Speech "Like Marvin Gaye Said (What's Goin' On)" (Diggin In The Videos #359)

Kilka dni temu wspominaliśmy drugą płytę Arrested Development "Zingalamaduni", a wczoraj przybliżyliśmy Wam debiutancki krążek zespołu w naszym Klasyku na Weekend. Z okazji dzisiejszego koncertu AD w Warszawie (już za 5 godzin!) - postanowiłem zatrzymać się na chwilę przy głównym singlu promującym pierwszy solowy krążek Speecha z 1996 roku, zatytułowany po prostu "Speech".

Zanim jednak w styczniu 1996 r. do sklepów trafił wspomniany album, w listopadzie 1995 r. światło dzienne ujrzał singiel "Like Marvin Gaye Said (What's Going On)" - pełen soulu numer w oryginalny sposób nawiązujący do klasycznego nagrania Marvina Gaye'a z roku 1970 "What's Going On" i stanowiący esencję unikalnego stylu lidera AD. Miał zarazem w sobie coś na tyle magicznego, że spędził aż 7 tygodni na pierwszym miejscu listy sprzedaży w... Japonii.

Gdzie? Jak to? Ano tak - był to zresztą dopiero początek zaskakującego pasma solowych sukcesów Speecha na rynku japońskim. Amerykański mainstream w tamtym czasie przechodził ogromne zmiany, na listach królowało już Death Row, a alternatywa, którą oferował założyciel Arrested, niestety nie pozwoliła mu wrócić na szczyt w rodzinnych stronach - pomimo wciąż wysokiej jakości wypuszczanych nagrań.

A szkoda, bo "Like Marvin Gaye Said" to moim zdaniem numer bezbłędny, w przepiękny sposób wykorzystujący wokal Księcia Motown Marvina, a zarazem nie opierający całej swojej siły na wokalnym samplu. To ciepła, organiczna produkcja Speecha, oparta na żywych instrumentach i niesiona jego melodyjnym wokalem, w połączeniu z zaangażowanym tekstem, mierzącym się ze współczesnymi problemami świata, stanowi o sile utworu.

A tutaj nasz videowywiad ze Speechem z 2012 roku:

reklama
lax
youtube.com/watch?v=OJ2AgzUtNOg

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>