Młody M z cyklu "Parszywa 13"

dodano: 2011-02-23 16:00 przez: Dawid Szynol (komentarze: 9)
"Parszywa 13" to zestaw trzynastu takich samych pytań, na które odpowiadają różni wykonawcy. Głównym celem "Parszywej 13" jest wydobycie z artysty informacji, jakich nie znajdziecie w normalnym wywiadzie.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się co Twój ulubiony raper najchętniej robi w wolnych chwilach, jaki trunek najczęściej pija, nad czym pracował przez ostatnie pół roku lub jakie ma hobby - u nas się tego dowiesz!

Zapraszamy do przeczytania "Parszywej 13" z Młodym M, raperem Step Records, który powoli kończy pracować nad nowym albumem zatytułowanym "Kronika 2: Siła Charakteru".

1. Czym zajmowałeś się przez ostatnie pół roku? Nad czym pracowałeś w tym czasie?
Młody M: Czym się zajmowałem? Pracą. Pracowałem za pieniądzem, pracowałem nad płytą, pracowałem w mieszkaniu, pracowałem nad sobą - mam kilka słabości, które chciałbym przezwyciężyć. Życie to praca. Odpoczynek jest fajny ale oddala Cię od celów. Jeszcze będzie czas, by odpoczywać!

2. Kiedy usłyszymy jakiś nowy materiał Twojego autorstwa? U kogo pojawisz się gościnnie?
Młody M: Jeżeli chodzi o gościnne występy to wolę o nich nie mówić. Niech sami gospodarze mówią o tym w wybranym przez siebie momencie.  Powiem tylko że nagrałem sporo zwrotek, w 90% dla podziemia. W ogóle z moich gościnnych to można by spokojnie dwupłytowy album złożyć, strasznie dużo tego było. Teraz sobie odpuściłem featy. Skupiam się na swoim materiale. 2011 będzie owocny. Wiosną wydaje drugie solo "Kronika 2: Siła Charakteru", jesienią przyjdzie czas na Blask Ulic - projekt który współtworzę z Rudym MRW.  Nie ukrywam że myślę jeszcze o czymś przed K2, ale czy się to uda to ciężko powiedzieć. Z doświadczenia wiem, że wypuszczenie czegoś na światło dzienne zajmuje zawsze dużo czasu, za dużo.

3. Z jakim raperem/producentem z polskiej sceny chciałbyś nawiązać współpracę? Czyja płyta wywarła ostatnio na Tobie dobre wrażenie?
Młody M: Jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że z większością raperów z którymi chciałem nawiązać współpracę już to zrobiłem. Dalsza część z nich pojawi się na moich następnych projektach, a przynajmniej mam taką nadzieję.  Ogólnie chciałbym nawiązać współpracę z utalentowanymi wokalistami i wokalistkami. Chcę, żeby na K2 było więcej melodii. Zarówno w podkładach jak i partiach wokalnych. Więc jak umiesz śpiewać i lubisz moją muzykę to pisz do mnie. Możemy sobie pomóc! A co do płyty to ostatnia jaką słuchałem to HIFI - wywarła na mnie wrażenie :).

4. Do jakiego utworu z całej swojej twórczości odnosisz się z największą sympatią oraz dlaczego akurat ten kawałek?
Młody M: Może nie nazwałbym tego sympatią, ale na pewno bardzo ważny numer to "Uzależnienie" z Kroniki Remix. To co w nim mówię jest istotne, i ważne dla mnie. Dlatego ten track jest dla mnie szczególny.

5. Jak zareagowałbyś gdyby pewnego słonecznego poranka jakiś raper postanowił Cię zdissować? 
Młody M: Wiadomo. Jak byłby dobry to bym odpowiedział. Jak byłby zły to bym się uśmiechnął i poszedł dalej. Beefy są dobrą formą promocji. Nie miałem pojęcia, że aż tak dobrą. Oczywiście tylko wtedy, kiedy dobrze się w nich zaprezentujesz. Bo kto będzie propsował wacka, tylko dlatego że wziął udział w Beefie? Ja dużo zyskałem po tamtym beefie, przede wszystkim miałem możliwość zaprezentowania się szerszej publice. Poza tym mogłem się sprawdzić w takiej sytuacji, ale mimo wszystko nie polecam tej formy promocji. To nie zawsze odbywa się tylko na płaszczyźnie lirycznej, więc dzieci miejcie to na uwadze i nie próbujcie tego robić same w domu!

6. Jaka jest szansa na nawiązanie współpracy z Tobą na polu muzycznym przez nieznajomą Ci do tej pory osobę? Czy jeżeli ktoś do Ciebie napisze wiadomość na MySpace, istnieje cień szansy, że mu odpowiesz?
Młody M: Odpowiadam zawsze, albo prawie zawsze bo mogę coś przeoczyć w nadmiarze wiadomości. Ale staram się zawsze dać odpowiedź człowiekowi który do mnie piszę, po prostu ze względu na szacunek do słuchacza. Mogę nie odpisać na któregoś maila z kolei jeśli w każdym pisze dokładnie to samo, ale ogólnie staram się korespondować z odbiorcami. Czy istnieje szansa na nawiązanie ze mną współpracy? Aktualnie nie bardzo.. Nagrałem już bardzo dużo gościnnych zwrotek. Bardzo dużo z podziemiem. Niestety nie rzadko efekt był taki że typ pisze jak mu bardzo na tym zależy, ty odkładasz swoje rzeczy na bok żeby spełnić jakąś jego wizje, po czym on przestaje się odzywać, nie wiesz co się dzieje ze zwrotką, a on znika. Albo inna wersja: przesyłasz wokale, prosisz żeby dał ci pilot do zatwierdzenia zanim opublikuje, a potem czytasz newsa na portalu że wyszedł jego kawałek z twoją zwrotką - słuchasz a zwrotka jest np. źle położona, albo źle zmiksowana itd.. Tak było już dużo razy, dlatego podchodzę do tego typu tematów bardzo ostrożnie, i raczej sceptycznie. Poza tym mam mniej czasu na rap niż kiedyś więc chcę się skupić na swoich projektach. Był czas, że najebałem tych zwrotek opór, a potem ciężko mi było napisać coś dla siebie bo się wypisałem.. dlatego pod uwagę biorę jedynie poważne propozycje, no i niestety od ludzi których w jakiś tam sposób znam, nawet nie koniecznie osobiście. Bo w podziemiu oprócz wartościowych graczy jest wielu ze słomianą zajawką, którzy nie potrafią się zebrać i złożyć materiał (czy nawet jednego numeru) od początku do końca. Niestety dla takich ludzi nie mam czasu.

7. Co Cię najbardziej irytuje w polskim Hip Hopie? 
Młody M: Co mnie irytuje.. to wszystko zależy od punktu widzenia. Ogólnie to patrzę z optymizmem na polską scenę, np.: jasne, że słuchacze nas okradają, bo ściągają naszą pracę przez Internet ALE są coraz bardziej świadomi i coraz częściej decydują się wesprzeć swoich artystów poprzez kupienie płyty w sklepie itd. Nie irytują mnie słabi raperzy, bo patrzę na tych dobrych, nie denerwują mnie słabe koncerty, bo pracuję nad tym żeby były coraz lepsze, przynajmniej z mojej strony. Wszystkiego nie przeskoczysz, ale trzeba robić to, co można. I to wszystko. Mogliby mnie irytować hejterzy, ale staram się ich w ogóle nie dostrzegać. Dziś byłem na h-h.pl  i czytałem komentarze. Jestem w ciężkim szoku, co niektórzy mają w głowie, fejm na forum ale to nie moja sprawa, to ich życie. Jestem za to mile zaskoczony tym, że udzielają się tam też normalni ludzie. Rzadko śledzę komentarze czy forum ? właśnie przez nasączone nienawiścią wpisy. To złe zjawisko, zabija dyskusję. Chociaż z drugiej strony może ludzie nie chcą dyskutować. Wolą taką formę aktywności społecznej. Dla mnie to obojętne bo ich opinie nie są dla mnie miernikiem czegokolwiek. Moja muzyka dociera przez Internet do moich słuchaczy, a prawdziwe życie toczy się gdzie indziej.

8. Wymień trzy płyty, które uważasz za arcydzieła w swoim gatunku, a które być może nie są znane szerszej publiczności. Co w nich jest takiego urzekającego?
Młody M: Nie da się... już miałem wypisane kilka tytułów, ale skreśliłem żeby dać miejsce jakiejś innej płycie. Po postu się nie da.. Wyszło sporo kozackich krążków, które wprost wpłynęły na moje życie, współtworzyły moją filozofię i całego mnie.  Nie mówię że były nie znane, bo raczej nie wyszukuje takich tytułów. Opieram się na tytułach które już znam, lub które polecają mi znajomi. Sam niestety nie zagłębiam się w to tak bardzo, żeby odkrywać nieznane talenty.. Ogólnie słucham starszego rapu, ostatnio mam w samochodzie pierwszą płytę Snoopa Doggystyle i zgaduje że jest lepsza niż jego najnowszy krążek. Z nowych rzeczy lubię Game'a. LAX było zajebiste. Zreszta poprzednie płyty też.  No ale to nie jest bardzo wnikliwa analiza, bo o tym można byłoby napisać książkę. W Polsce duże wrażenie zrobiło na mnie demo 3H i Molesta Skandal - potem było bardzo dużo dobrych płyt. Ale na początku te dwie wywarły na mnie dużo większe wrażenie niż Kaliber 44 czy Liroy i Wzgórze.

9. W jaki sposób zaopatrujesz się w muzykę? Stoisz w kolejce w Empiku, zamawiasz płyty w formie preorderu, kradniesz z RapidShopa czy może płacisz za legalne mptrójki?
Młody M: Najbardziej lubię kupować płyty w sklepach (Empik, Media Markt, Saturn). Z prostej przyczyny. Produkt mam od razu po kupieniu. Nie czekam na niego. Biorę z półki, płacę i zrywam folijkę. Oglądam książeczkę i wrzucam do samochodu. Nie sprawdzam płyt zanim je kupie. Wiem czego mogę się spodziewać po danym artyście więc idę i to kupuję. Te pierwsze przesłuchanie jest tak samo fajną sprawą jak obejrzenie książeczki, przeczytanie pozdrowień czy sam fakt że wspieram artystę. Zresztą jak kupie płytę, to słucham jej wielokrotnie, nie odstawiam po pierwszym przesłuchaniu,  a wiesz jak jest? czasami coś przy pierwszym przesłuchaniu wydaje się marne, a potem staje się tak dobre że wracasz do tego przy każdej okazji. Legalne mp3 kupiłem raz. Średni pomysł. To się chyba bardziej sprawdza w sytuacji kupienia singla za sms. Ale ogólnie jakoś ta forma się chyba u nas nie rozwija.. Z rapidshopa ściągam zagraniczne albumy, najczęściej trudno dostępne w PL.


10. Jesteś bardziej typem domatorem czy imprezowicza? Czy byłeś kiedyś na imprezie, którą wspominasz radośnie do tej pory? Co takiego niecodziennego się na niej wydarzyło?
Młody M: Ogólnie w klubach przebywam raczej tylko wtedy jak gram koncert. Wole spotkać się z chłopakami w plenerze albo w domu, posiedzieć w samochodzie albo na ławce niż tańczyć i pić w klubie. Lubię pić przy barze, i jak jestem w klubie to się nie nudzę, ale wole swoje towarzystwo, niż ciągle nowe twarze.  A z melanży radosnych historii raczej nie mam. Bardziej hardcore'owe, ale o nich nie chcę mówić. Ogólnie pamiętajcie że wszystko jest dla ludzi, jeżeli używa się tego z umiarem. Melanż nie czyni z ciebie twardziela. To branie odpowiedzialności za siebie i bliskich jest charakterne, a nie wypicie półlitra przez półwieczoru. Odważnie, honorowo i odpowiedzialnie bracie.


11. W jaki sposób relaksujesz się po pracy? Jaka forma spędzania wolnego czasu daje Ci największą przyjemność?
Młody M: Jestem prostym człowiekiem, mam proste zajawki :). Wiesz to czasem wygląda tak, że co innego chciałbyś robić, a co innego robisz. To wszystko wynika z przemęczenia, z przepracowania, i kiedy masz wolne to szukasz najprostszego źródła ucieczki od problemów. Ale to nie jest dobra droga. Lubię tematykę podróżniczą, książki, filmy dokumentalne, reportaże itd. To jest fajne. To że świat jest tak zróżnicowany, że jesteśmy tylko maleńkim pyłem na Ziemi, a co dopiero we Wszechświecie.  Jak się dorobię to na pewno będę dużo podróżował. Inne smaki , zapachy, klimat, inna kuchnia, inna kultura, inne spojrzenie na świat. Czasami totalnie inne. W ogóle lubię książki. To forma przekazu której nic innego nie jest w stanie zastąpić. Mogą być filmy i telewizory 3D, facebooki i kinect na Xbox'a, ale książka to coś czego niczym nie da się zastąpić i przez to nigdy nie zginie. Tak jak nasza muzyka. To coś więcej niż rap!

12. Twój ulubiony cytat/życiowa mądrość? Twój ideał kobiety? Twój ulubiony trunek?
Młody M: Whiskey, ale ostatnio lubię też rum, lubię Jacka Sparrowa. Teraz głupio zabrzmi cytat, który lubię i wpadł mi właśnie do głowy: "Być trzeźwym, mieć pamięć i ogólne poważanie!" Peja, Lubię to!/ swój ideał kobiety mam w domu :)


13. Parę spraw, o których warto powiedzieć a o które nie zapytaliśmy:
Młody M: Powiedz na osiedlu, że nadchodzi dobra płyta na dobrych bitach, Kronika 2: Siła Charakteru.

Tagi: 

Anonim
kurde, przesłuchałem kilka jego zwrotek, i nie spodziewałem się tego, ale mądrze koleś gada. szczególnie 9. i 11.
Zeta
Dobry wywiad. Czekam na płytkę. ; )
Anonim
Dobrze gada ale akurat Lax Gamea było najgorsze z jego dotychczasowej twórczości. 5!
Anonim
Bez, kitu, zaskoczył mnie. Wydaje się zwykłym, sympatycznym gościem... :) Peace!
Anonim
Nie jaram się jakoś muzyką Młodego M ale wywiad naprawdę na plus, naprawdę przyjemnie się czytało.
Bienia
Młody jest bardzo równym człowiekiem , poznałem go osobiście na koncercie i naprawdę aż miło czytaać jego wywiad ! wielkie 5 z RDM
sna
moglby sie pojawic kiedys w poznianu : /
Anonim
Za wywiad 5,pamiętam kiedyś jak długo męczyłem jego kawałek"Logika Betonu"
Bubu
Młody robi dobra muzyke i madrze gada czekam na album, zakupie go napewno

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>