Karwan "Wschód Końca" - 5 rzeczy, których możesz się spodziewać

Karwan

Raper z Ostrołęki wzbudził niemałe emocje w związku z dołączeniem do GUGU. Nowoczesny sznyt kojarzący się z wytwórnią Szpaka wydaje się pozornie nie pasować do Karwana, którego znamy z Wielkiego Serca, Fabryki Snów czy Materiału Producenckiego Quiza. Niespodziewany powrót KRW wiąże się z premierą Wschodu Końca; albumu, który próbuje trafić do słuchaczy o polaryzujących upodobaniach.

Apetyt na silny powrót

Wschód Końca jest jasną deklaracją: Wróciłem do gry, musicie znowu się ze mną liczyć. Pozycja wypracowana w undergroundzie rzutuje na album w praktycznie każdym utworze. Karwan bez kompleksów czy fałszywej skromności przedstawia słuchaczom przygotowany materiał. Płyta wypełniona jest punchline’ami, z których jawnie wychodzi żądza rywalizacji i pokazania swoich możliwości.

Nowy trueschool

Karwan, mimo przynależności do trapowego kolektywu, zabiera słuchaczy w erę trueschoolu. Brzmienie Hymnu osiedli hołduje czasom, w których powstały wcześniej wspomniane Wielkie Serce oraz Materiał Producencki. Trueschoolowy sznyt można odczuć także w warstwie lirycznej. Karwan chętnie nawiązuje do poprzedniej dekady, opierając na tym swoją deklarację z pierwszego akapitu.

Hołd dla klasyki

Na albumie wśród 17 utworów znalazło się miejsce na charakterne, pełne zuchwałych punchline’ów wersy, na momenty refleksyjne oraz na oddanie hołdu klasykom. Karwan z dużą estymą podchodzi do postaci, które miały wpływ na kształt polskiego rapu. Największym uhonorowaniem jest tribute dla Eisa w postaci Największych snów.

Sztuka adaptacji

Ostrołęczanin nie ograniczył brzmienia do soulowych sampli i charakterystycznych, trueschoolowych loopów. Na Wschodzie Końca rapera wspiera szereg producentów, których podkładom daleko do monotonii i utrzymania w tej samej konwencji. KRW nie stroni od trapu, efektów nałożonych na wokal czy elektroniki.

GUGU

Przynależność Karwana do ekipy, której przywodzi Szpaku, jest bardzo widoczna. Raper podkreśla ten fakt wielokrotnie, a na płycie oprócz Młodego Simby obecny jest także Rolex. Duma, z którą Karwan mówi o swojej obecności w GUGU odciska piętno na całym albumie, wpływając na wyrazistość zarówno płyty, jak samego artysty.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>