360 - profil (Czarodzieje z Oz #21)

dodano: 2017-03-30 19:10 przez: Maciej Wojszkun (komentarze: 0)

Witamy po krótkiej przerwie..."Trochę z popu, electro, dubstepu plus garść niemądrych rymów" - tak lapidarnie swoją muzykę określa nasz dzisiejszy Czarodziej z Antypodów - jeden z barwniejszych i jednocześnie najpopularniejszych raperów reprezentujących Antypody. Oto Matthew Colwell, a.k.a. 360.

Od pierwszego albumu, wydanego w 2008 roku nakładem Soulmate Records "What You See is What You Get" - Sixty podbił serca fanów na całym kontynencie (jak i poza jego granicami) dopracowanym warsztatem, świetnym uchem do crossoverowych beatów oraz lekkimi, pełnymi niewymuszonego humoru trackami. Rap Sixty'ego to jednak nie tylko śmichy-chichy - potrafi on nagrać także bardzo osobiste, zmuszające do refleksji numery (sprawdźcie choćby "Subtle Way of Suicide" z pierwszego albumu czy "By All Means" z "Utopii"). Życie Sixty'ego nie należało do najprzyjemniejszych - od 18 roku życia ma poważne problemy ze wzrokiem (do tego stopnia, że musiał przejść operację przeszczepu rogówki), borykał się też z poważnym uzależnieniem od kodeiny... We wrześniu ujawnił, że cierpi na depresję. To właśnie ta szczerość, otwartość i autentyczność (które nieraz wpędzały go w tarapaty) to najlepsze cechy rapu Sixty'ego - rapu, który nie pozostawia obojętnym.

Pomimo kontrowersji wśród fanów ("To po prostu pop!", "Nie, to wciąż hip-hop" - skąd my to znamy?), albumy 360 sprzedały się w milionach egzemplarzy - szczególnie "Falling & Flying" odniósł ogromny sukces, zyskując status podwójnej platyny (a singiel go promujący - "Boys Like You" - doczekał się aż czterokrotnej platyny). Na gali nagród ARIA Awards w 2012 roku album został nagrodzony statuetką w kategorii "Breakthrough Artist - Release", a producent albumu - Styalz Fuego (fani rapu z Brudnego Południa mogą kojarzyć go jako producenta "Not a Criminal" Chamillionaire'a) - otrzymał tytuł producenta roku. 

Ostatni album 360, "Utopia", został wydany nakładem wytwórni Forthwrite Records, założonej przez niego wraz z przyjacielem i bliskim współpracownikiem Pezem. Forthwrite to także nazwa duetu, jaki tworzą obaj panowie - w 2008 roku wydali oni wspólny materiał, "The Forthwrite Mixtape". W przygotowaniu jest także pełnoprawny album duetu. W 2010 roku 360 zainicjował na YouTube akcję RapperTag - "największy australijski rapowy cypher", w którym każdy z raperów miał zapodać zwrotkę, a następnie nominować następnego... Takie australijskie Hot 16 Challenge. Swoje zwrotki na potrzeby akcji nagrali m.in. Urthboy, Ozi Batla, Suffa z Hilltop Hoods, Drapht, Tuka i Jeswon z Thundamentals, Brad Strut, Eso z Bliss n Eso, Seth Sentry... Sama śmietanka. Playlistę szesnastek RapperTag możecie zobaczyć TUTAJ.

360 to także uznany battle rapper - toczył pojedynki (zarówno solo, jak i z Anecdote'em) z największymi nazwiskami tej kultury, m.in. z Kid Twistem, Fresco, The Saurusem czy aktualnym czempionem ligi King of the Dot - Rone'em. W 2012 roku miał zmierzyć się z Madchildem ze Swollen Members - niestety, walka nie odbyła się, gdyż 360 musiał przejść operację oka.

Ciekawostką jest fakt, że ostatni album Sixty'ego, "Utopia", miał ukazać się także w Polsce - singiel "Live It Up" grany był w rozgłośniach w naszym kraju, album miał ukazać się w dystrybucji My Music, 360 nagrał nawet filmik, w którym dziękuje fanom z Polski i obiecuje przyjechać na promocję płyty... Niewiele chyba jednak z tego wyszło. Może przy okazji premiery kolejnego krążka doczekamy się wizyty Sixty'ego w Polsce...?

Serdeczne podziękowania dla Artura Belskiego za pomoc w przygotowaniu artykułu!

Dyskografia 360: 

  • What You See Is What You Get (2008)
  • Please Be Seated (mixtape) (2010)
  • Please Be Seated 2 (mixtape) (2010)
  • Falling & Flying (2011)
  • Stand the Fuck Up (mixtape) (2011)
  • Utopia (2014)
  • Please Be Seated 3 (mixtape) (2016)

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>