Rick Rock - multiplatynowy geniusz produkcji, którego nie znasz

Ricardo Thomas urodził się w Montgomery w stanie Alabama, ale zasłynął jako jedna z najważniejszych postaci producenckiego światka Bay Area. Jednak jego styl jest na tyle ciekawy, że ze swoją muzyką przebił się daleko poza tworzenie bitów dla lokalnych artystów. To multiplatynowy producent odpowiedzialny za hity dla takich gwiazd jak Busta Rhymes czy Jay-Z. Współpracował też z takimi legendami jak E-40, Chamillionaire, Erick Sermon, Will Smith, Keak Da Sneak. To tylko kilku z nich, bo jego CV jest naprawdę długie. G-Unit, Tinie Tempah, Redman, Xzibit i Mase też mogą się pochwalić piosenkami nagranymi do jego podkładów. W Stanach jest mocno szanowany, a u nas wciąż kojarzą go głównie zajawkowicze west coastowych dźwięków. Oto kilka najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej charakterystycznych tracków w dorobku Ricka.

1. 2Pac - "Tradin' War Stories" feat. Dramacydal, C-Bo & Storm

Rick Rock rzadko kiedy sampluje, ale tak się złożyło, że jedna z pierwszych jego dużych produkcji była oparta o fragmenty utworu Randy'ego Browna "Too Little In Common". "Zrobiłem ten bit, mieszkając w Montgomery. Miałem go ze sobą w Kalifornii. Siedzieliśmy w studio: ja, E-40, C-Bo, Richie Rich, Storm, The Outlawz, D-Shot, B-Legit. Pac zagrał nam cały album ["All Eyez On Me" - przyp. red.] Powiedział 'Hej, zróbmy kawałek.' Musieliśmy znaleźć producenta. Mike Mosley też tam był, a ja miałem ze sobą torbę z dyskiem do SP1200, a SP1200 Johnny'ego J'a stało w studio. Kiedy tak rozmawialiśmy, włożyłem dysk do bitmaszyny, włączyłem 'play', kiedy wszyscy rozmawiali. Wiesz, to było studio Death Row, wszystko było głośne. Nagle poleciał bit do 'Tradin'' War Stories'. 2Pac zapytał: 'Ej, co to jest?' Mówię mu: 'To ty, ziom, to jest to'. Widziałem, jak pisze tekst, wszedł i nagrał to." Kawałek powstał we współpracy z Mosley'em. Drugim numerem, który zrobili wspólnie na "All Eyez On Me" było "Ain't Hard 2 Find".

Tradin' War Stories

2. Jay-Z - "Change The Game" feat. Beanie Sigel & Memphis Bleek / "Parkin Lot Pimpin'" feat. Beanie Sigel & Memphis Bleek

"Change The Game" jest jednym z charakterystycznych brzmieniowo bitów Rick Rocka z okresu końcówki lat dziewięćdziesiątych i początku dwutysięcznych. Ma te unikalne brzmienie klawiszy, które było jego znakiem rozpoznawczym w tamtym czasie. Jak je słyszałeś, z miejsca wiedziałeś, że to jest jego produkcja. "Change The Game" było singlem promującym "The Dynasty: Roc La Familia". Znalazło się na dziesiątym miejscu listy US Billboard Hort Rap Singles. W historii współpracy Ricka i Jaya bardzo często wspomina się też o "Parkin Lot Pimpin'". Rick Rock dostał telefon od wytwórni, że Jayowi podoba się mocno west coastowy podkład Thomasa. To był prawdziwy, jak to się mówi w Bay, funkowy slapper. Rick Rock poleciał więc do Nowego Jorku, ale jak Jay usłyszał bit po raz drugi w studio, uznał jednak, że już mu tak nie podchodzi. Zawiedziony Rick Rock został uratowany, bo w pokoju, w którym nagrywano płytę były keyboard i MPC, na których swoje rzeczy robił Just Blaze. Rick pojawił się w N.Y. z paroma bitami, w tym z jednym niechcianym. Pozostałe, które miał przygotowane, też nie podpasowały Jayowi. Na miejscu, przy użyciu sprzętu Blaze'a stworzył prawie wszystko to, co słyszymy od niego na "The Dynasty". "Parkin Lot Pimpin'" było pierwszym efektem tych prac. Być może bit do "Change The Game" znalazł się w zestawie niechcianych produkji i ostatecznie został wybran później, tego nie wiemy. Wspomniane brzmienie klawiszy i inne charakterystyczne dźwięki sugerują jednak, że muzyka do tego numeru powstała na własnym sprzęcie Rick Rocka.

JAY-Z - Change The Game ft. Beanie Sigel, Memphis Bleek

Jay-Z - Parking Lot Pimpin' (Extended Mix) (Feat. Beanie Sigel, Memphis Bleek & Lil' Mo)

3. Fabolous "Can't Deny It" feat. Nate Dogg

"Can't Deny It" jest pierwszym singlem promującym debiutancki album Fabolousa "Ghetto Fabolous", a zarazem jego pierwszym wielkim hitem. Wylądował na 25 miejscu US Billboard Hot 100, 13 miejscu US Billboard Hot R&B/Hip-Hop Songs i na 25 US Hot Rap Songs. To jest tak naprawdę track, dzięki któremu Fab przebił się na dobre do mainsteamu po udzielaniu się gościnnie na mixtape'ach DJ'a Clue. Obok  "Breathe" jest to chyba najbardziej rozpoznawalny do dzisiaj jego numer. "To był także kawałek, który pomógł Fabolousowi rozwinąć skrzydła poza Wschodnim Wybrzeżem, bo jak grali go w Oakland, myśleliśmy, że on jest z Oakland" - powiedział w swoim programie Sway, legendarny radio host pochodzący z tamtych stron.

Fabolous - Can't Deny It (Ft. Nate Dogg)

4. E-40 - "Automatic" feat. Fabolous

"Can't Deny It" wyszło w 2001 roku, zaś w 2002 ukazał się album E-40'ego "Grid & Grind", na którym znów możemy usłyszeć nowojorskiego MC. Tym razem w kawałku "Automatic". Zapewne, gdyby nie produkcja Rick Rocka na "Ghetto Fabolous", do współpracy przy okazji krążka 40'ego w ogóle by nie doszło. Koniec końców dostaliśmy jeden z najlepszych numerów w przepastnej dyskografii jednej z największych legend Bay Area, a zarazem kolejne udane collabo na linii E-40/Rick Rock. Musicie bowiem wiedzieć, że Thomas współpracuje z raperem z Vallejo od lat. Pierwsze bity dla niego dostarczył jeszcze w 1996 roku na "Tha Hall Of Game". W 2019 roku Rick Rock powiedział: "Jesteśmy jak bracia, zrobiliśmy około 60, 70, a może 80 kawałów. Na początku to było wyzwanie, bo był bardzo motywujący. Mówił 'Zrób coś oryginalnego', 'Nie, to zrobiłeś ostatnim razem'. To się po prostu wydarzyło, niewytłumaczalne. Słyszałem o nim już wcześniej. Jak miałem około czternastu-piętnastu lat, myślałem, że on i D-Shot [brat E-40'ego, członek The Click - przyp. red.] byli bliźniakami. [...] Nigdy bym nie pomyślał, że będziemy razem nagrywać." Ta współpraca trwa do dzisiaj. Ostatnio przy okazji kawałków "Give Me 6", "Goop" i "Turf Talk".

E-40 - Automatic ft. Fabolous

5. Busta Rhymes - "I Know What You Want" feat. Mariah Carey & The Flipmode Squad / "Make It Clap (Remix)" feat. Sean Paul & Spliff Starr

Do dziś najbardziej znanymi utworami na bitach Rick Rocka są bezapelacyjnie dwa numery Busta Rhymesa - "I Know What You Want" z Mariah Carey i "Make It Clap", najpierw z gościnnym udziałem Spliff Starra z The Flipmode Squad, potem  w remiksie z dodatkową gościnką Seana Paula. Utwory znalazły się na krążku Busty "It Ain't Safe No More" z 2002 roku. "I Know What You Want" utrzymywało się na pierwszych miejscach list przebojów w Austrailii, na Węgrzech, w Rumunii, a także w Polsce. Kto nie pamięta, jak włączył Radio Zet, a ten numer leciał w eterze co pół godziny? Był na pierwszym miejscu listy najlepszych singli w Wielkiej Brytanii, a także w zestawieniu Billboard European Hot 100 Singles. W USA załapał się na trzecie miejscie US Billboard Hot 100 i czwarte US Billboard Mainstream Top 40. Ciekawostką jest to, że pierwotnie bitem byli zainteresowani Jermaine Dupri i chłopaki z Jagged Edge. Rick Rock dał im dwa tygodnie na nagranie, ale się nie wyrobili. Busta Rhymes: "Jechaliśmy autobusem, Rick przesłał mi trochę bitów, a ja przesłuchiwałem rzeczy różnych producentów, żeby zabić czas. Usłyszałem ten bit, piliśmy Hennessy, wymyśliłem melodię. [...] Kiedy już wymyśliłem słowa, Spliff dał mi potwierdzenie, że to jest to." [...] Odezwałem się do niej [do Mariah Carey - przyp. red.], powiedziała, by wysłać jej kawałek. Dałem znać, że śpiewam refren w tym utworze i miałem pomysł na to, co ona mogłaby tu zrobić." Mariah: "Tak, Busta śpiewał, a ja nie wiedziałam, czy on chce, żebym ja zaśpiewała jego partie wokalne, czy one miały zostać, bo wtedy to był czas, kiedy tak naprawdę raperzy nie śpiewali w piosenkach. Bardzo mi się to podobało." "Make It Clap", nieco dancehallowe w brzmieniu, też namieszało na listach - 14 miejsce na US Hot Rap Songs, 16 miejsce UK Singles. Nie tak wysoko, jak hit z Mariah, ale i tak jest to jeden z największych mainstreamowych numerów 2002 roku.

Busta Rhymes, Mariah Carey - I Know What You Want (Official HD Video) ft. Flipmode Squad

Busta Rhymes - Make It Clap (Remix Video) ft. Sean Paul, Spliff Starr

6. Federation - "Hyphy"

Ten numer musiał się tu znaleźć mimo tego, że bardziej kojarzą go zajawkowicze brzmienia Bay Area aniżeli fani hip-hopu ogólnie. Federation to grupa, w której skład wchodzą Doonie Baby, Goldie Gold i Stressmatic. Tego trzeciego często możemy usłyszeć w refrenach u E-40'ego. Przede wszystkim należy zacząć tego, że samo słowo "hyphy" jest charakterystyczne dla Bay Area i jest swego rodzaju skrótem od "hyperactive", czyli hiperaktywne, szybkie, energetyczne. Słowo i cały ruch z tym związany wymyśliła lokalna legenda Keak Da Sneak. Stworzył je, by jednym określeniem opisać swoje codzienne życie na ulicach Bay. Jednak hyphy to też podgatunek hip-hopu charakterystyczny tylko dla Oakland i okolic. Tak mówi o nim E-40: "Hyphy jest kuzynem crunku. To energia, to kultura, taniec, to ekspresja, [...] to jak się ubieramy, to język. [...]." Jedną z największych legend tego stylu jest nieżyjący już dziś Mac Dre, natomiast samo brzmienie wymyślił właśnie Rick Rock. Sway zadał mu kilka lat temu pytanie: "Który, według ciebie kawałek, był muzycznym początkiem tego soundu?" Rick Rock: "Powiedziałbym, że 'Hyphy', chociaż z 40'ym robiliśmy już nieco wcześniej rzeczy w szybkim tempie."

The Federation - Hyphy ft. E-40 (Music Video)

7. Snoop Dogg - "CEO"

Już na sam koniec drobny bonus ode mnie, czyli jeden z nowszych bitów Ricka, jaki możecie usłyszeć na ostatniej solówce Snoop Dogga "From Tha Streets To Tha Suites". Mowa o pierwszym singlu promującym tamten materiał "CEO". Oszczędny, ale tak naprawdę pełen smaczków, np. w perkusji, bit. Do tego bardzo charakterystyczny dla dzisiejszego stylu produkcji Rocka bas. Świetnie się tego słucha i buja, jak trzeba. Kawałek pokazuje, że mimo dwudziestu pięciu lat na scenie, Ricardo Thomas wciąż potrafi robić bangery. Ze świeższych rzeczy od Rick Rocka warto sprawdzić jego solówkę "Rick Rock Beats" wydaną dwa lata temu (sprawdźcie także "Rocket" z 2015). Poza tym warto na dłużej zatrzymać się przy debiutanckim krążku Battle Locco "Blue Castle" z tego roku, w całości wyprodukowanym także przez bohatera tego artykułu.

Snoop Dogg - CEO (Official Music Video)

Inne numery, które warto sprawdzić:

Xzibit - "Symphony In X Major"

Xzibit, Dr. Dre - Symphony In X Major (Video)

G-Unit - "Rider Pt. 2"

Rider Pt. 2

Erick Sermon - "Hold Up Dub"

Erick Sermon - Hold Up Dub (Ft Keith Murray)

B-Legit - "Watcha Talkin'"

Whatcha Talkin'

Xzibit - "D.N.A."

D.N.A (Drugs-n-Alkahol)

Redman - "Dopeman"

Redman "Dope Man" (WSHH Exclusive - Official Music Video)

E-40 - "Ballaholic"

Ballaholic

Rick Rock feat. Snoop Dogg & Tee Flii - "Neva Met"

Rick Rock - Neva Met ft. Snoop Dogg, Tee Flii

Battle Locco - "Curse Of The Crip"

BATTLE LOCC - "Curse Of The Crip" (Official Video)

I wiele, wiele innych...

mhm
rzeczywiście jesli masz 13 lat i sluchasz youtuberów , to nie znasz tego Pana , no ale jak sluchasz rapu od lat 90 , to uwierz ze znaja go wszyscy
Co?
Ja słucham rapu od 1996r i nie znam typa. Jego produkcję kojarzę, jak przeczytałem ten artykuł. I nie uważam, żebym nie kojarzył hh, no chyba że nowego. Po prostu mam wpip zainteresowań plus praca, rodzina-uwież nie zawsze jest czas na sprawdzanie wszystkiego.
no
w 96 nie miales chyba rodziny ? czy miales od dziecka rodzine prace i prawo jazdy itp, chodzi mi o to ze kiedys za malolata ja i moi koledzy chcielismy wiedziec jak najwiecej na temat kultury hiphop i rapu , nie bylo internetu , wikipedia to wtedy byli starsi koledzy , musielismy wiedziec wszystko na temat tej muzyki bo porpostu nas fascynowala , dzisiaj mlodziez mimo to ze ma wszystko na dloni i dostep do wszystkiego nie wiedza nawet polowy tego co my i po prostu nie chce im sie tego sprawdzac , nie znaja legend rapu bo po prostu ich nie interesuje historia
90'S
Podbijam i Props za te słowa dzisiaj mlodziez mimo to ze ma wszystko na dloni i dostep do wszystkiego nie wiedza nawet polowy tego co my i po prostu nie chce im sie tego sprawdzac , nie znaja legend rapu bo po prostu ich nie interesuje historia młode gnoje nie wiedzą nic na temat rapu nie interesuje ich historia dlatego są jacy są kreują się na kogoś nie wiadomo kogo wiesz fejm na laski (:-):-):-):-) i wogle a wiedza im nie potrzebna im jest bo co jak i tak za chwilę zawijają się w co innego dla nich to jest moda czy tam bunt przeciwko wszystkiemu ja jak zacząłem słuchać rapu w latach 90 to do tej pory go słucham non stop wiadomo inne gatunki muzyczne nie są mi obce ale na 1 miejscu zawsze jest u mnie rap i znam legendy tejże muzyki i codziennie coś nowego w tej muzyce odkrywam tzn wracam do korzeni HH dzieci.
Mobb Deep
Ale chodziaż dzisiejsza młodzież potrafi poprawnie pisać. Wydaje mi się, że to ważniejsze od poznania pionierów hip hopu.
Nop
Dziecko temat stary jak rzeka słabo słabo postaraj się lepiej naprawdę dziecko masz nick Mobb Deep a nawet nie znasz całej dyskografi a ty piszesz mi tu o pisowni słabo słabo postaraj się lepiej naprawdę dziecko jutro szkoła idź spać bo jutro trzeba wstać
Mobb Deep
Skąd wiesz, że nie znam? Przecież mnie nie znasz.
V
No widzisz człowieku ja też mam tę samą opcję, zainteresowania w H mam plus praca rodzina i zawsze mam na to czas żeby sprawdzić wiadomości z świata muzyki i sportu itp i znam Rick Rocka.
Co?
No u mnie to inaczej wygląda. Praca po 10-12h dziennie, sporty, treningi, kinomaniak,znajomi.No niestety doba ma 24h i wyciskam z niej ile mogę.
West Coast
Tu trzeba przyznać ci rację jeżeli chodzi o 13-latków to nie mogą znać tego pana a to dlatego że nie urodzili się w tamtym okresie dlatego nie wiedzą o nim nic, ja rocznik 81 słuchający do tej pory rapu a minęło już ponad 20 lat dokładnie minie 25 lat w przyszłym roku znam tego pana i uważam go za wybitnego producenta w dziedzinie rap/r&b.
West Coast
Battle Locco znam go reprezentuje San Diego mam jego mixtape z 2006 zajebista rzecz polecam.
Miami stick drill
Bardzo elegancki profil, oby więcej takich rzeczy. Trochę wstyd ale wcześniej go nie kojarzyłem, mimo że znam część wyżej wymienionych tracków. W czasach gdy słuchałem takich rzeczy nie siedziałem w tym aż tak mocno i nie ogarniałem producentów, później się to zmieniło i w efekcie bardziej się znam na tych co później wypłynęli.
Ambroży Alabaster
Bartosz Skolasiński co to jest za Boss! Popkiller wyciągnął asa z rękawa, wróciły długie artykuły o zagranicznym rapie <3 Tak trzymać Bart!

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>