4i "Londyńczyk o bogatej duszy" (Świeża Krew #41)

Na ogół nie słucham dużo rapu z Wysp Brytyjskich, ale w ostatnim czasie jeśli coś trafia na moje głośniki, to są to Akala (pozdrówki dla mojego znajomego Baseya z Londynu, który mi go polecił), Blak Twang, bądź właśnie jegomość, którego chciałem wam dziś przedstawić. 4i to pochodzący z Londynu 21-letni MC i wokalista, gustujący w klimatycznych, chilloutowych, ciepłych bitach i dysponujący talentem do układania chwytliwych, wbijających się w banię refrenów.

Na jego twórczość trafiłem przypadkiem na Twitterze, i wspaniałe pierwsze wrażnie, które zrobił na mnie ten sympatyczny, pełen soulu koleżka z dredami sprawiło, że w ciągu kilku dni sprawdziłem wszystkie pozostałe klipy i dobrze osłuchałem się już z jego debiutanckim mixtapem "Concrete Jungle Headhunters".

Moim pierwszym kontaktem z jego muzyką był opublikowany we wrześniu teledysk do "Butterflies", subtelny, oparty na fortepianie poetycki track dedykowany płci pięknej. Gdy tylko wszedł refren, powiedziałem sobie "oho, jest potencjał". Przy odsłuchu "Soul Rich" byłem już fanem. Świeżość, naturalność, lekkość i dojrzałe podejście do życia, którymi charakteryzuje się pragnący szerzyć dobre wibracje Londyńczyk bezwzględnie każą mu kibicować. Pulsujący, bogaty podkład, bajeczne widoki w klipie i wersy w stylu "I'm too young to stress, too young to worry, too young to live my life in a hurry. No money but we living all good, all good" chyba wywołałyby uśmiech nawet na twarzy kamerdynera Rodziny Addamsów.

4i kapitalnie balansuje na granicy bardziej nowoczesnych podkładów i osadzonych w stylistyce minionej epoki, jazzujących tracków. Dobrym przykładem jest odmienny zarówno od "Butterflies" jak i "Soul Rich" freestyle nagrany przez niego na bicie "Heaven or Hell" Meek Milla, w którym MC porusza wiele problemów społecznych widzianych z perspektywy 20-letniego spłukanego typa z Londynu, prezentując przy okazji cały wachlarz styli i flow. Przyspieszenia i inne zmiany tempa czy podśpiewywanie ma w małym palcu, zresztą to i tak tylko środek do celu. Mr. '4' is the vybe , the 'i' is the vision! to MC świadomy, wrażliwy na otoczenie i oferujący wiele szczerych przemyśleń.

Yeah I try to stay inspired but everyday I find
people with no ambition, people with no drive
people that seem to give up way before they've tried
And this negative energy is slowly taking me under
Seeing glimpses of light amongst this rain and thunder, I wonder

Is there really greatness that does reside in me
Or am I just a statistic in this society... ("Ceilings")

Jednym z ciekawszych zarówno w kwestii tekstu jak i flow numerów, które opublikował do tej pory 4i jest też "Gun Down" z jego debiutanckiego mixtape'u "Concrete Jungle Headhunters" z zeszłego roku. Track ten odnosi się do trawiącej London Town plagi przemocy ulicznej, opowiadając się za odłożeniem broni i wybraniem przerwania błędnego koła zbrodni. Niezmiernie melodyjne i stylowe flow, które zaprezentował tu ten kocur dobrze pokazuje, czym 4i wyróżnia się na tle konkurencji.

Obecnie 4i pracuje nad drugim solowym wydawnictwem "Soul Rich", które ukaże się już 15 grudnia tego roku. Dobrym przykładem dalszej ewolucji jego stylu i brzmienia jest opublikowany niedawno freestyle "4th Eye" na łączącym jazzowy sampel i new schoolowe perkusje bicie. Sam nie wiem ile rodzajów flow tam się przeplata, ale jest tego trochę, a raper wyraźnie dobrze się bawi za mikrofonem. Mi nie pozostaje nic innego jak podrzucić wam odpowiednie linki i czekać na dalsze kroki w obiecującej karierze dzisiejszego bohatera powracającej po rocznej przerwie "Świeżej Krwi". Enjoy!

Pod spodem klipy do "Soul Rich", "Ceilings", "Butterflies", "Headhunters" i "Heaven or Hell", a także ostatni track "4th Eye" i odsłuch/download albumu "Concrete Jungle Headhunters".

Tagi: 

Czysty Distroj
Dzięki wielkie za wynalezienie gościa i przedstawienie go tutaj. Świetne to jest!
Raulowski
dobry łebsztyk

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>