Zeamsone odpowiada na zarzuty o kradzież melodii od Tiesto

dodano: 2024-05-23 07:30 przez: Miłosz Kiełb (komentarze: 9)

Przy okazji premiery singla "4 RANO", słuchacze zaczęli zarzucać Zeamsone kradzież linii melodycznej z utworu "The Motto" Tiesto i Avy Max. Raper postanowił odnieść się do zaistniałej sytuacji.

Kilka dni temu premierę miał kolejny singiel promujący album "Wirtuoz" - "4 RANO". Od razu o numerze zrobiło się głośno i wywołały się gorące dyskusje. Słuchacze od razu dostrzegli, że linia melodyczna "4 RANO" jest bardzo podobna do tej z "The Motto" Tiesto i Avy Max. Jednak w odróżnieniu do "5 INFLUENCEREK", nie przyjęli tego nawiązania ciepło, a zaczęli zarzucać Zeamsone kradzież. Teraz raper postanowił odnieść się do zaistniałej sytuacji. 

[Ciąg dalszy artykułu poniżej]

Na Instagramie rapera pojawiła się relacja, w której dokładnie opowiedział o procesie twórczym, a także odbił zarzuty o kradzież.

Zeamsone powiedział, że jest świadom praw autorskich i wszystko zrobił zgodnie z nimi, dlatego nie jest to kradzież, a oficjalny polski remix: "Jestem zdziwiony, czemu akurat "4 RANO" spotkała się z takim odbiorem, biorąc pod uwagę, że została zrobiona na tej samej zasadzie, co "5 INFLUENCEREK" czy chociażby "Kominiarka Nike". Ma być to oczywiste nawiązanie do tych utworów. To nie jest tak, że robię coś takiego i myślę "a ukradnę, bo fajne i nikt się nie skapnie". Ja właśnie chcę, żeby ludzie się skapnęli, że gdzieś słyszeli tę melodię i to jest po prostu z tego numeru. Możecie to traktować jako oficjalne polskie rapowe remiksy tych numerów. (...) Mam świadomość praw autorskich i mam ludzi, którzy zajmują się tymi tematami. (...) Nawiązują kontakt z tymi twórcami i wszystko jest okej. Więc, jeżeli się boicie się o to, to spokojnie, zostawcie to mi i ludziom, którzy się po prostu tym zajmują po mojej stronie."

Raper odniósł się też do zarzutów o podpisywanie produkcji swoją ksywką wskazując różnicę, której wielu słuchaczy rapu nie widzi z uwagi na specyfikę gatunku - kompozycja a produkcja to bowiem w muzyce dwie odrębne rzeczy, których dotyczą też odrębne prawa autorskie (tak jak wykonania utworu oraz autorstwa tekstu). Jeśli więc tworzy on samodzielnie podkład oparty częściowo o melodię skomponowaną przez kogo innego to wciąż jest jego producentem.

Przypomnijmy, że "5 INFLUENCEREK" zostało wybrane przez Publiczność Singlem Roku na tegorocznych Popkillerach - poniżej video z wręczeniem tej nagrody. Zeamsone odebrał statuetkę z rąk Izabeli Trojanowskiej.

Grande Props
Żenujące to jest. Wziąć znaną melodię i nagrywać pod to swoje teksty w stylu "mam w łózku 5 influencerek". Ci ludzie nie mają poczucia wstydu. Tak jak ten pseudo raper Vin Vinci, dosłownie ukradł kawałek Eminema - Stan. Pod numerem same zachwyty i miliony wyświetleń, a jego widownia nawet nie zna oryginału. Facepalm
Sebix
Kawałek oczywiście chujowy ale nie rozumiem oburzenia ludzi, oczywisty follow up
niezłenumery
to nie jest HIP-HOP i nigdy nie był
Anonim
Singlem roku w kategorii rap zostaje remix popowego kawałka hmmm ciekawe
w
A czy przypadkiem HIP-HOP w swym korzeniu nie jest własnie REMIXEM zabieraniem fragmentów utworów disco i jazz itp.
Grande Props
ale ty chłopie mylisz czerpanie z innych gatunków, tworzenie oryginalnych melodii, tnąc sample, zmieniając tempo i nadając im rapową surowość... z plagiatem, z kserowaniem melodii, z brakiem kreatywności
gwwrhwh
a czy przypadkiem nie zapozyczyl melodii od goscia ktory kupuje gotowe piosnki i wydaje je pod swoim pseudonimem?
Antoni
Dyskotekowy kawałek wybrany "rapowym" singlem roku na portalu który sie nazywa POPKILLER,niezły fikołek.
Czytelnik
Kto ma hajs ma nagrody i promocje .kto ma hajs może zapłacić za takiego typu sample i mieć pewniaczka do radio..itd itp ..nie bądźcie zbyt surowi popkiller też jakoś musi zarabiać by promować mniej znanych

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>