48 lat temu narodził się hip-hop - celebrujmy!

kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, Klasyka, News
dodano: 2021-08-11 21:40 przez: Mateusz Natali (komentarze: 17)

11 sierpnia 1973 18-letni jamajsko-amerykański DJ Kool Herc wyprawił imprezę na 1520 Sedgwick Avenue na Bronksie. W jej trakcie zamiast puszczać pełne numery postanowił pobawić się nimi i serwować jedynie partie instrumentalne, nazwane breakami. W trakcie tychże breaków jego przyjaciel Coke La Rock chwytał mikrofon i podkręcał publikę do lepszej zabawy. Panie i panowie, tak oto narodził się hip-hop.

11.08.1973 jest dziś uznawany za datę narodzin hip-hopu a budynek przy 1520 Sedgwick Avenue - miejsce jego narodzin, oficjalnie uznane przez miasto Nowy Jork i oznaczone na mapach tablicą 'Hip Hop Boulevard'.

Mieliśmy ogromną przyjemność dotrzeć tam w 2018 roku w ramach podróży, którą relacjonowaliśmy potem w cyklu "Popkiller sam w NY" - dziś przypomnijmy sobie okolicznościowo jak czasy powstawania hip-hopu wspominali przed naszą kamerą pionierzy, Grandmaster Caz i Grandmaster Flash, co o esencji hip-hopu mówiły nam nowojorskie legendy a także jak wyglądała impreza, na której wpadliśmy na samego Ojca Hip-Hopu, DJ-a Kool Herca:

CO TO JEST HIP-HOP? Pytamy legend rapu w NY!

Hip-Hop Museum? Grandmaster Caz showed us his crib in the Bronx!

Grandmaster Caz - interview pt 1: "Hip-Hop Pioneers are still here, it's not ancient history!"

Grandmaster Caz exposes how Industry destroyed Hip-Hop's Unity & Substance - interview pt 2

Grandmaster Flash - wywiad o serialu "The Get Down”

10 years of Toca Tuesdays - we visited legendary New York Party!

FRU
...niech żyje nam !
Jebaćbor
Eh w tym roku zapomniałem i wczoraj nie celebrowałem ale za to dziś przycelebruje porządnie. Rok temu jeszcze pamiętałem co do dnia.
Real HH 90
To co powiedział Grandmaster Caz w tym małym wywiadzie zgadzam się całkowicie ale nie wiem czy ktoś wie kto to wogle Grandmaster Caz,Coke La Rock,Dj Kool Herc, Cold Crush Brothers,Busy Bee,Slick Rick,Doug E Fresh,Kid Capri,Biz Markie,Dj Jazzy Jay,Dj Jazzy Jeff,Kool Dj Red Alert,Grand Wizard Theodore,The Fantastic Five,Grandmaster Flash & The Furious Five, Afrika Bambaataa,Whiz Kid,Crash Crew,Marley Marl,Mc Shan,Roxanne Shante,Kurtis Blow,Melle Mel,Dj Clark Kent,L Brothers,Dana Dane,Hashim,Fresh 3 MC's,Masterdon Committee,Disco Four,Pumpkin And The Profile All-Stars,High Fidelity Three,The Imperial Brothers,to jest prawdziwy Old School ciekawe ilu z was tutaj komentujących zna tych ludzi i grupy?????I zakończę to zdaniem Krs One "Rap is something you do. Hip-hop is something you live". Kultura Hip Hop zawsze będzie istniała.
DziuraweSample
Ciekawe ilu z nich wie kim był Grandmaster Flowers, Kool DJ Dee, Fat Mike, Disco King Mario i wielu will innych, którzy w hip hop włożyli wiele, a zostali wyparci z jego historii ...
Jebaćbor
Znam 2/3 wymienionych i to tak nie tylko z ksywy, trochę twórczości, wiem kto to był itp. Np. Grandmaster Flash & The Furious Five - The Message słuchałem setki razy a teraz na co dzień słucham sobie aktualnie chief keef, zillakai, nba youngboy, 03 greedo i co Ty na to? Z klasyków słuchałem ostatnio ponownie doggystyle, na początku lata mnie naszło na snoop'a. Wiadomo, istnieje już 47 lat i nie widzę powodu dlaczego miała by przestać istnieć.
Jacek88
Za młody jestem by ich znać, ale ziomek mi dużo opowiadał o historii tej kultury, starszy kolega wychowany PRL, i podobno HH zaczął się od writingu w 63 na Brooklynie i później w 60 i 70 gazety, a właściwie Ci pseudo pro znawcy , redaktorzy to zaczęli nazywać graffiti, i tak powstał pierwszy element hip hopu, jako kultury, trzeba pamiętać o korzeniach jesteśmy spadkobiercami tych co tu byli przed nami, racja.. ale w sumie młodzi ludzie teraz mają trap jakiś z dupy wysłany i autotune i śpiewają pioseneczki jakieś śmieszne ale to jest ich czas, my już swoje przeżyliśmy, ciężko mieć tak naprawdę do nich pretensje, no bo w końcu Ameryki nie odkryje się 2 razy, a ty ziomeczku znasz tych wszystkich ludzi i grupy co wymieniłeś, z gazet ,z radia, z telewizji, z internetu, czy może osobiście?
Real HH 90
Rap is something you do. Hip-hop is something you live. U mnie ta dewiza nadal funkcjonuje HIP HOP FOREVER dzięki Mateusz za to że zachowywałeś te komentarze w tym mój i Dziurawe Sample pozdrawiam serdecznie ciebie i twojego brata Marcina.
Real HH 90
Masz rację DziuraweSample niewielu wie o ich istnieniu a szkoda bo to są korzenie Kultury Hip Hop ja mam w kolekcji wiele płyt z rapem z tamtego okresu bo dla mnie osobiście to są ważne korzenie tejże Kultury pozdrawiam DziuraweSample.
Real HH
Tylko sbm, żabson sobel, quebo, matap. To są prawdziwi raperzy. Nie jakiś tam krs one który dogra się każdemu za parę zeta - ot mi ikona.
DziuraweSample
Niestety, to tylko część prawdy, wersja mitomanów ...
Real HH 90
Dziurawe Sample możesz mi to wyjaśnić "to tylko część prawdy wersja mitomanów", A tak poza tym pozdrawiam serdecznie ciebie i twojego bloga.
DziuraweSample
Podbij do mnie proszę na fanpage na fb, to przedstawię Ci wersję alternatywną
Real HH 90
Dziurawe Sample wiem że to śmieszne w dzisiejszych czasach, ale nie mam wogle facebooka ,instragrama itp bo mi wogle to do życia nie jest potrzebne naprawdę wpadam na wasz blog Back to the Oldschool Days...co jakiś czas i wiem co chcesz mi napisać czytałem ostatni wpis na blogu 48 lat hip hopu czy na pewno, i Rahiem from The Furious Five about Zulu Gestapo's and their clapping on the Bambaata's Ass wiem o co chodzi uwielbiam wasz blog i właśnie też z tego się dowiedziałem o przedwczesnej śmierci Captain'a Rocka(RIP) dopiero teraz żałuje że dopiero teraz ja też uwielbiam Old School.
Real HH 90
Dziurawe Sample wiem że chcesz nadmienić temat o Afrikę Bambaattę, wiem o co chodzi jeżeli chodzi o tę sprawę z nim związaną wiem co piszczy w trawie że tak napiszę siedzę w tym nie od dziś ale osobiście uwielbiam jego twórczość nie chcę go oceniać bo nie jestem od tego sam byłem w szoku jak się o tym dowiedziałem ale on sam stanowczo mówi że to nieprawda itd., ale wiem że jego wkład w kulturę HH jest wielki mogę się mylić ale chyba nie to że teraz ta sprawa wypłynęła na wierzch niedawno i usunęli go z UZN nie zmienia faktu że nie przestanę go słuchać jak innych ludzi którzy stworzyli tę Kulturę. Pozdrawiam.
Real HH 90
wiem z wieści nowszych że Afrika Bambaataa nadal nagrywa ostatni swój album wydał w 2020 r. pt. Everyday People (The Breakbeat Party Album) z Time Zone.
DziuraweSample
Podbij do mnie to wyjaśnie ocb
Shaolin Masta
Rap is something you do. Hip-hop is something you live. Pozdrawiam chłopaki!!!

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>