Logic swoim singlem pomógł uratować życie setek osób

kategorie: USA, Hip-Hop/Rap, News
dodano: 2021-12-26 13:00 przez: Bartosz Skolasiński (komentarze: 1)

Kilka lat temu Logic wypuścił swój wielki przebój "1-800-273-8255". Tytuł kawałka to numer telefonu do National Suicide Prevention Lifeline, czyli amerykańskiej sieci zapobiegania samobójstwom. Raper nagrał ten numer w nadziei, że będzie on pomagać ludziom chcącym targnąć się na własne życie. Nowe badanie, ujawnione nieco ponad tydzień temu, pokazuje, że piosenka potencjalnie pomogła uratować setki osób.

Wyniki badania opublikowanego na stronie magazynu British Medical Journal pokazują, że w czasie 34 dni między 2017 a 2018 rokiem, kiedy utwór był w szczycie popularności, sieć odebrała prawie 10 tysięcy telefonów. Jest to o 6,9 procent więcej niż ich przewidywana liczba w tamtym czasie. Szacuje się też, że w omawianym okresie popełniono o 245 samobójstw mniej niż zwykle, czyli o 5,5 procenta poniżej ich spodziewanej liczby.

Autorzy badania brali pod uwagę dni zaraz po premierze piosenki, występie Logica na MTV Awards w 2017 razem z Alessią Carą i Khalidem, oraz ich występ na ceremonii rozdania nagród Grammy w 2018. Według badaczy te wydarzenia były też połączone z aktywnością dotyczącą piosenki na Twitterze. Badanie mówi o tym, że mogła ona pomóc pokazać, czym jest tak zwany Efekt Papageno. Według naukowców chodzi w nim o wpływ, jaki mass media mogą mieć na zmniejszenie liczby samobójstw, poprzez odpowiedzialne mówienie o nich i prezentowanie pozytywnych, niesamobójczych rozwiązań na radzenie sobie z kryzysem.

"Zrobiliśmy tę piosenkę od serca, by pomóc ludziom. Świadomość, że ona naprawdę tak zadziałała, zwala mnie z nóg" - powiedział Logic. "Chciałem dać im znać [fanom - przyp. red], że nie są sami. Dlatego nagrywam takie piosenki jak ta. Dlatego jestem sobą. Dlatego chodzę z saszetką na biodrze, lubię sci-fi i mówię o tym. Chcę, żeby ludzie byli sobą, nieważne kim są i czym się zajmują" - dodał.

Do dzisiaj "1-800-273-8255" ma ponad 432 miliony wyświetleń i ponad 5 milionów like'ów na YouTube.

Logic - 1-800-273-8255 ft. Alessia Cara, Khalid (Official Video)

Logic ft. Alessia Cara, Khalid - 1-800-273-8255 (Live At The MTV VMAs)

Tagi: 

Someone
A gdzie indziej pisali że tysięcy

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>