DJ Dahi o procesie twórczym Kendricka Lamara i niewydanych numerach

DJ Dahi jest jednym z najciekawszych producentów hip-hopowych ostatnich lat i także jednym z najbardziej zaufanych ludzi Kendricka Lamara. To on wyprodukował "Money Trees" na "Good Kid, m.A.A.d City", miał spory udział w powstawaniu "DAMN. i "Mr. Morale & The Big Steppers". Ostatnio udzielił wywiadu magazynowi Rolling Stone, w którym opowiadał między innymi o procesie tworzenia ostatniej płyty K. Dota.

"Pamiętam, jak tylko pisał. Pisał piosenki bez podkładu, bez instrumentali, po prostu dosłownie spisywał pomysły, notatki i pisał kawałki. To było świetne obserwować jego proces twórczy. To jaki miał koncept tego, jak album będzie wyglądać. Dokładnie pamiętam, gdy przyszedłem, kiedy on pisał "Auntie Diaries" i to były dosłownie szkice. To było interesujące, bo jako producent obserwuję często raperów, z którymi pracuję piszących do bitu. Bit inspiruje do pomysłu na kawałek" - powiedział Dahi. "Z Kendrickiem to jest jak oldschoolowe podejście do tworzenia, kiedy piszesz coś na pianinie, albo na podstawowym loopie stopy i perkusji i dajesz muzyce popłynąć. Sednem sprawy tutaj było to, jak śledziłem jego proces pisania i potem puszczałem mu pewne swoje pomysły na loopy" - dodał.

Jedna z sesji nagraniowych, która zapadła Dahiemu w pamięć, miała miejsce w Londynie. "Byliśmy ja, Sounwave, Danny i Keem. Najlepszą rzeczą podczas takich nagrywek jest to, że tworzymy jako zespół. Dosłownie pracujemy i jammujemy. Czysta kreatywność. Tak zaczęło powstawać wiele numerów. "Father Time" narodziło się z tych sesji. Dużo z tego to po prostu rzucanie pomysłów i sprawdzanie jak to wpływa na to, gdzie [Kendrick - przyp. red.] chce iść ze swoją narracją."

Co ciekawe, podczas wywiadu Dahi stwierdził, że jeśli chodzi o kawałki, które nie weszły na płytę, to Lamar ma ich niezliczoną ilość. "Mogę powiedzieć na pewno, że ma gdzieś z 30 tracków ode mnie. Oczywiście są numery już skonczone, ale dużo z tego to pomysły i to naprawdę dobre pomysły." Potem także dodał: "Jego proces twórczy jest naprawdę zwariowany, więc nie zdziwiłbym się, gdybyśmy sprawdzili jego twardy dysk, a tam byłoby tysiące utworów."

PS. Dobre wieści dla kolekcjonerów - najnowszy album Kendricka Lamara „Mr. Morale & the Big Steppers” jest już dostępny w formacie CD! Płytę możecie zamówić m.in. na stronie Empiku.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>