E. Bartosiewicz komentuje sampel z "Trudno tak" u Bernera i B-Reala

W weekend pisaliśmy Wam o tym, że Berner zareagował na wzmianki w polskich mediach odnośnie sampla z "Trudno tak" w "Candy" nagranym z B-Realem i Rickiem Rossem i wystosował ciepłe słowa w stronę Krzysztofa Krawczyka. Jak się okazuje kwestię sampla chłodniej odbiera Edyta Bartosiewicz, która wraz z Krawczykiem nagrała utwór.

Wokalistka powołując się na naszą publikację napisała "Ostatnio głośno zrobiło się o piosence 'Trudno tak', a to za sprawą nowego singla Bernera & B-Reala ft. Rick Ross 'Candy'. Panowie raperzy @Berner415, @breal zsamplowali w nim mój głos, który robi za podkład muzyczny przez cały numer. Nie muszę chyba dodawać, że bez mojej wiedzy i zgody. To bardzo dziwne, bo akurat w Stanach prawo, dotyczące używania czyichś sampli, jest bardziej zaawansowane niż w Europie. Reguluje je termin: Sample Clearence. Strona @Popkiller.pl zamieściła wypowiedź Bernera: '...Szacunek dla gościa, którego wysamplowaliśmy, a który powiedział, że cieszy się, iż ludzie w Stanach słuchają go...' Chodzi o Krzysztofa Krawczyka. Myślę, że Krzysztof faktycznie może być zadowolony, problem jest jednak taki, że to mój wokal i linia melodyczna zostały wykorzystane. Zamieszczam screen ze strony Bernera, bo myślę, że to jest ten moment, bym w końcu zabrała w tej sprawie głos."

Udzieliła się również w komentarzach pod postem członka Taylor Gangu, zaznaczając, że to jej głos jest wysamplowany. Dziś dorzuciła drugi komentarz krytykując za brak reakcji oraz informując o... nominowaniu Bernera i B-Reala do Hot16Challenge2.

Poniżej załączamy kolejne posty oraz Hot16Challenge2 Edyty Bartosiewicz.

Edyta Bartosiewicz - #Hot16challenge2

Maciej Gruszka
Obiektywnie: Oczywiście Beata ma rację i ma prawo działać wyżej z tematem. Proszę wystosować oficjalnego maila i spróbowac załatwić sprawę polubownie. ( bez "u c" w komentarzu xDDDDDDDD). Subiektywnie: Kawałek jest słaby i nudny a sampel krzywo o kilka milisekund - tym bardziej można ich dojechać.
jinz1.ssoh
wymienić powinni. w ogóle to wiecie co. jest to dla mnie takie średnie, że tego typu rzeczy (pokazali nas w ameryce) wywołują w nas dumę. super, ale nie kumam wiralowości tego newsa (w sensie, kumam, ale zatrważa mnie to, z czego owa wiralowość może wynikać).
Stary już jestem
Nie no... Edyta zawiodłem się. Szanuję, szczególnie za stare numery, które lubię do dzisiaj. Ale przypomina mi to sytuację Rycha z kawałkiem głucha noc. hip hop to sample (pomijam dzisiejsze discohoppopolo), rozumiem, zże kasa to kasa, ale nie sposób wymieniać wszystkich wszędzie, a oryginalny kawałek z Krzysztofem dzięki temu samplowi znów zrobił się popularny, więc coś tam z wyświetleń pewnie wpadnie. Samo candy dla mnie top z kawałków na tej płycie, sampel robi super robotę. Peace ;-)
Tomasz
Gdyby każdy tak myślał to czy w muzyce, czy w grafice komputerowej, fotografii wszyscy podpierdalaliby każdemu patenty i twórców byłoby kilku a odtwórców miliony. Każdy twórca byłby ruchany w dupę na coś co sam wymyślił. Jeśli już samplujesz to robisz to w taki sposób żeby nie podpierdalać linii melodycznej tylko ciąć i układać z klocków coś swojego. No chyba że już i te zasady w dzisiejszym świecie nie są nic warte? Skoro zarabiają na tym siano tzn że jest to komercyjne, czyli stać ich na to żeby zapłacić za wykorzystanie sampla, czy nawet już wymienić twórce tego sampla tak jak to było w czasach płyt okładek do albumów, gdzie każdy kto brał udział był wymieniony z nazwiska. No ale mamy czasy internetu, gdzie wszystko można. Wyżej ktoś trafnie napisał że lekko cebula jarać się tym że ktoś wysamplował polski kawałek i że ktoś to skojarzył i wszyscy dookoła się cieszą i ma racje. Jarać byłoby się można, gdyby ów artysta po namierzeniu wykonawców sampla zaproponował im zapłatę za wykorzystanie ich twórczości co byłoby okazaniem im szacunku. No ale tak, o czym my mówimy.. szacunek, pokora, honor te wartości przestaja już mieć jakiekolwiek znaczenie. Ważniejszy jest zasięg i fame wrzuconego posta itd itp.
Dawid
Masz rację Tomku, niech te łąki uschną a to o czym mówisz to niestety polskie kompleksy. Wybili nam inteligencję w czasie wojny to społeczeństwo mentalnie zubożało. Więc nie tworzymy nic swojego, tylko małpujemy zachód.
Jebaćbor
Pierdolenie, trochę racji masz ale gdyby każdy tak robił jak ta pani to wcale nie było by rapu bo każdy tylko by płakał o sample. Zamiast się cieszyć że ktoś docenił i zsamplował jakiegoś wykonawce to tylko by płakali że ich nie wymienili i jak tu wyłudzić 10 zł za sampel. Trochę godności. Tak samo polskie raperzyny przecież podpierdalają czasem całe kawałki tylko tekst przetłumaczony i nikt ich za to nie ściga, jakby zaczęli to połowa sceny by poszła w kosz bo sami nic nie wymyślą.

Plain text

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>