Scena w Australii - podsumowanie (Czarodzieje z Oz #24)

Trochę nas nie było z naszą serią o rapie z Antypodów, prawda? Maciej ma pewnie jeszcze kilka artykułów w rękawie, ale ja pokuszę się w tym momencie o małe podsumowanie. Od razu na język ciśnie się stwierdzenie, że nie było warto, że bardzo małe zainteresowanie i tak dalej. Jednak szczerze mówiąc, jeżeli chociaż zainteresowaliśmy tamtą sceną dwadzieścia osób, to będziemy zadowoleni. Oboje jesteśmy zdania, że jest to najmocniejsza scena obok amerykańskiej. Można tych rapsów nie lubić choćby za akcent (Anglicy, których znam mówią, że Australijczycy brzmią, jakby cały czas opowiadali jakiś żart), ale na pewno nie można odmówić im prawdziwości i pasji.

Pominęliśmy trochę historii w naszych zestawieniach i skupiliśmy się na wywiadach i profilach poszczególnych wykonawców, a przecież korzenie są bardzo ważne - w szczególności powinien to wiedzieć słuchacz rapu. W Australii kultura Hip Hop przewijała się na początku lat 80, szczególnie na wschodnim wybrzeżu. "Ochrzczonym" jako pierwszy rapowy skład została grupa Just Us, z singlem "Combined Talent/My Destiny". Podobnie, jak w USA, również w Australii istnieją podziały na East Coast i West Coast. Wschodnie wybrzeże to rap bardziej uliczny, klasyczny, niż ten tworzony na zachodzie kraju.

Również pochodzenie poszczególnych raperów przekłada się na to, co chcą przekazać w swoich utworach. Na scenie jest wielu emigrantów. Na przykład Def Wish - członek pionierskiej rapowej grupy Def Wish Cast - ma korzenie karaibskie, tworzy mieszankę rapu i reggae. Duet Diafrix to Momo i Azmarino. Pierwszy urodził się na wyspach Komorach, a drugi w Erytrei. Słuchając płyty "Concrete Jungle" niejednokrotnie raperzy odwołują się do swojego pochodzenia i problemow politycznych, jakie dotykają ich miejsca urodzenia. Członkowie The Herd, jak Maciek opisał w ich profilu, często sięgają do wielu muzycznych kultur. Niektórzy raperzy mają pochodzenie azjatyckie, a inni dumnie mówią w wywiadach, że ich przodkowie to Aborygeni, jak na przykład Briggs - który wraz z Trialsem z Funkoars tworzy duet o nazwie... A.B. Original.

Jeżeli chcielibyście bliżej poznać kulturę Hip-Hop w Australii, to godnym polecenia filmem jest "Skip Hop" Oriela Guthrie. Reżyser towarzyszy w podroży takim grupom, jak Hilltop Hoods, The Herd, czy Def Wish Cast, które dzisiaj uważane są za legendy sceny.

To własnie ta różnorodność sprawia, że scena jest naprawdę bogata i ciężko było wybrać tylko kilkunastu raperów do naszego zestawienia. Dlatego postanowiłem rzucić jeszcze kilkoma linkami, żeby dać szansę innym raperom na zaprezentowanie wam swoich umiejętności. Australia, to nie tylko znakomity rap, to również świetne breakbeaty i wpadające w ucho funkowo-soulowe utwory, o czym możecie przekonać się niżej. Miłych poszukiwań!

reklama
JERGOLICHO DRON
Pierwszy kawałek to nie rap, ale mimo to spoko. Drugi bardzo przyjemny. Resztę przesłucham, ale rokuje to dobrze, może nie ma tam tak wielu autotjunowych gównograjków jak u nas czy w USA... Z rapsów oceanicznych do tej pory słuchaem tylko Hilltop Hoods i Davida Dallasa, ale może to się zmieni dzięki wam. Elo, pozdro560 na rejonie.
JERGOLICHO DRON
Noo, np. taki kawałek VENTS - History of the world" zjada dupą wszystkie te niuskulowe, gównane, autotiunowe nagrane przez marnych grajków...
Props
O jo joj. Fdel - rocksteady sztos okrutny !!! Dzięki za pokazenie mi tego cuda
Andrzej Sosnowski
DOBRE TE CYKLE Z AUSTRALII I Z NIEMIEC DAJCIE WIĘCEJ CZEKAM I ŚLEDZĘ!
Piotr Sosienko

Panowie, zachęcamy do przeglądania wszystkich artykułów z tego cyklu, na prawdę dużo dobrej muzyki, s jeszcze więcej pominelismy. Dlatego zachęcamy do szukania. :) Vents jest z grupy Funkoars, takie australijskie Afronty. :)

Lestry
Moim zdaniem australijska scena jest świetna i mniej komercyjna niż amerykańska. Praktycznie każdy raper jest technicznie uzdolniony a akcent jest przepiękny. Uwielbiam australijski angielski ale ttutaj to moje językowe zaintersowanie po prostu przemawia.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>