiedyś w wersji techno VTSS. (22.10 -juz wiemy jak brzmi bo jest dostępny na YouTube)
W sumie radość, że zrobiliśmy coś takiego (w tym tekst Gosi) że inni chcą to wykorzystywać ale ładnie byłoby poinformować czy zapytać przy takiej skali.
Napisaliśmy coś tam od siebie na jego fan page, zobaczymy co będzie ;)

Dziś swoje oświadczenie opublikował Kali, informując o nawiązaniu kontaktu. Na jego instastory czytamy:

"W temacie „Atlantydy”. Na albumie „K4lion” wykonałem opracowanie utworu muzycznego (odsyłam do definicji) pt. „Atlantyda” z 1992 roku zespołu Jauntix, polegające na wykorzystaniu 3 wersów bez poinformowania twórcy oryginalnego tekstu. Jestem po rozmowie z członkiem Jauntix – Marcinem Jaglarzem, gdzie złożyłem przeprosiny za te niedopatrzenie i zapewniłem, że autor tekstu zostanie uwzględniony w ZAIKS jako współtwórca mego opracowania #pożywkadlahaterów"

Na facebooku napisał natomiast:

"Na albumie „K4LION” wykonałem opracowanie utworu muzycznego „Atlantyda” z 1992 r zespołu Jauntix polegające na wykorzystaniu fragmentu tekstu bez wskazania - Małgorzaty Krajewskiej - jako współautora tekstu, a utworu Jauntix „Atlantyda” jako inspiracji, za co przepraszam. Automatycznie podejmuję legalne kroki służące wyprostowaniu tego niedopatrzenia z nadzieją, że zarówno Wy, jak i fani zespołu Jauntix, okażecie wyrozumiałość, a cała sprawa będzie mieć pozytywny finał, obecnie wszystko na to wskazuje."

Raper wrzucił też na swoje instastory przykłady rapowych klasyków, które opierały się o zapożyczone z innych utworów refreny i motywy przewodnie - podał tam "Pastime Paradise" Steviego Wondera wykorzystane w "Gangsta's Paradise" Coolio oraz "California Love" Roger & Zapp wykorzystane w numerze o tym samym tytule, autorstwa 2Paca i Dr. Dre.

Poniżej załączamy screeny wszystkich tych wpisów oraz porównanie tekstów utworów.

Galeria

Kuciapens Kuciapnik
ten to jest łeb, skończ waść, wstydu oszczędź
szast_prast
wtopa jednym słowem
Lolowidz
a skąd ten gościu wie że dre czy coolio, czy ktokolwiek inny, użyli coś bez zgody ani porozumienia? haha
Dummy Course
Zwykła kanalia i złodziej - to nie jest żaden hejt tylko fakt. Jakie niedopatrzenie, jakie opracowanie?! Przecież on ukradł tekst 1 do 1. W ogóle nie powinien myśleć o pisaniu tego bez zgody, a co mówić o publikacji. Jakby jemu tak ukradli tekst to straszyłby prokuraturą. Czekam aż grande go wyjaśni.
Patryk L.
Hańba, bo jakby nikt nie zwrocił uwagi, to nic by z tym nie zrobil. Złodziej zawsze bedzie złodziejem. Kombinuje i okłamuje ludzi od lat
Anonim
Szkoda że nie pamiętasz o tym jak idziesz głosować
Łukasz
Coolio dostał zgodę na wykorzystanie refrenu z Past time paradise.
Anonim
jeśli dobrze słyszałam... to utwory wydane przed (chyba, ale na przełomie) 2000r. nie są chronione prawami autorskimi i są udostępnione do urzytku publicznego... czy jakoś tak... więc sam fakt że artyści sie dogadali to ich gest... godny uszanowania...
Komsi
Do "urzytku" wykorzystaj lepiej słownik

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>